Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-stemming over klimaatadvies Internationaal Gerechtshof

VN-stemming over klimaatadvies Internationaal Gerechtshof

NEW YORK (ANP) - De Verenigde Naties (VN) stemmen woensdag over een voorstel om het Internationaal Gerechtshof te vragen om advies over het tegengaan van klimaatverandering. De stemming in de Algemene Vergadering wordt gehouden op verzoek van eilandstaat Vanuatu, dat wordt bedreigd door de zeespiegelstijging. De verwachting is dat er genoeg steun voor het plan is. Europese landen, waaronder ook Nederland, steunen de resolutie.

Het hof, dat in het Vredespaleis in Den Haag zetelt, moet wat de initiatiefnemers betreft uitspreken welke wettelijke verplichtingen landen hebben om "het klimaatsysteem en andere onderdelen van het milieu te beschermen tegen de uitstoot van broeikasgassen door de mens". Daarbij moet worden gekeken naar de belangen van huidige en toekomstige generaties.

Een andere vraag die op tafel ligt, is welke "juridische consequenties" het voor landen moet hebben als ze door hun doen en laten "significante schade" hebben veroorzaakt aan het klimaat en het milieu.

De adviesaanvraag raakt aan de discussie over klimaatgerelateerde schade, die op de vorige klimaattop in Sharm-el-Sheikh in het middelpunt van de belangstelling stond. Uiteindelijk spraken landen daar af dat er een compensatieregeling moet komen voor landen die schade lijden door klimaatverandering. Over de voorwaarden, zoals wie er moet betalen en in welke gevallen, is nog helemaal niks afgesproken.

Minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) vindt het "verstandig" om het hof om een advies te vragen. Hij hoopt dat daarmee duidelijker wordt "welke verplichtingen landen onder internationaal recht hebben om bij te dragen aan het aanpakken van klimaatverandering". In Nederland speelde die vraag enkele jaren geleden al in de rechtszaal. Hier bepaalde de Hoge Raad eind 2019 in een zaak die was aangespannen door Urgenda dat de Staat meer moest doen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.

Als het Internationaal Gerechtshof hier een advies over uitbrengt, is dat niet direct juridisch bindend. Voorstanders wijzen er echter op dat zo'n oordeel wel gezaghebbend zal zijn en sturing kan geven aan het beleid van landen.

Meer uit Buitenland

Merz: wij hebben niet dezelfde straaljagers nodig als Frankrijk

BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Uitspraken van de Duitse bondskanselier Friedrich Merz hebben geleid tot nieuwe onzekerheid over de toekomst van het Europese defensieproject FCAS, bedoeld om een nieuw gevechtsvliegtuig te ontwikkelen. Merz verklaarde in de podcast Machtwechsel dat zijn land niet dezelfde wensen heeft als Frankrijk.

17 minuten geleden
Sanae Takaichi formeel weer geïnstalleerd als premier van Japan

TOKIO (ANP/AFP) - Het Lagerhuis van het Japanse parlement heeft Sanae Takaichi weer benoemd tot premier van het land. De 64-jarige Takaichi werd in oktober de eerste vrouwelijke premier van Japan. Ze ontbond het parlement in januari en boekte deze maand een historische verkiezingsoverwinning. Ze kreeg een tweederdemeerderheid achter zich in de Japanse Tweede Kamer.

1 uur geleden
85 landen veroordelen Israëlische plannen Westelijke Jordaanoever

NEW YORK (ANP/DPA/AFP) - In een gezamenlijke verklaring veroordelen 85 VN-lidstaten, waaronder Nederland, de Israëlische plannen om de greep op de bezette Westelijke Jordaanoever verder te verstevigen.

3 uur geleden
16 skiërs getroffen door lawine in VS, nog meerdere vermist

SODA SPRINGS (ANP/AFP) - Tien skiërs worden vermist nadat ze getroffen werden door een lawine in de buurt van Lake Tahoe in de Amerikaanse staat Californië. Door een zware storm valt daar veel sneeuw en geldt lawinegevaar.

5 uur geleden
Eerste Europese vlucht geland in Venezuela na ontvoering Maduro

CARACAS (ANP/AFP) - Een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Air Europa is dinsdag geland op de internationale luchthaven Simón Bolívar nabij de Venezolaanse hoofdstad Caracas, aldus Flightradar24 en luchthavenautoriteiten. Het is de eerste commerciële vlucht uit Europa die in Venezuela aankomt sinds de Verenigde Staten op 3 januari Venezuela binnenvielen en president Nicolás Maduro en zijn vrouw ontvoerden.

5 uur geleden
Iran ontbiedt Duitse ambassadeur na demonstratie in München

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de Duitse ambassadeur in het land ontboden uit protest tegen recente "anti-Iraanse activiteiten", melden staatsmedia. In München werd zaterdag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. Daar deden volgens schatting van de politie zo'n 250.000 mensen aan mee.

11 uur geleden
Vance: Iran wil Trumps rode lijnen niet erkennen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil nog steeds niet de rode lijnen van de Amerikaanse president Donald Trump erkennen, stelt diens vicepresident JD Vance. Hij zei dit tegen Fox News na nieuwe onderhandelingen tussen de landen over het indammen van het Iraanse nucleaire programma.

12 uur geleden