VN-topman markeert eerste jaar na 7 oktober met oproep tot vrede
NEW YORK (ANP) - VN-topman António Guterres roept op tot het beëindigen van het geweld in de Gazastrook en Libanon. Dat doet hij in een video waarmee hij de uitbraak van het geweld op 7 oktober vorig jaar markeert. Toen ontstond volgens hem "een golf van schokkend geweld en bloedvergieten".
"Dit is een dag voor de wereldwijde gemeenschap om luid de afschuwelijke daden van Hamas, inclusief het gijzelen, opnieuw te veroordelen," zei de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hij riep op tot de "onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating" van de laatste 97 mensen die nog vastzitten in Gaza. Hij pleit ervoor het Internationale Comité van het Rode Kruis toegang te geven tot de gijzelaars.
Guterres wijst erop dat het conflict, dat begon met een zeer dodelijke aanval van Hamas op Israël, "levens blijft verwoesten en zwaar menselijk leed veroorzaakt voor Palestijnen in Gaza, en nu ook voor de mensen in Libanon". Het afgelopen jaar zijn tienduizenden doden gevallen, vooral in Gaza. "Het is tijd om de geweren te laten zwijgen. Tijd om het leed dat de regio heeft overspoeld te stoppen. Tijd voor vrede, internationaal recht en gerechtigheid."
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Cuba en de Verenigde Staten hebben recentelijk overleg gevoerd. Dat meldt het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden volgens Cubaanse media zijn gericht op het vinden van gemeenschappelijke grond voor "mogelijke samenwerkingen en het vinden van gedeelde belangen". De Cubanen willen de gesprekken graag voortzetten, aldus de verklaring.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie en de Europese Raad peinzen er niet over de EU-sancties tegen Rusland te verzachten. Dat hebben ze vrijdag benadrukt in reactie op het eenzijdige Amerikaanse besluit om sancties op Russische olie-export op te heffen. "Het besluit brengt de Europese veiligheid in gevaar", schrijft voorzitter van de EU-leiders António Costa op X.
14 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse militair die om het leven kwam in Iraaks-Koerdistan, werd gedood door een Iraanse Shahed-drone, meldt kolonel François-Xavier de la Chesnais. Bij de aanval donderdagavond raakten meerdere andere Franse militairen gewond.
32 minuten geledenSÃO PAULO (ANP) - Oud-president van Brazilië Jair Bolsonaro is opnieuw opgenomen in het ziekenhuis. Dat meldt zijn zoon Flávio Bolsonaro op X. De oud-leider werd van zijn cel overgebracht naar een medische instelling voor opname, naar verluidt omdat hij rillingen had en veel moest overgeven.
48 minuten geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een vrachtschip dat eigendom is van een Turkse onderneming is met toestemming van Iran de Straat van Hormuz gepasseerd. De Turkse minister van Transport Abdulkadir Uraloglu heeft dit bekendgemaakt. Volgens hem zijn nu nog veertien schepen die Turks eigendom zijn ingesloten in de Perzische Golf, ten noorden van de zeestraat.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, is op bezoek in Libanon. "Ik ben zojuist geland in Beiroet, voor een solidariteitsbezoek aan de bevolking van Libanon", schrijft hij op X. "Zij hebben niet gekozen voor deze oorlog", benadrukt hij. "Ze zijn erin meegesleurd."
1 uur geledenANDØYA (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft zich kritisch uitgelaten over het Amerikaanse besluit om de sancties tegen Rusland te verlichten. Volgens Merz is dat een "verkeerde" beslissing, om welke reden die dan ook genomen is.
1 uur geleden