Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: te weinig buitenlands geld naar schone energie in arme landen

VN: te weinig buitenlands geld naar schone energie in arme landen

GENÈVE (ANP) - Buitenlandse investeerders steken veel te weinig geld in duurzame energie in ontwikkelingslanden, concluderen de Verenigde Naties in een nieuw rapport. Na het sluiten van het klimaatakkoord van Parijs in 2015 verdrievoudigden de investeringen in hernieuwbare bronnen van energie weliswaar, maar in armere landen is de groei zwakker dan in rijkere landen. Tegelijkertijd zijn de opgaven in armere landen groter, omdat voor de overgang naar schonere energie ook meer moet worden geïnvesteerd in infrastructuur zoals elektriciteitskabels en -netwerken.

Volgens de VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD) hebben ontwikkelingslanden jaarlijks 1,7 biljoen (1700 miljard) dollar aan investeringen in hernieuwbare energie nodig om de opwarming van de aarde beperkt te houden tot 1,5 graad, de belangrijkste klimaatdoelstelling van het akkoord van Parijs. Maar vorig jaar bleef de hoeveelheid buitenlandse investeringen in hernieuwbare energie voor deze landen steken op 544 miljard dollar.

Een groot probleem is de hoge schuldenlast van veel arme landen. Die drukt sinds vorig jaar nog zwaarder op de financiële stabiliteit van een aantal landen doordat de rentes hard zijn gestegen en veel belangrijke grondstoffen duurder zijn geworden. Volgens de UNCTAD zijn er maatregelen nodig om investeringen in groene energie in ontwikkelingslanden minder risicovol te maken. Daar zouden samenwerkingen tussen private investeerders en de overheid bij kunnen helpen. Ook zouden internationale ontwikkelingsbanken meer kunnen doen om investeerders over te halen geld te steken in energieprojecten in risicovollere landen.

Noodzakelijke investeringen

De UNCTAD merkt ook op dat subsidies voor fossiele brandstoffen de overstap op schonere alternatieven bemoeilijken. Wereldwijd zou het gaan om 1 biljoen dollar, acht keer zoveel als alle subsidies voor hernieuwbare energie. "Hoewel het complex is ze uit te faseren, vooral voor ontwikkelingslanden, zou dit wel de investeringen in hernieuwbare energie stimuleren", staat in het rapport.

Naast de toegang tot duurzame energie keek de VN-organisatie ook naar de noodzakelijke investeringen om andere duurzame ontwikkelingsdoelen te halen. Het gaat dan bijvoorbeeld om toegang tot schoon drinkwater en het uitroeien van armoede, honger en genderongelijkheid. Daarin werd in 2022 zo'n 4 biljoen dollar te weinig in geïnvesteerd, terwijl dat tekort in 2015 nog op 2,5 biljoen dollar lag.

Meer uit Buitenland

Israël voert aanvallen uit in centrum van Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft aanvallen uitgevoerd in het centrum van Beiroet. Op beelden van persbureau AFP is te zien hoe rook opstijgt uit een pand in de wijk Bachoura, die grenst aan het oude stadscentrum en vlak bij onder meer het kantoor van de Libanese premier en het parlement ligt. Volgens Israël was de aanval gericht tegen het door Iran gesteunde Hezbollah.

7 minuten geleden
ICC onderzoekt Belarus om misdaden tegen de menselijkheid

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is een onderzoek begonnen naar vermeende misdaden tegen de menselijkheid gepleegd door Belarus. Litouwen had het hof daartoe in 2024 verzocht.

32 minuten geleden
Trump verwelkomt stijging olieprijs door oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.

2 uur geleden
Leider Iran in eerste verklaring: druk op vijand hoog houden

TEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.

2 uur geleden
EU-Hof: lidstaten moeten geslacht op id-bewijs kunnen wijzigen

LUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.

3 uur geleden
Bemiddeling China vermindert gevechten Pakistan en Afghanistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.

3 uur geleden
Brussel stelt factfindingmissie oliepijplijn Oekraïne voor

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een factfindingmissie voorgesteld naar de beschadigde Droezjba-pijpleiding in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag gezegd. Oekraïne heeft volgens de woordvoerder nog niet op het aanbod gereageerd.

3 uur geleden