
VN-topman: grootste humanitaire crisis ter wereld in Afghanistan
DOHA (ANP/AFP/RTR) - De grootste humanitaire crisis ter wereld vindt plaats in Afghanistan. Dat stelt topman van de Verenigde Naties (VN) António Guterres dinsdag op de tweede dag van een top in Doha over de situatie in Afghanistan. Volgens Guterres zijn er grote zorgen om de stabiliteit van het land en bevinden 6 miljoen Afghanen zich op de rand van hongersnood.
De secretaris-generaal van de VN maakt zich in het bijzonder zorgen om de mensenrechten van vrouwen en meisjes in het land. Sinds de Taliban aan de macht zijn gekomen in augustus 2021, worden vrouwen steeds meer rechten ontnomen. Zo mogen meisjes niet meer naar school en mogen vrouwen hoegenaamd niet meer werken, sinds kort ook niet meer voor organisaties als de VN. Ook de aanwezigheid van terroristische organisaties en de verspreiding van drugs zorgen volgens Guterres voor problemen in Afghanistan.
De VN-topman organiseerde de top in de Qatarese hoofdstad in reactie op het verbod voor vrouwen om voor de internationale organisatie te werken. Verschillende landen en organisaties, waaronder de Europese Unie, overlegden over de omgang met Kabul. De Taliban zelf zijn niet uitgenodigd. Volgens Guterres hebben 21 landen nu afgesproken om betrokken te blijven en samen te werken voor meer stabiliteit in Afghanistan.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant in Brazilië moet zich melden bij het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om uitleg te geven over de uitspraken van Donald Trump maandag. De Amerikaanse president Donald Trump noemde de vervolging van de rechts-populistische oud-president Jair Bolsonaro een heksenjacht. De Amerikaanse ambassade had het daarna ook over een "politieke vervolging".
32 minuten geledenDOHA (ANP/RTR) - Hamas zegt bereid te zijn tien gijzelaars vrij te laten bij een staakt-het-vuren met Israël. Volgens de Palestijnse militante beweging verlopen de onderhandelingen momenteel moeizaam en zou dat komen door Israëlische "koppigheid".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sancties opgelegd aan Francesca Albanese, de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken ,Marco Rubio, schrijft op X dat zij daarmee gestraft wordt voor haar "onwettige en schandalige pogingen" om Israëlische en Amerikaanse functionarissen en individuen te laten vervolgen.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft opnieuw een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de afgezette president Yoon Suk-yeol wegens de militaire noodtoestand van december, bericht persbureau Yonhap. De politicus zat eerder bijna twee maanden vast in verband met het onderzoek naar de noodtoestand die hij uitriep.
2 uur geledenLOS GATOS (ANP) - De hitserie Queer Eye van Netflix stopt na tien seizoenen. Deadline meldt dat de laatste reeks binnenkort op de streamingdienst te zien is.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerleider Eyal Zamir zijn in de Gazastrook nu de "juiste omstandigheden" gecreëerd voor een deal met Hamas. Hij stelt dat die Palestijnse militante beweging nu dusdanig verzwakt is dat er gepraat kan worden over een overeenkomst over de vrijlating van de gijzelaars.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens gaat de verkiezingsuitsluiting van Marine Le Pen niet terugdraaien. De Franse rechts-nationalistische politica werd eerder dit jaar veroordeeld voor het sjoemelen met EU-geld en lijkt daardoor niet te kunnen meedoen aan de volgende presidentsverkiezingen. Het hoger beroep in die zaak loopt nog, maar Le Pen hoopte dat het Europese hof in de tussentijd de verkiezingsuitsluiting zou schrappen.
4 uur geleden