VN-troepen eerder weg uit kamp in noorden Mali
BAMAKO (ANP/AFP/RTR) - De VN-missie in Mali (Minusma) heeft zich vanwege de verslechterde veiligheidssituatie versneld teruggetrokken uit een kamp in het noorden van het land, waar er spanningen heersen tussen de militaire junta en de Toeareg-rebellen. Dat heeft Minusma aangekondigd op X, voorheen Twitter. Het Malinese leger meldt het kamp "zonder incidenten" te hebben ingenomen.
Minusma deelde niet mee wanneer het vertrek oorspronkelijk was gepland. De blauwhelmen zouden het kamp sowieso verlaten in het kader van de gehele terugtrekking van Minusma tegen het einde van het jaar. Het mandaat van Minusma, waaraan ook Nederlandse troepen hebben deelgenomen, eindigde op 30 juni. De militaire machthebbers, die sinds 2020 de baas zijn, hadden de VN gevraagd het land te verlaten.
De VN-missie in Mali was bedoeld om te helpen bij het stabiliseren van het enorme land in West-Afrika. De voormalige Franse kolonie wordt geplaagd door geweld van jihadisten en andere gewapende groepen. De VN-missie beschikte over een budget van ruim 1,2 miljard dollar per jaar en had met ongeveer 11.600 soldaten en 1500 politieagenten een relatief grote troepenmacht. Toch slaagde de vredesmacht, die sinds 2013 in Mali was, er volgens critici onvoldoende in om burgers te beschermen.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft na uitspraken van president Donald Trump beklemtoond dat Iran de Straat van Hormuz volledig controleert. Trump kondigde aan dat zijn marine de zeestraat gaat blokkeren, mijnen ruimen en de scheepvaart gaat controleren.
1 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van het veelvuldig schenden van een 32 uur durend bestand ter gelegenheid van het orthodoxe paasfeest. Het Russische ministerie van Defensie telde in de nacht van zaterdag op zondag 1971 schendingen van het staakt-het-vuren, terwijl de Oekraïense generale staf melding maakte van 479 artillerieaanvallen en meer dan 1700 drone-aanvallen door Russische troepen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat de marine de Straat van Hormuz sluit en er onder meer mijnen gaat ruimen. De hele operatie die Trump voor ogen heeft, duurt volgens hem niet lang. Volgens Trump zijn veel landen bereid te helpen. Zo zouden Groot-Brittannië en andere landen mogelijk mijnenvegers sturen.
2 uur geledenMAIDUGURI (ANP/RTR) - Nigeriaanse straaljagers hebben zaterdagnacht een dorpsmarkt bestookt tijdens de achtervolging van islamitische militanten in het noordoosten van het land waarbij mogelijk zeker 200 burgers zijn omgekomen. Dat verklaarden een lokaal raadslid en omwonenden zondag tegen persbureau Reuters.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump claimt op sociale media dat hij bevel heeft gegeven aan de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz te blokkeren en de scheepvaart bij de zeestraat te gaan controleren. Hij zegt ook schepen te gaan stoppen en onderzoeken waarvoor mogelijk tolgeld aan Iran is betaald.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Alle leden van de Amerikaanse delegatie die naar Pakistan was gegaan voor onderhandelingen met Iran, zijn weer vertrokken. Ook de prominente gezanten van president Donald Trump, Steve Witkoff en Jared Kushner, hebben in navolging van vicepresident JD Vance het land verlaten, melden Amerikaanse media.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De opkomst voor de parlementsverkiezingen in Hongarije is ongekend hoog. Tegen 13.00 uur heeft al 54,14 procent van de Hongaarse stemgerechtigden een stem uitgebracht, meldt de landelijke kiescommissie. Dat is beduidend hoger dan op dat moment van de dag in 2022, tijdens de vorige verkiezingen. Toen lag het percentage op 40,01 procent.
4 uur geleden