VN-topman markeert eerste jaar na 7 oktober met oproep tot vrede
NEW YORK (ANP) - VN-topman António Guterres roept op tot het beëindigen van het geweld in de Gazastrook en Libanon. Dat doet hij in een video waarmee hij de uitbraak van het geweld op 7 oktober vorig jaar markeert. Toen ontstond volgens hem "een golf van schokkend geweld en bloedvergieten".
"Dit is een dag voor de wereldwijde gemeenschap om luid de afschuwelijke daden van Hamas, inclusief het gijzelen, opnieuw te veroordelen," zei de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hij riep op tot de "onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating" van de laatste 97 mensen die nog vastzitten in Gaza. Hij pleit ervoor het Internationale Comité van het Rode Kruis toegang te geven tot de gijzelaars.
Guterres wijst erop dat het conflict, dat begon met een zeer dodelijke aanval van Hamas op Israël, "levens blijft verwoesten en zwaar menselijk leed veroorzaakt voor Palestijnen in Gaza, en nu ook voor de mensen in Libanon". Het afgelopen jaar zijn tienduizenden doden gevallen, vooral in Gaza. "Het is tijd om de geweren te laten zwijgen. Tijd om het leed dat de regio heeft overspoeld te stoppen. Tijd voor vrede, internationaal recht en gerechtigheid."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
11 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een Britse man die is veroordeeld voor een Twitter-hack in 2020, waarbij accounts van bekende personen zoals de Amerikaanse oud-president Barack Obama werden gehackt, moet meer dan 4,6 miljoen euro aan bitcoin terugbetalen. Dat melden Britse aanklagers.
19 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Duitsland heft een gedeeltelijke stop op wapenexporten naar Israël op. Daardoor kunnen vanaf 24 november opnieuw wapens voor gebruik in Gaza worden geëxporteerd.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Zuid-Korea stelt militair overleg met Noord-Korea voor over de grens tussen de landen. Het doel hiervan is om botsingen langs de grens te voorkomen en de militaire spanningen te verminderen, aldus een Zuid-Koreaanse topfunctionaris.
1 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oud-premier van Bangladesh, Sheikh Hasina, is schuldig bevonden aan misdaden tegen de menselijkheid. Een rechtbank in Dhaka heeft haar bij verstek de doodstraf opgelegd.
2 uur geledenWARSCHAU (APP/RTR) - Op een Poolse spoorlijn heeft zondag een explosie plaatsgevonden, waarbij flinke schade is ontstaan. Volgens premier Donald Tusk was er sprake van sabotage: "de explosie van een explosief verwoestte de spoorlijn", schrijft hij maandag op X. De schade tussen Lublin en Warschau werd ontdekt door een passagierstrein die een noodstop moest maken. Niemand raakte gewond.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang is niet van plan de Japanse premier Sanae Takaichi te ontmoeten tijdens de aankomende G20-top in Johannesburg, meldt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. De spanningen tussen de twee landen nemen toe sinds de Japanse premier het parlement vertelde dat een Chinese aanval op Taiwan een militaire reactie van Japan zou kunnen uitlokken.
3 uur geleden