Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN stemmen over herdenkingsdag voor genocide Srebrenica

VN stemmen over herdenkingsdag voor genocide Srebrenica

NEW YORK (ANP) - De Verenigde Naties stemmen over een internationale herdenkingsdag voor de genocide in Srebrenica. De Algemene Vergadering buigt zich over het voorstel om voortaan op 11 juli de 8000 vermoorde Bosniërs te herdenken.

Op die datum in 1995 veroverden Bosnische Serviërs het dorp Srebrenica. Bosnië-Herzegovina had zich drie jaar eerder onafhankelijk verklaard van toenmalig Joegoslavië, maar dat leidde tot een burgeroorlog in het nieuwe land tussen verschillende bevolkingsgroepen. De VN grepen in en verklaarden een aantal dorpen tot veilige gebieden, waaronder Srebrenica.

In de zomer van 1995 waren Nederlandse blauwhelmen van Dutchbat verantwoordelijk voor de bescherming van de enclave. Maar de Nederlanders werden overlopen door de Servische troepen en konden een groot deel niet redden. In de dagen daarna zijn 8000 moslimjongens en -mannen vermoord.

Het voorstel voor een internationale herdenkingsdag is niet onomstreden. Onder de Servische bevolking in Bosnië is verontwaardigd gereageerd en duizenden mensen zijn de straat op gegaan om te protesteren. De president van het Servische gedeelte van Bosnië, Milorad Dodik, noemde het een "leugen" dat er destijds in zeven dagen 8000 mensen zijn vermoord.

Ook Rusland reageerde verbolgen op de resolutie voor een herdenkingsdag, die is opgesteld door Duitsland en Rwanda. Volgens de Russische ambassadeur vormt de herdenkingsdag een "bedreiging voor de vrede en veiligheid in het land en de hele regio". Bovendien wijst Moskou op de bombardementen die door de NAVO zijn uitgevoerd op Servisch grondgebied.

De massamoord in Srebrenica is door het Internationale Joegoslaviëtribunaal en het Internationaal Gerechtshof erkend als genocide.

Meer uit Buitenland

Twee mannen opgepakt voor brandstichting synagoge Londen

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.

16 minuten geleden
Waarschuwing voor tsunami in Japan na zware aardbeving

HASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.

1 uur geleden
Bultrug Timmy weet op eigen kracht los te komen voor Duitse kust

WISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.

3 uur geleden
China oefent in westen Stille Oceaan in reactie op Japan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.

5 uur geleden
Doden bij beschieting vermeende drugsboot in Caribisch gebied

WASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.

7 uur geleden
Iran dreigt met vergelding na Amerikaanse aanval op Iraans schip

TEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.

11 uur geleden
Staatsmedia: Iran gaat niet naar onderhandelingen in Pakistan

TEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.

11 uur geleden