VN-topman wil bescherming klimaatactivisten na Duitse invallen
BERLIJN (ANP/DPA) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft via zijn woordvoerder opgeroepen tot de bescherming van klimaatactivisten. Hij benadrukte het belang van hun acties na een reeks invallen van de Duitse politie bij leden van klimaatorganisatie Letzte Generation (Laatste Generatie).
Woordvoerder Stéphane Dujarric zegt dat we de "morele stem van jonge mensen" meer nodig hebben dan ooit. Hij bewondert de activisten omdat ze "ook in de donkerste dagen" hun doelen nastreven. In zijn ogen spelen demonstranten een belangrijke rol in het overtuigen van regeringen en bedrijven om zich in te zetten voor een beter klimaat. Dujarric wijst op het grondrecht om vreedzaam te protesteren, maar erkent ook dat overheden de verantwoordelijkheid hebben om de veiligheid te handhaven.
Woensdag doorzocht de Duitse politie vijftien woningen in een grootschalige actie tegen Letzte Generation, beschuldigd van het oprichten of steunen van een criminele organisatie. De politie heeft zeven verdachten in beeld.
De organisatie probeert met acties voor elkaar te krijgen dat de Duitse regering beter klimaatbeleid voert om te zorgen dat de aarde met niet meer dan 1,5 graad opwarmt. De activisten hebben onder meer wegen geblokkeerd, zich vastgeplakt in musea en op de luchthavens van München en Berlijn en de top van een grote kerstboom gezaagd.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.
2 uur geledenWENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.
6 uur geledenKYIV(ANP/AFP/DPA) - De schutter die zaterdag in Kyiv meerdere mensen doodschoot en zelf werd gedood door de politie, was een 58-jarige man geboren in Moskou, zegt procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Hij maakte gebruik van een automatisch wapen. Over een motief is nog niks bekend.
6 uur geleden