VN-topman markeert eerste jaar na 7 oktober met oproep tot vrede
NEW YORK (ANP) - VN-topman António Guterres roept op tot het beëindigen van het geweld in de Gazastrook en Libanon. Dat doet hij in een video waarmee hij de uitbraak van het geweld op 7 oktober vorig jaar markeert. Toen ontstond volgens hem "een golf van schokkend geweld en bloedvergieten".
"Dit is een dag voor de wereldwijde gemeenschap om luid de afschuwelijke daden van Hamas, inclusief het gijzelen, opnieuw te veroordelen," zei de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hij riep op tot de "onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating" van de laatste 97 mensen die nog vastzitten in Gaza. Hij pleit ervoor het Internationale Comité van het Rode Kruis toegang te geven tot de gijzelaars.
Guterres wijst erop dat het conflict, dat begon met een zeer dodelijke aanval van Hamas op Israël, "levens blijft verwoesten en zwaar menselijk leed veroorzaakt voor Palestijnen in Gaza, en nu ook voor de mensen in Libanon". Het afgelopen jaar zijn tienduizenden doden gevallen, vooral in Gaza. "Het is tijd om de geweren te laten zwijgen. Tijd om het leed dat de regio heeft overspoeld te stoppen. Tijd voor vrede, internationaal recht en gerechtigheid."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.
6 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
9 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
9 uur geleden