VN-troepen eerder weg uit kamp in noorden Mali
BAMAKO (ANP/AFP/RTR) - De VN-missie in Mali (Minusma) heeft zich vanwege de verslechterde veiligheidssituatie versneld teruggetrokken uit een kamp in het noorden van het land, waar er spanningen heersen tussen de militaire junta en de Toeareg-rebellen. Dat heeft Minusma aangekondigd op X, voorheen Twitter. Het Malinese leger meldt het kamp "zonder incidenten" te hebben ingenomen.
Minusma deelde niet mee wanneer het vertrek oorspronkelijk was gepland. De blauwhelmen zouden het kamp sowieso verlaten in het kader van de gehele terugtrekking van Minusma tegen het einde van het jaar. Het mandaat van Minusma, waaraan ook Nederlandse troepen hebben deelgenomen, eindigde op 30 juni. De militaire machthebbers, die sinds 2020 de baas zijn, hadden de VN gevraagd het land te verlaten.
De VN-missie in Mali was bedoeld om te helpen bij het stabiliseren van het enorme land in West-Afrika. De voormalige Franse kolonie wordt geplaagd door geweld van jihadisten en andere gewapende groepen. De VN-missie beschikte over een budget van ruim 1,2 miljard dollar per jaar en had met ongeveer 11.600 soldaten en 1500 politieagenten een relatief grote troepenmacht. Toch slaagde de vredesmacht, die sinds 2013 in Mali was, er volgens critici onvoldoende in om burgers te beschermen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse Hoge Nationale Veiligheidsraad heeft de burgers opgeroepen om naar veilige steden te trekken. Het regeringsorgaan zei niet welke steden wel en niet veilig zijn. Teheran houdt er in elk geval rekening mee dat de Israëlische en Amerikaanse aanvallen voorlopig doorgaan.
7 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft 20.000 reservisten van het leger opgeroepen, meldt nieuwssite Times of Israel. Die maatregel komt te midden van de Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsaanvallen op Israël.
20 minuten geledenMANAMA (ANP/AFP/RTR) - In Bahrein is het luchtalarm afgegaan en zijn ontploffingen gehoord. De Golfstaat ligt ongeveer 230 kilometer van de Iraanse kust en huisvest een grote Amerikaanse marinebasis. Die heeft bevestigd dat er een raketaanval op het complex is uitgevoerd.
29 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Volgens het Duitse persbureau dpa proberen Iraniërs in groten getale om de hoofdstad Teheran te ontvluchten. Die stad werd geraakt door de Israëlische en Amerikaanse luchtaanvallen en ooggetuigen zeggen dat er nu lange rijen staan bij de benzinestations, zodat mensen met hun auto ergens anders naartoe kunnen rijden.
31 minuten geledenDOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft bevestigd dat er raketten zijn afgevuurd richting Israël. Het Israëlische leger meldde eerder al bezig te zijn met het onderscheppen van die aanvallen. Er zouden inmiddels enkele raketten uit de lucht zijn geschoten, meldt nieuwssite Times of Israel op basis van een legerbron. Niemand zou gewond zijn geraakt.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gezegd dat de aanvallen die zijn land en de Verenigde Staten op Iran uitvoeren, "de voorwaarden kunnen scheppen voor het moedige Iraanse volk om het lot in eigen hand te nemen".
1 uur geleden