VN-topman: klimaatcrisis heeft poorten naar de hel geopend
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-topman António Guterres heeft wereldleiders voorgehouden dat "de poorten naar de hel" zijn geopend door het grootschalige gebruik van fossiele brandstoffen. Hij wees op een klimaattop in New York op de "verschrikkelijke hitte" en "ongekende branden" van het afgelopen jaar.
Guterres beklemtoonde tijdens zijn openingsspeech dat landen nog tijd hebben om de opwarming van de aarde te beperken. "We kunnen nog steeds een wereld creëren waarin iedereen toegang heeft tot schone lucht, groene banen en betaalbare schone energie", hield de Portugees zijn publiek voor.
De VN-topman waarschuwde ook dat de wereld "decennia achterloopt" in de overgang van fossiele brandstoffen naar duurzame energie. Hij zei dat veel tijd verloren ging aan "getreuzel, ruzies en de hebzucht van gevestigde belangen die miljarden verdienden aan fossiele brandstoffen".
Climate Ambition Summit
De eendaagse bijeenkomst kreeg de naam klimaatambitietop ('Climate Ambition Summit') en valt samen met de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Er zijn deze week veel staatshoofden en regeringsleiders in de stad om toespraken te houden bij de VN. Daar komen alle VN-lidstaten aan het woord, maar op de klimaattop van Guterres mogen alleen leiders spreken die voldoende doen om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen.
Tientallen landen en internationale organisaties krijgen spreektijd op die top, maar China en de Verenigde Staten staan niet op die lijst. De leiders van die grootmachten zitten ook niet in publiek, al stuurde president Joe Biden nog wel zijn klimaatgezant John Kerry. De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva zou wel spreken, maar heeft zich afgemeld omdat hij ziek is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
50 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Europese leiders hebben verheugd gereageerd op de voorlopige uitslagen van de Hongaarse parlementsverkiezingen van zondag. Daarin is de Tisza-partij van de centrumrechtse uitdager Peter Magyar op weg naar een ruime overwinning op regeringspartij Fidesz van premier Viktor Orbán.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft de winst geclaimd in de parlementsverkiezingen van zondag. Op Facebook laat hij weten dat premier Viktor Orbán hem gefeliciteerd heeft. Eerste tellingen door het Kiesbureau maakten duidelijk dat Magyars partij Tisza op een grote overwinning afstevent.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Tisza-partij van de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft een vroege en overtuigende voorsprong genomen in de verkiezingen van zondag, die een einde zouden kunnen maken aan het zestienjarige bewind van premier Viktor Orbán.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een bezoek gebracht aan Zuid-Libanon en een voortzetting van de strijd tegen de Libanese beweging Hezbollah aangekondigd. "De oorlog gaat door, ook binnen de veiligheidszone in Libanon," verklaarde Netanyahu volgens zijn kantoor. Hij werd tijdens het bezoek vergezeld door minister van Defensie Israel Katz en legerchef Eyal Zamir.
3 uur geleden