Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: Taliban doodden tientallen oud-functionarissen sinds de zomer

VN: Taliban doodden tientallen oud-functionarissen sinds de zomer

NEW YORK (ANP/RTR) - Sinds de terugtrekking van de internationale troepen eind augustus hebben de Taliban tientallen voormalige Afghaanse functionarissen, veiligheidstroepen en mensen gedood die met het internationale militaire contingent hebben gewerkt. Dat staat in een rapport van VN-secretaris-generaal Antonio Guterres aan de VN-Veiligheidsraad dat persbureau Reuters zondag inzag.

De VN-missie in Afghanistan heeft vastgesteld dat het sinds 15 augustus om meer dan honderd gedode mensen gaat. Het rapport rept daarbovenop ook van buitengerechtelijke executies van ten minste vijftig mensen die ervan werden verdacht tot de lokale tak van de militante groepering Islamitische Staat te hebben behoord.

Bovendien ontvangt de VN-missie nog steeds "geloofwaardige beschuldigingen" over moorden, gedwongen verdwijningen en andere misdragingen jegens voormalige functionarissen, leden van de veiligheidstroepen en mensen die voor het door de VS geleide internationale militaire contingent werkten, aldus het rapport. Dit ondanks een algemene amnestie voor mensen uit die groepen die de Taliban eind augustus afkondigden.

Herstructurering

Hiermee bevestigt de VN de eerdere bevindingen van Human Rights Watch, dat in december berichtte dat meer dan honderd oud-leden van het leger, politie en inlichtingsdiensten zouden zijn gedood of verdwenen. Destijds ontkenden de Taliban die bevindingen ten stelligste.

Het VN-rapport schetst tevens een beeld van de verslechterende levensomstandigheden van de Afghaanse bevolking van 39 miljoen sinds de machtsovername door de Taliban in augustus. "Een heel complex sociaal en economisch systeem wordt afgebroken", zei Guterres.

Guterres adviseert de Veiligheidsraad een herstructurering van de VN-missie goed te keuren om de situatie het hoofd te bieden. Zo'n herstructurering zou ook de oprichting van een nieuwe eenheid voor toezicht op de mensenrechten moeten behelzen.

Meer uit Buitenland

Russische aanvallen maken dodelijke slachtoffers in Oekraïne

KYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.

3 uur geleden
Iran ontkent aanvallen op de Emiraten

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.

4 uur geleden
Stones bevestigen komst van eerste album in drie jaar

LONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.

6 uur geleden
Russische wetenschappers veroordeeld voor hoogverraad

MOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.

7 uur geleden
Advocaat: Nobelprijswinnaar Mohammadi 'tussen leven en dood'

TEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.

8 uur geleden
VAE melden nieuwe Iraanse aanvallen

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.

8 uur geleden
Flotilla-activisten langer vast in Israël

ASHKELON (ANP/AFP/RTR) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.

9 uur geleden