VN: Taliban doodden tientallen oud-functionarissen sinds de zomer
NEW YORK (ANP/RTR) - Sinds de terugtrekking van de internationale troepen eind augustus hebben de Taliban tientallen voormalige Afghaanse functionarissen, veiligheidstroepen en mensen gedood die met het internationale militaire contingent hebben gewerkt. Dat staat in een rapport van VN-secretaris-generaal Antonio Guterres aan de VN-Veiligheidsraad dat persbureau Reuters zondag inzag.
De VN-missie in Afghanistan heeft vastgesteld dat het sinds 15 augustus om meer dan honderd gedode mensen gaat. Het rapport rept daarbovenop ook van buitengerechtelijke executies van ten minste vijftig mensen die ervan werden verdacht tot de lokale tak van de militante groepering Islamitische Staat te hebben behoord.
Bovendien ontvangt de VN-missie nog steeds "geloofwaardige beschuldigingen" over moorden, gedwongen verdwijningen en andere misdragingen jegens voormalige functionarissen, leden van de veiligheidstroepen en mensen die voor het door de VS geleide internationale militaire contingent werkten, aldus het rapport. Dit ondanks een algemene amnestie voor mensen uit die groepen die de Taliban eind augustus afkondigden.
Herstructurering
Hiermee bevestigt de VN de eerdere bevindingen van Human Rights Watch, dat in december berichtte dat meer dan honderd oud-leden van het leger, politie en inlichtingsdiensten zouden zijn gedood of verdwenen. Destijds ontkenden de Taliban die bevindingen ten stelligste.
Het VN-rapport schetst tevens een beeld van de verslechterende levensomstandigheden van de Afghaanse bevolking van 39 miljoen sinds de machtsovername door de Taliban in augustus. "Een heel complex sociaal en economisch systeem wordt afgebroken", zei Guterres.
Guterres adviseert de Veiligheidsraad een herstructurering van de VN-missie goed te keuren om de situatie het hoofd te bieden. Zo'n herstructurering zou ook de oprichting van een nieuwe eenheid voor toezicht op de mensenrechten moeten behelzen.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP/AFP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte heeft laten weten dat er "nog veel werk te doen is" om een akkoord over Groenland te bereiken. "Ik denk dat het een zeer goede bijeenkomst was vanavond. Maar er is nog veel werk te doen", zei Rutte op het World Economic Forum in Davos na zijn gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump.
22 minuten geledenDAVOS (ANP) - Niet alleen de Verenigde Staten, maar de NAVO-landen "gezamenlijk" gaan Groenland en het Noordpoolgebied verdedigen. Daarop zijn de besprekingen die de Verenigde Staten en Denemarken nu aanknopen gericht, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De Amerikaanse president Donald Trump hield tot dusver vol dat hij Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort, wilde annexeren.
2 uur geledenDAVOS (ANP) - De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Denemarken die volgens de Amerikaanse president Donald Trump op tafel ligt, is "voor altijd". "Het is het soort deal dat ik wilde", zei Trump na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.
2 uur geledenHASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.
4 uur geledenLÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.
5 uur geleden