Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-topman: klimaatcrisis heeft poorten naar de hel geopend

VN-topman: klimaatcrisis heeft poorten naar de hel geopend

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-topman António Guterres heeft wereldleiders voorgehouden dat "de poorten naar de hel" zijn geopend door het grootschalige gebruik van fossiele brandstoffen. Hij wees op een klimaattop in New York op de "verschrikkelijke hitte" en "ongekende branden" van het afgelopen jaar.

Guterres beklemtoonde tijdens zijn openingsspeech dat landen nog tijd hebben om de opwarming van de aarde te beperken. "We kunnen nog steeds een wereld creëren waarin iedereen toegang heeft tot schone lucht, groene banen en betaalbare schone energie", hield de Portugees zijn publiek voor.

De VN-topman waarschuwde ook dat de wereld "decennia achterloopt" in de overgang van fossiele brandstoffen naar duurzame energie. Hij zei dat veel tijd verloren ging aan "getreuzel, ruzies en de hebzucht van gevestigde belangen die miljarden verdienden aan fossiele brandstoffen".

Climate Ambition Summit

De eendaagse bijeenkomst kreeg de naam klimaatambitietop ('Climate Ambition Summit') en valt samen met de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Er zijn deze week veel staatshoofden en regeringsleiders in de stad om toespraken te houden bij de VN. Daar komen alle VN-lidstaten aan het woord, maar op de klimaattop van Guterres mogen alleen leiders spreken die voldoende doen om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen.

Tientallen landen en internationale organisaties krijgen spreektijd op die top, maar China en de Verenigde Staten staan niet op die lijst. De leiders van die grootmachten zitten ook niet in publiek, al stuurde president Joe Biden nog wel zijn klimaatgezant John Kerry. De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva zou wel spreken, maar heeft zich afgemeld omdat hij ziek is.

Meer uit Buitenland

Omroep: centrumlinkse oppositie wint Zweedse verkiezingen

STOCKHOLM (ANP/RTR) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de verkiezingen gewonnen. Dat meldt de Zweedse publieke omroep SVT nadat vrijwel alle kiesdistricten zijn geteld. Volgens de omroep is een ommekeer in de uitslag niet meer mogelijk.

4 uur geleden
BSW-leider hekelt AfD om houding coalitiegesprekken Saksen-Anhalt

BERLIJN (ANP/DPA) - De leider en naamgever van de links-populistische Duitse partij Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) beticht Alternative für Deutschland (AfD) ervan coalitiegesprekken te saboteren. Die laatste radicaal-rechtse partij kreeg onlangs in de deelstaat Saksen-Anhalt nipt geen absolute meerderheid, waarna een impasse ontstond over een mogelijke coalitie.

4 uur geleden
Poetin doet stemoproep, noemt stembusgang 'barometer' voor oorlog

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Poetin heeft woensdag Russen opgeroepen om te gaan stemmen voor de parlementaire verkiezingen. Die worden komend weekend gehouden. Volgens Poetin geldt de stemuitslag als barometer voor de steun voor de Russische oorlog tegen Oekraïne.

5 uur geleden
Burnham belooft Rutte blijvende Britse inzet voor NAVO

DIDCOT (ANP) - De Britse premier Andy Burnham heeft NAVO-chef Mark Rutte verzekerd dat het Verenigd Koninkrijk zich onder zijn leiding blijft inzetten voor een sterkere alliantie. "Er is weliswaar een nieuwe premier, maar dat verandert niets aan de onwrikbare toewijding van het Verenigd Koninkrijk aan de NAVO en aan onze NAVO-verplichtingen", zei Burnham bij de eerste keer dat hij Rutte als regeringsleider ontving.

7 uur geleden
Klein Engels dorp stemt voor onafhankelijkheid om asielcentrum

PIDDINGTON (ANP) - De inwoners van het kleine Engelse dorp Piddington hebben in een referendum gestemd om zich af te scheiden van het Verenigd Koninkrijk, meldt de BBC. De symbolische stembusgang werd gehouden uit protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in een oude militaire basis in de buurt.

9 uur geleden
Rusland eert commandant van lichtkogelincident bij Denemarken

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft een militaire onderscheiding toegekend aan de commandant die maandagavond twee lichtkogels afvuurde op een Deense helikopter. Volgens de Russen werd zijn fregat "geprovoceerd" door het Deense toestel en heeft de commandant met zijn actie de helikopter succesvol verjaagd.

9 uur geleden
Rusland pleit voor verbod op wapens in de ruimte na erkenning VS

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt voorstander te zijn van een internationaal verdrag om wapens in de ruimte te verbieden. Volgens onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov is het nog niet te laat om een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen, ondanks dat de Verenigde Staten deze week erkenden over wapens te beschikken buiten de atmosfeer.

9 uur geleden