VN-topman markeert eerste jaar na 7 oktober met oproep tot vrede
NEW YORK (ANP) - VN-topman António Guterres roept op tot het beëindigen van het geweld in de Gazastrook en Libanon. Dat doet hij in een video waarmee hij de uitbraak van het geweld op 7 oktober vorig jaar markeert. Toen ontstond volgens hem "een golf van schokkend geweld en bloedvergieten".
"Dit is een dag voor de wereldwijde gemeenschap om luid de afschuwelijke daden van Hamas, inclusief het gijzelen, opnieuw te veroordelen," zei de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hij riep op tot de "onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating" van de laatste 97 mensen die nog vastzitten in Gaza. Hij pleit ervoor het Internationale Comité van het Rode Kruis toegang te geven tot de gijzelaars.
Guterres wijst erop dat het conflict, dat begon met een zeer dodelijke aanval van Hamas op Israël, "levens blijft verwoesten en zwaar menselijk leed veroorzaakt voor Palestijnen in Gaza, en nu ook voor de mensen in Libanon". Het afgelopen jaar zijn tienduizenden doden gevallen, vooral in Gaza. "Het is tijd om de geweren te laten zwijgen. Tijd om het leed dat de regio heeft overspoeld te stoppen. Tijd voor vrede, internationaal recht en gerechtigheid."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot, is geschokt dat een van zijn adviseurs informatie lijkt te hebben gelekt aan Jeffrey Epstein. Dat schrijven Franse media, waaronder Le Parisien en Le Monde. Volgens Barrot is het denkbaar dat meer namen opduiken in de Epstein-documenten of dat aanwijzingen worden aangetroffen voor politieke inmenging, "zelfs in Frankrijk".
22 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het aantal Britse militairen dat in Noorwegen is gelegerd, wordt verdubbeld. Binnen drie jaar moeten het er niet langer 1000, maar 2000 zijn, kondigt defensieminister John Healey deze woensdag nog aan.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is van plan om op 24 februari voorbereidingen op presidentsverkiezingen en een referendum aan te kondigen. Een mogelijke datum daarvoor zou in mei kunnen zijn. Dat schrijft de Financial Times op basis van Oekraïense en Europese functionarissen die bij de planning betrokken zijn.
2 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft zijn geplande reis naar de Veiligheidsconferentie van München opgeschort vanwege de massaschietpartij van dinsdag in een afgelegen plaats in het westen van het land. Dat heeft zijn kantoor bekendgemaakt.
3 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP/RTR) - Tien mensen, onder wie een vermoedelijke schutter, zijn omgekomen bij schietincidenten in Tumbler Ridge, in de Canadese provincie Brits-Columbia. Dat meldt de Canadese zender CBC News. Volgens de politie is de schutter een vrouw. Massaschietpartijen in Noord-Amerika worden bijna altijd door mannen gepleegd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de pride-vlag verwijderd van het Stonewall National Monument, dat belangrijk is voor lhbti'ers. Dit gebeurde na een instructie van de Amerikaanse regering over het vlaggenbeleid, melden Amerikaanse media zoals The New York Times en NBC News.
10 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro zegt deze week ontsnapt te zijn aan een moordaanslag. Drugsbendes zouden al maanden achter hem aanzitten en volgens Petro neemt het politieke geweld toe in aanloop naar de presidentsverkiezingen in mei.
10 uur geleden