VN: stop met foltering in Wit-Rusland
GENÈVE (ANP/DPA) - Mensenrechtenexperts van de VN beschuldigen de autoriteiten in Wit-Rusland ervan gevangenen te martelen. Ze hebben meldingen ontvangen van 450 gedocumenteerde gevallen van marteling en mishandeling sinds de controversiële verkiezingen op 9 augustus, meldden ze dinsdag in Genève.
Ze roepen de autoriteiten op hier onmiddellijk mee te stoppen en agenten aan te pakken die naar verluidt arrestanten hebben vernederd en geslagen. "Er is een absoluut verbod op foltering opgenomen in het internationaal humanitair recht", zeiden ze in Genève. "Er is geen rechtvaardiging om welke reden dan ook."
Van zes mensen ontbreekt ieder spoor. Onder de 6700 mensen die de afgelopen weken zijn gearresteerd, zijn journalisten en toevallige voorbijgangers. Ook zijn actievoerders opgepakt die hun recht op vreedzame vergadering uitoefenden, aldus VN-mensenrechtenexperts.
In Wit-Rusland wordt sinds de presidentsverkiezingen massaal gedemonstreerd nadat president Aleksandr Loekasjenko claimde te hebben gewonnen met 80 procent van de stemmen. Vrijwel iedereen is ervan overtuigd dat die uitslag het resultaat van verkiezingsfraude is. De autoritaire Loekasjenko regeert de voormalige Sovjetrepubliek al 26 jaar.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.
41 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."
3 uur geledenTAIZ (ANP/AFP) - Bij een aanval op een groentemarkt in het zuidwesten van Jemen zijn volgens de Houthi's zeker twintig mensen om het leven gekomen. Het zou gaan om een Saudische luchtaanval, waarbij meerdere raketten werden ingezet, aldus het door de Houthi's gecontroleerde persbureau Saba. Tien mensen zouden gewond zijn geraakt.
5 uur geledenLAKELAND (ANP) - De vader van Meghan, de vrouw van de Britse prins Harry, is opgepakt in Florida voor het bezit van kinderporno. De lokale autoriteiten hebben de 82-jarige Thomas Markle aangehouden in zijn verzorgingshuis. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CBS.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - De Keniaanse sekteleider Paul Mackenzie is veroordeeld tot tweehonderd jaar gevangenisstraf voor de moord op 190 kinderen en een volwassene. Hij heeft volgens de rechtbank in Nairobi zijn volgelingen opgedragen zichzelf en hun kinderen uit te hongeren om "Jezus te ontmoeten".
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse omroep Sky heeft vrijdag een bedreiging ontvangen, een paar uur nadat onder meer de Ierse omroep RTÉ een bommelding had binnengekregen. "Sky is een van de mediaorganisaties die een beveiligingsdreiging hebben ontvangen", meldt de omroep in Sky News.
7 uur geledenDUBLIN (ANP) - In de bommelding die werd verstuurd naar Ierse media wordt een link gelegd naar de bommeldingen bij passagiersvliegtuigen in Europa. De Ierse omroep RTÉ meldt dat de afzender dit claimt in een mail. Meerdere gebouwen van Ierse media werden ontruimd.
7 uur geleden