Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN stemmen over herdenkingsdag voor genocide Srebrenica

VN stemmen over herdenkingsdag voor genocide Srebrenica

NEW YORK (ANP) - De Verenigde Naties stemmen over een internationale herdenkingsdag voor de genocide in Srebrenica. De Algemene Vergadering buigt zich over het voorstel om voortaan op 11 juli de 8000 vermoorde Bosniërs te herdenken.

Op die datum in 1995 veroverden Bosnische Serviërs het dorp Srebrenica. Bosnië-Herzegovina had zich drie jaar eerder onafhankelijk verklaard van toenmalig Joegoslavië, maar dat leidde tot een burgeroorlog in het nieuwe land tussen verschillende bevolkingsgroepen. De VN grepen in en verklaarden een aantal dorpen tot veilige gebieden, waaronder Srebrenica.

In de zomer van 1995 waren Nederlandse blauwhelmen van Dutchbat verantwoordelijk voor de bescherming van de enclave. Maar de Nederlanders werden overlopen door de Servische troepen en konden een groot deel niet redden. In de dagen daarna zijn 8000 moslimjongens en -mannen vermoord.

Het voorstel voor een internationale herdenkingsdag is niet onomstreden. Onder de Servische bevolking in Bosnië is verontwaardigd gereageerd en duizenden mensen zijn de straat op gegaan om te protesteren. De president van het Servische gedeelte van Bosnië, Milorad Dodik, noemde het een "leugen" dat er destijds in zeven dagen 8000 mensen zijn vermoord.

Ook Rusland reageerde verbolgen op de resolutie voor een herdenkingsdag, die is opgesteld door Duitsland en Rwanda. Volgens de Russische ambassadeur vormt de herdenkingsdag een "bedreiging voor de vrede en veiligheid in het land en de hele regio". Bovendien wijst Moskou op de bombardementen die door de NAVO zijn uitgevoerd op Servisch grondgebied.

De massamoord in Srebrenica is door het Internationale Joegoslaviëtribunaal en het Internationaal Gerechtshof erkend als genocide.

Meer uit Buitenland

Russische aanvallen maken dodelijke slachtoffers in Oekraïne

KYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.

4 uur geleden
Iran ontkent aanvallen op de Emiraten

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.

5 uur geleden
Stones bevestigen komst van eerste album in drie jaar

LONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.

7 uur geleden
Russische wetenschappers veroordeeld voor hoogverraad

MOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.

8 uur geleden
Advocaat: Nobelprijswinnaar Mohammadi 'tussen leven en dood'

TEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.

9 uur geleden
VAE melden nieuwe Iraanse aanvallen

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.

9 uur geleden
Flotilla-activisten langer vast in Israël

ASHKELON (ANP/AFP/RTR) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.

10 uur geleden