VN-topman: grootste humanitaire crisis ter wereld in Afghanistan
DOHA (ANP/AFP/RTR) - De grootste humanitaire crisis ter wereld vindt plaats in Afghanistan. Dat stelt topman van de Verenigde Naties (VN) António Guterres dinsdag op de tweede dag van een top in Doha over de situatie in Afghanistan. Volgens Guterres zijn er grote zorgen om de stabiliteit van het land en bevinden 6 miljoen Afghanen zich op de rand van hongersnood.
De secretaris-generaal van de VN maakt zich in het bijzonder zorgen om de mensenrechten van vrouwen en meisjes in het land. Sinds de Taliban aan de macht zijn gekomen in augustus 2021, worden vrouwen steeds meer rechten ontnomen. Zo mogen meisjes niet meer naar school en mogen vrouwen hoegenaamd niet meer werken, sinds kort ook niet meer voor organisaties als de VN. Ook de aanwezigheid van terroristische organisaties en de verspreiding van drugs zorgen volgens Guterres voor problemen in Afghanistan.
De VN-topman organiseerde de top in de Qatarese hoofdstad in reactie op het verbod voor vrouwen om voor de internationale organisatie te werken. Verschillende landen en organisaties, waaronder de Europese Unie, overlegden over de omgang met Kabul. De Taliban zelf zijn niet uitgenodigd. Volgens Guterres hebben 21 landen nu afgesproken om betrokken te blijven en samen te werken voor meer stabiliteit in Afghanistan.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/AFP) - De onderhandelingen in Brussel over het klimaatdoel van 2040 en de ambities voor 2035 zijn de laatste horde voor de klimaattop in Belém in Brazilië die over een paar dagen begint, zeggen EU-klimaatministers. "Het is een cruciale dag", zegt de Franse milieuminister Monique Barbut bij aankomst dinsdagochtend. Als de EU met lege handen aankomt op COP30, zou dat een ramp zijn, zegt ze.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-vicepresident Dick Cheney is overleden, meldt CNN op basis van een verklaring van zijn familie. Hij was 84 jaar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-ministers zijn verdeeld over hoeveel CO2-uitstoot buiten de EU mag worden meegenomen voor het klimaatdoel van 2040. De Poolse minister Krzysztof Bolesta benadrukte dinsdagochtend dat zijn land meer ruimte wil om de uitstoot van CO2 buiten de Europese Unie te compenseren. Andere landen verwijzen juist naar het percentage van 3 procent genoemd door de Europese Commissie.
1 uur geledenPOKROVSK (ANP/RTR/AFP) - Rusland stelt dat het vooruitgang heeft geboekt bij de omsingeling van Oekraïense militairen in de strategisch belangrijke stad Pokrovsk in het oosten van Oekraïne. Het Russische ministerie van Defensie claimt dat Oekraïense troepen zijn verdreven uit 35 gebouwen. Ook bij de stad Koepjansk zou de druk op omsingelde Oekraïners worden opgevoerd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het maakt voor klimaatverandering "niet uit of wij er lang ruzie over maken", zei Eurocommissaris (Klimaat) Wopke Hoekstra voorafgaand aan overleg met de EU-klimaatministers. Zij moeten het dinsdag eens worden over onder meer het voorgestelde klimaatdoel van de Europese Commissie voor 2040, wat al maanden moeizaam gaat.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is zeer bezorgd over de onlineverkoop van de locatiegegevens van miljoenen mobiele telefoons in België, waaronder die van hoge EU-functionarissen. Ze heeft haar medewerkers nieuwe richtlijnen gegeven om hun mobiele telefoons beter te beschermen tegen advertentietracking, zegt een woordvoerder van de Europese Commissie.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Meer dan vijfhonderd academici en mensenrechtenactivisten in Indonesië hebben een petitie getekend tegen de benoeming van Soeharto als nationale held. Hij regeerde het land ruim dertig jaar lang als dictator en was als generaal verantwoordelijk voor de massamoord op communisten in 1965 en 1966. Volgens sommige schattingen zijn daarbij een half miljoen mensen gedood.
3 uur geleden