VN stoppen met politieke missie in Soedan
KHARTOUM (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een einde gemaakt aan de politieke missie van de VN in Soedan. Dat gebeurt niet omdat de situatie daar opgelost of verbeterd is, maar omdat de Soedanese autoriteiten dat verzoek hebben gedaan.
De rust in Soedan is namelijk nog allerminst teruggekeerd. Al zeven maanden vecht het leger daar tegen de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) en een einde lijkt niet direct in zicht. "Laat me duidelijk zijn", zegt bijvoorbeeld de Britse gezant bij de VN daarover: "Het Verenigd Koninkrijk zou er niet voor hebben gekozen om de missie te sluiten. De noodzaak om de Soedanese bevolking te steunen is voor de VN en de internationale gemeenschap niet afgenomen."
De generaal van de strijdkrachten Abdel Fattah al-Burhan was al langer niet blij met de VN-missie, die UNITAMS heet en in 2020 begon. Hij wilde dat Volker Perthes, de leider van de missie, werd ontslagen omdat Perthes hem de geweldsescalatie zou hebben verweten. De Duitser kwam het land niet meer in en trad na een paar maanden af, maar kreeg nog geen vervanger.
Democratische transitie
Voor UNITAMS werken 245 mensen, die drie maanden de tijd hebben om de missie af te breken en het land te verlaten. Het doel van de missie was om voor een democratische transitie te zorgen na de val van dictator Omar al-Bashir. In 2021 greep generaal al-Burhan de macht en hij had voordat de burgeroorlog uitbrak nog geen deal gesloten met de VN om democratische verkiezingen uit te schrijven. Hij noemde de missie "teleurstellend".
In het conflict zijn volgens schattingen meer dan 10.000 mensen omgekomen. Zes miljoen mensen zijn op de vlucht geslagen.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Het aantal doden in Libanon als gevolg van Israëlische aanvallen sinds 2 maart is opgelopen tot 968. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Onder de doden zijn 77 vrouwen, 116 kinderen en 40 hulpverleners. Meer dan 2400 mensen zijn gewond geraakt, aldus het ministerie.
19 minuten geledenOSLO (ANP) - Een aantal vermeende slachtoffers eist een schadevergoeding van meer dan 1,9 miljoen Noorse kronen (ruim 170.000 euro) van Marius Borg Høiby, melden Noorse media. Woensdag kwamen hun advocaten aan het woord, nadat het Openbaar Ministerie eerder op de dag al een straf van zeven jaar en zeven maanden had geëist tegen de zoon van kroonprinses Mette-Marit.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse regime is nog "intact" en zal, als het niet wordt uitgeschakeld, zijn militaire vermogens ook weer willen opbouwen. Dat heeft het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, gezegd. De Iraanse regering zou wel verzwakt zijn. Volgens Gabbard lijkt Iran niet bezig te zijn om weer uranium te verrijken, zoals president Donald Trump stelde.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de dood van inlichtingenminister Esmail Khatib bevestigd. Israël claimde hem eerder al te hebben gedood bij een luchtaanval.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Pakistan heeft een "tijdelijke pauze" aangekondigd in de strijd die het voert tegen Afghanistan vanwege het naderende einde van de ramadan. Volgens het ministerie van Informatie werd het land daartoe verzocht door Saudi-Arabië, Qatar en Turkije. Het bestand geldt van donderdag tot de nacht van maandag op dinsdag.
2 uur geledenTROMSØ (ANP) - NAVO-landen zoeken samen naar manieren om af te komen van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "We zijn het er allemaal over eens dat de zeestraat weer open moet."
2 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse gastoevoer naar Irak is volledig stilgelegd na een aanval op een groot Iraans-Qatarees gasveld in het zuiden van Iran, het zogenoemde Pars-veld. Iran voorziet Irak voor 30 procent in zijn totale gasbehoefte en circa 40 procent in zijn totale energiebehoefte. Het Pars-veld is goed voor 70 procent van de Iraanse gaswinning en geldt als 's werelds grootste aardgasveld.
2 uur geleden