VN-topman: klimaatcrisis heeft poorten naar de hel geopend
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-topman António Guterres heeft wereldleiders voorgehouden dat "de poorten naar de hel" zijn geopend door het grootschalige gebruik van fossiele brandstoffen. Hij wees op een klimaattop in New York op de "verschrikkelijke hitte" en "ongekende branden" van het afgelopen jaar.
Guterres beklemtoonde tijdens zijn openingsspeech dat landen nog tijd hebben om de opwarming van de aarde te beperken. "We kunnen nog steeds een wereld creëren waarin iedereen toegang heeft tot schone lucht, groene banen en betaalbare schone energie", hield de Portugees zijn publiek voor.
De VN-topman waarschuwde ook dat de wereld "decennia achterloopt" in de overgang van fossiele brandstoffen naar duurzame energie. Hij zei dat veel tijd verloren ging aan "getreuzel, ruzies en de hebzucht van gevestigde belangen die miljarden verdienden aan fossiele brandstoffen".
Climate Ambition Summit
De eendaagse bijeenkomst kreeg de naam klimaatambitietop ('Climate Ambition Summit') en valt samen met de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Er zijn deze week veel staatshoofden en regeringsleiders in de stad om toespraken te houden bij de VN. Daar komen alle VN-lidstaten aan het woord, maar op de klimaattop van Guterres mogen alleen leiders spreken die voldoende doen om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen.
Tientallen landen en internationale organisaties krijgen spreektijd op die top, maar China en de Verenigde Staten staan niet op die lijst. De leiders van die grootmachten zitten ook niet in publiek, al stuurde president Joe Biden nog wel zijn klimaatgezant John Kerry. De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva zou wel spreken, maar heeft zich afgemeld omdat hij ziek is.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP) - Twee drones zijn woensdag neergekomen in de buurt van het vliegveld van Dubai. Bij het incident vielen volgens de lokale overheid vier gewonden: twee Ghanezen, een Bengaal en een Indiër. Het luchtverkeer verloopt normaal.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een aantal Belgische organisaties houdt op dinsdag 12 mei in eigen land een alternatief songfestival als reactie op de deelname van Israël aan het Eurovisie Songfestival. Het evenement heet United for Palestine en heeft enkele oud-songfestivaldeelnemers op het affiche staan, melden Belgische media.
42 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De nieuwe Iraanse leider Mojtaba Khamenei is "veilig en wel". Dat laat de zoon van de Iraanse president en regeringsadviseur Yousef Pezeshkian weten op Telegram. Er gaan geruchten rond dat Khamenei gewond zou zijn geraakt bij de oorlog tussen de VS, Israël en Iran. Staatsmedia noemden hem een "gewonde veteraan", maar het werd niet duidelijk of dat om een nieuwe verwonding ging of om een oudere.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Het Qatarese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het dreigingsniveau opgeschaald naar hoog en roept inwoners op om thuis te blijven, niet naar buiten te gaan en uit de buurt van ramen en open ruimtes te blijven, aldus het ministerie op X.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft zijn steun uitgesproken voor de benoeming van Mojtaba Khamenei als de hoogste leider van Iran. Daarnaast veroordeelde Pyongyang de "illegale" aanval van de Verenigde Staten en Israël op Iran.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen hebben woensdag een flatgebouw in het centrum van Beiroet getroffen, aldus de Libanese staatsmedia. Het is nog onduidelijk of er slachtoffers zijn gevallen. Het Israëlische leger heeft nog niet gereageerd op de aanval.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
8 uur geleden