VN-topman markeert eerste jaar na 7 oktober met oproep tot vrede
NEW YORK (ANP) - VN-topman António Guterres roept op tot het beëindigen van het geweld in de Gazastrook en Libanon. Dat doet hij in een video waarmee hij de uitbraak van het geweld op 7 oktober vorig jaar markeert. Toen ontstond volgens hem "een golf van schokkend geweld en bloedvergieten".
"Dit is een dag voor de wereldwijde gemeenschap om luid de afschuwelijke daden van Hamas, inclusief het gijzelen, opnieuw te veroordelen," zei de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hij riep op tot de "onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating" van de laatste 97 mensen die nog vastzitten in Gaza. Hij pleit ervoor het Internationale Comité van het Rode Kruis toegang te geven tot de gijzelaars.
Guterres wijst erop dat het conflict, dat begon met een zeer dodelijke aanval van Hamas op Israël, "levens blijft verwoesten en zwaar menselijk leed veroorzaakt voor Palestijnen in Gaza, en nu ook voor de mensen in Libanon". Het afgelopen jaar zijn tienduizenden doden gevallen, vooral in Gaza. "Het is tijd om de geweren te laten zwijgen. Tijd om het leed dat de regio heeft overspoeld te stoppen. Tijd voor vrede, internationaal recht en gerechtigheid."
Meer uit Buitenland
SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
42 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
49 minuten geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
1 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
1 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
2 uur geledenCRÉTEIL (ANP) - In zuidoostelijke voorsteden van Parijs is een kabelbaan in gebruik genomen om bewoners sneller te verplaatsen. Media melden dat de reis per kabelbaan van Villeneuve-Saint-Georges naar het eindpunt van metrolijn 8 in Créteil slechts 18 minuten duurt. Er zijn vijf stopplaatsen. De tocht duurt met een bus zeker 40 minuten.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Afgevaardigden van de VS, Oekraïne, Duitsland en andere landen spreken elkaar zondag in Berlijn over een vredesplan voor Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau DPA op basis van overheidsbronnen. Eerder werd gezegd dat de partijen elkaar "dit weekend" zouden treffen in de Duitse hoofdstad. Aanvankelijk was ook onduidelijk of de Oekraïense delegatie zou deelnemen aan de gesprekken. Waar en wanneer er zondag wordt gesproken, is niet bekendgemaakt.
3 uur geleden