Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-topman: klimaatcrisis heeft poorten naar de hel geopend

VN-topman: klimaatcrisis heeft poorten naar de hel geopend

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-topman António Guterres heeft wereldleiders voorgehouden dat "de poorten naar de hel" zijn geopend door het grootschalige gebruik van fossiele brandstoffen. Hij wees op een klimaattop in New York op de "verschrikkelijke hitte" en "ongekende branden" van het afgelopen jaar.

Guterres beklemtoonde tijdens zijn openingsspeech dat landen nog tijd hebben om de opwarming van de aarde te beperken. "We kunnen nog steeds een wereld creëren waarin iedereen toegang heeft tot schone lucht, groene banen en betaalbare schone energie", hield de Portugees zijn publiek voor.

De VN-topman waarschuwde ook dat de wereld "decennia achterloopt" in de overgang van fossiele brandstoffen naar duurzame energie. Hij zei dat veel tijd verloren ging aan "getreuzel, ruzies en de hebzucht van gevestigde belangen die miljarden verdienden aan fossiele brandstoffen".

Climate Ambition Summit

De eendaagse bijeenkomst kreeg de naam klimaatambitietop ('Climate Ambition Summit') en valt samen met de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Er zijn deze week veel staatshoofden en regeringsleiders in de stad om toespraken te houden bij de VN. Daar komen alle VN-lidstaten aan het woord, maar op de klimaattop van Guterres mogen alleen leiders spreken die voldoende doen om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen.

Tientallen landen en internationale organisaties krijgen spreektijd op die top, maar China en de Verenigde Staten staan niet op die lijst. De leiders van die grootmachten zitten ook niet in publiek, al stuurde president Joe Biden nog wel zijn klimaatgezant John Kerry. De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva zou wel spreken, maar heeft zich afgemeld omdat hij ziek is.

Meer uit Buitenland

Polen: defensiekosten verbleken bij biljoen na aanval Russen

WARSCHAU (ANP/RTR) - De verdediging van de oostflank van de NAVO tegen een Russische aanval zou vele honderden miljarden euro's kosten, waarschuwt de Poolse buitenlandminister Radek Sikorski. Veel meer, volgens hem, dan wat NAVO-landen nu moeten uitgeven om zich te herbewapenen en Rusland af te schrikken.

25 minuten geleden
Aantal geboortes in Japan voor tiende jaar op rij afgenomen

TOKIO (ANP/AFP) - Het aantal geboortes is in Japan voor het tiende jaar op rij afgenomen. Het Oost-Aziatische land heeft een van de laagste geboortecijfers ter wereld en kampt ook met een krimpende en vergrijzende bevolking.

1 uur geleden
Hongarije beschuldigt Oekraïne van anti-Hongaars beleid

BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán stelt in een open brief dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zich bezighoudt met "anti-Hongaars beleid". Hij roept Zelensky op dit te veranderen en eist "meer respect voor Hongarije".

3 uur geleden
Premier De Wever kondigt luchtafweer bij Antwerpse haven aan

ANTWERPEN (ANP) - Er komt een nieuw luchtafweersysteem bij de Antwerpse haven, heeft de Belgische premier Bart De Wever aangekondigd. Het gaat om zogenoemde NASAMS, die gebruikt kunnen worden om bepaalde vliegtuigen, helikopters, drones en raketten op middellange afstand uit de lucht te schieten. De premier zei op een bijeenkomst van de haven dat de systemen al besteld zijn. Dat gebeurt in samenwerking met Nederland.

3 uur geleden
Bronnen tegen Politico: Beter als Israël Iran eerst aanvalt

WASHINGTON (ANP/AFP) - Senioradviseurs van de Amerikaanse president Donald Trump hebben liever dat Israël Iran eerst aanvalt, voordat de Amerikanen toeslaan. Dat zeggen twee ingewijden tegen de Amerikaanse nieuwssite Politico.

4 uur geleden
Hof van beroep vernietigt een van de veroordelingen Jimmy Lai

HONG KONG (ANP/RTR) - Het hof van beroep in Hongkong heeft de veroordeling voor fraude van mediamagnaat Jimmy Lai (78) door een lager hof vernietigd.

5 uur geleden
Rubio: VS doen eigen evaluatie van beschieting speedboot bij Cuba

BASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.

11 uur geleden