VN-topman: klimaatcrisis heeft poorten naar de hel geopend
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-topman António Guterres heeft wereldleiders voorgehouden dat "de poorten naar de hel" zijn geopend door het grootschalige gebruik van fossiele brandstoffen. Hij wees op een klimaattop in New York op de "verschrikkelijke hitte" en "ongekende branden" van het afgelopen jaar.
Guterres beklemtoonde tijdens zijn openingsspeech dat landen nog tijd hebben om de opwarming van de aarde te beperken. "We kunnen nog steeds een wereld creëren waarin iedereen toegang heeft tot schone lucht, groene banen en betaalbare schone energie", hield de Portugees zijn publiek voor.
De VN-topman waarschuwde ook dat de wereld "decennia achterloopt" in de overgang van fossiele brandstoffen naar duurzame energie. Hij zei dat veel tijd verloren ging aan "getreuzel, ruzies en de hebzucht van gevestigde belangen die miljarden verdienden aan fossiele brandstoffen".
Climate Ambition Summit
De eendaagse bijeenkomst kreeg de naam klimaatambitietop ('Climate Ambition Summit') en valt samen met de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Er zijn deze week veel staatshoofden en regeringsleiders in de stad om toespraken te houden bij de VN. Daar komen alle VN-lidstaten aan het woord, maar op de klimaattop van Guterres mogen alleen leiders spreken die voldoende doen om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen.
Tientallen landen en internationale organisaties krijgen spreektijd op die top, maar China en de Verenigde Staten staan niet op die lijst. De leiders van die grootmachten zitten ook niet in publiek, al stuurde president Joe Biden nog wel zijn klimaatgezant John Kerry. De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva zou wel spreken, maar heeft zich afgemeld omdat hij ziek is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Donald Trump wil het bestand met Iran niet verlengen. De Amerikaanse president heeft tegen nieuwszender CNBC gezegd dat zijn land in plaats daarvan een deal met Iran zal sluiten over het stoppen van de oorlog.
28 minuten geledenLONDEN (ANP) - Een 17-jarige jongen is aangeklaagd voor brandstichting bij een synagoge in Londen. In de Britse hoofdstad hebben de afgelopen weken aanvallen op diverse Joodse locaties plaatsgevonden, wat heeft geleid tot extra veiligheidsmaatregelen.
1 uur geledenMALABO (ANP/RTR/DPA) - Paus Leo heeft een jaar na het overlijden van Franciscus stilgestaan bij de nalatenschap van zijn voorganger. Leo sprak zijn dankbaarheid uit voor wat Franciscus tijdens zijn leven heeft betekend voor de katholieke kerk en voor de wereld.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het opschorten van het EU-associatieverdrag met Israël is "ongepast", vindt de Duitse minister Johann Wadephul van Buitenlandse Zaken. Wel is het noodzakelijk om "cruciale kwesties" met Israël te bespreken, zoals de invoering van de doodstraf. Dat zei Wadephul in Luxemburg, waar de EU-ministers van Buitenlandse Zaken dinsdag onder meer de situatie in het Midden-Oosten bespreken.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van diverse EU-landen hopen op een nieuwe wind in Europa zodra de huidige Hongaarse premier Viktor Orbán na diens verkiezingsnederlaag is vertrokken. "We zagen de regering onder Orbán bewust gebruikmaken van het blokkeren en chanteren van Europese gezamenlijke actie", zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) voor een overleg in Luxemburg met zijn EU-collega's. De CDA'er hoopt dat dit verandert onder Orbáns opvolger Péter Magyar.
3 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - Het team dat zich aan de Noord-Duitse kust inzet voor de bultrugwalvis Timmy die daar eind maart is gestrand, heeft last van vermoeidheid. Walter Gunz, medeoprichter van het team en medefinancier van MediaMarkt, zei dat hij de afgelopen acht dagen drie tot vier uur per nacht heeft geslapen. "We zijn ten einde raad", aldus Gunz. Maar hij verzekert dat het werk doorgaat.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht dat er woensdag "een aantal positieve beslissingen" wordt genomen over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. "Oekraïne heeft deze lening echt nodig. En het is ook een teken dat Rusland Oekraïne niet kan overleven", zei Kallas dinsdag bij aankomst in Luxemburg. Daar vergaderen de EU-ministers van Buitenlandse Zaken over onder meer de situatie in Oekraïne.
3 uur geleden