Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: Taliban doodden tientallen oud-functionarissen sinds de zomer

VN: Taliban doodden tientallen oud-functionarissen sinds de zomer

NEW YORK (ANP/RTR) - Sinds de terugtrekking van de internationale troepen eind augustus hebben de Taliban tientallen voormalige Afghaanse functionarissen, veiligheidstroepen en mensen gedood die met het internationale militaire contingent hebben gewerkt. Dat staat in een rapport van VN-secretaris-generaal Antonio Guterres aan de VN-Veiligheidsraad dat persbureau Reuters zondag inzag.

De VN-missie in Afghanistan heeft vastgesteld dat het sinds 15 augustus om meer dan honderd gedode mensen gaat. Het rapport rept daarbovenop ook van buitengerechtelijke executies van ten minste vijftig mensen die ervan werden verdacht tot de lokale tak van de militante groepering Islamitische Staat te hebben behoord.

Bovendien ontvangt de VN-missie nog steeds "geloofwaardige beschuldigingen" over moorden, gedwongen verdwijningen en andere misdragingen jegens voormalige functionarissen, leden van de veiligheidstroepen en mensen die voor het door de VS geleide internationale militaire contingent werkten, aldus het rapport. Dit ondanks een algemene amnestie voor mensen uit die groepen die de Taliban eind augustus afkondigden.

Herstructurering

Hiermee bevestigt de VN de eerdere bevindingen van Human Rights Watch, dat in december berichtte dat meer dan honderd oud-leden van het leger, politie en inlichtingsdiensten zouden zijn gedood of verdwenen. Destijds ontkenden de Taliban die bevindingen ten stelligste.

Het VN-rapport schetst tevens een beeld van de verslechterende levensomstandigheden van de Afghaanse bevolking van 39 miljoen sinds de machtsovername door de Taliban in augustus. "Een heel complex sociaal en economisch systeem wordt afgebroken", zei Guterres.

Guterres adviseert de Veiligheidsraad een herstructurering van de VN-missie goed te keuren om de situatie het hoofd te bieden. Zo'n herstructurering zou ook de oprichting van een nieuwe eenheid voor toezicht op de mensenrechten moeten behelzen.

Meer uit Buitenland

Niet 9000 maar 5000 militairen VS minder, vooral Polen geraakt

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.

14 minuten geleden
Luchtalarm moet vervangen worden door alternatief systeem

DEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.

20 minuten geleden
Nobelprijswinnaar wil vliegveld Goma open om strijd tegen ebola

KINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.

38 minuten geleden
Spaanse oud-premier Zapatero bepleit onschuld in coronazaak

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."

58 minuten geleden
Tientallen doden bij droneaanval op markt in zuiden Soedan

KHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op een markt in het zuiden van Soedan zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, melden autoriteiten in dat land. Ook raakten minstens 23 mensen gewond bij de aanval op Ghubaysh, dat in handen van paramilitaire strijdkrachten is. De gewonden zouden zijn overgebracht naar een lokaal ziekenhuis.

1 uur geleden
Reuters: China heeft in het geheim Russische militairen getraind

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.

3 uur geleden
EU-erelintje uitgereikt aan Angela Merkel

STRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.

3 uur geleden