VN stoppen met politieke missie in Soedan
KHARTOUM (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een einde gemaakt aan de politieke missie van de VN in Soedan. Dat gebeurt niet omdat de situatie daar opgelost of verbeterd is, maar omdat de Soedanese autoriteiten dat verzoek hebben gedaan.
De rust in Soedan is namelijk nog allerminst teruggekeerd. Al zeven maanden vecht het leger daar tegen de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) en een einde lijkt niet direct in zicht. "Laat me duidelijk zijn", zegt bijvoorbeeld de Britse gezant bij de VN daarover: "Het Verenigd Koninkrijk zou er niet voor hebben gekozen om de missie te sluiten. De noodzaak om de Soedanese bevolking te steunen is voor de VN en de internationale gemeenschap niet afgenomen."
De generaal van de strijdkrachten Abdel Fattah al-Burhan was al langer niet blij met de VN-missie, die UNITAMS heet en in 2020 begon. Hij wilde dat Volker Perthes, de leider van de missie, werd ontslagen omdat Perthes hem de geweldsescalatie zou hebben verweten. De Duitser kwam het land niet meer in en trad na een paar maanden af, maar kreeg nog geen vervanger.
Democratische transitie
Voor UNITAMS werken 245 mensen, die drie maanden de tijd hebben om de missie af te breken en het land te verlaten. Het doel van de missie was om voor een democratische transitie te zorgen na de val van dictator Omar al-Bashir. In 2021 greep generaal al-Burhan de macht en hij had voordat de burgeroorlog uitbrak nog geen deal gesloten met de VN om democratische verkiezingen uit te schrijven. Hij noemde de missie "teleurstellend".
In het conflict zijn volgens schattingen meer dan 10.000 mensen omgekomen. Zes miljoen mensen zijn op de vlucht geslagen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Het advocatenteam van Sean 'Diddy' Combs heeft donderdag een verzoek ingediend om de rapper onmiddellijk vrij te laten. Volgens hen heeft rechter Arun Subramanian een fout gemaakt toen hij de rapper in juli veroordeelde tot een gevangenisstraf van vier jaar en twee maanden.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon en Israël onderhandelen volgende week in Washington, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden naar verwachting gaan plaatsvinden op het ministerie.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een staakt-het-vuren met Oekraïne aangekondigd tijdens het orthodoxe paasfeest. Dat vindt komend weekend plaats.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump heeft ontkend ooit banden te hebben gehad met de beruchte zedendelinquent Jeffrey Epstein. Volgens haar proberen mensen haar reputatie te schaden door geruchten te verspreiden over haar relatie met de overleden zakenman.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon heeft het dodental door de Israëlische bombardementen op woensdag naar boven bijgesteld. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat zeker 303 mensen om het leven kwamen door de aanvallen en 1150 personen gewond raakten.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil eerst dat er een staakt-het-vuren wordt uitgeroepen, en dan pas onderhandelen met Israël. Dat melden Al Jazeera en AFP op basis van een Libanese functionaris. De gesprekken zouden dan onder toezicht van de Amerikanen plaatsvinden en worden geleid door de Libanese oud-ambassadeur in de VS, Simon Karam.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
5 uur geleden