Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN stemmen over herdenkingsdag voor genocide Srebrenica

VN stemmen over herdenkingsdag voor genocide Srebrenica

NEW YORK (ANP) - De Verenigde Naties stemmen over een internationale herdenkingsdag voor de genocide in Srebrenica. De Algemene Vergadering buigt zich over het voorstel om voortaan op 11 juli de 8000 vermoorde Bosniërs te herdenken.

Op die datum in 1995 veroverden Bosnische Serviërs het dorp Srebrenica. Bosnië-Herzegovina had zich drie jaar eerder onafhankelijk verklaard van toenmalig Joegoslavië, maar dat leidde tot een burgeroorlog in het nieuwe land tussen verschillende bevolkingsgroepen. De VN grepen in en verklaarden een aantal dorpen tot veilige gebieden, waaronder Srebrenica.

In de zomer van 1995 waren Nederlandse blauwhelmen van Dutchbat verantwoordelijk voor de bescherming van de enclave. Maar de Nederlanders werden overlopen door de Servische troepen en konden een groot deel niet redden. In de dagen daarna zijn 8000 moslimjongens en -mannen vermoord.

Het voorstel voor een internationale herdenkingsdag is niet onomstreden. Onder de Servische bevolking in Bosnië is verontwaardigd gereageerd en duizenden mensen zijn de straat op gegaan om te protesteren. De president van het Servische gedeelte van Bosnië, Milorad Dodik, noemde het een "leugen" dat er destijds in zeven dagen 8000 mensen zijn vermoord.

Ook Rusland reageerde verbolgen op de resolutie voor een herdenkingsdag, die is opgesteld door Duitsland en Rwanda. Volgens de Russische ambassadeur vormt de herdenkingsdag een "bedreiging voor de vrede en veiligheid in het land en de hele regio". Bovendien wijst Moskou op de bombardementen die door de NAVO zijn uitgevoerd op Servisch grondgebied.

De massamoord in Srebrenica is door het Internationale Joegoslaviëtribunaal en het Internationaal Gerechtshof erkend als genocide.

Meer uit Buitenland

Four Freedoms Award voor Zelensky en het Oekraïense volk

MIDDELBURG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Middelburg de International Four Freedoms Award in ontvangst genomen van premier Rob Jetten. Hij krijgt de prijs voor zijn niet-aflatende strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. Naast Zelensky wordt de prijs ook uitgereikt aan het Oekraïense volk.

6 minuten geleden
Iran meldt toenadering tot VS, maar verschillen nog niet opgelost

TEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraanse functionaris zegt tegen persbureau Reuters dat er vooruitgang is geboekt in de onderhandelingen met de Verenigde Staten. Een bezoek van de Pakistaanse legerleider aan Teheran zou hebben geholpen om de landen dichter bij elkaar te brengen, maar nog niet alle grote struikelblokken zijn weg.

37 minuten geleden
Australië verhoogt defensiebudget onder druk VS en dreiging China

CANBERRA (ANP/AFP) - Australië schroeft zijn defensiebudget binnen zeven jaar op naar 3 procent van de omvang van zijn economie. Het land vreest de groeiende macht van China én voelt de druk van de Verenigde Staten, die vinden dat bondgenoten daartegen meer moeten doen.

1 uur geleden
Israëlische minister: Netanyahu zal Libanese president spreken

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister Gila Gamliel meldt dat premier Benjamin Netanyahu een gesprek zal hebben met de Libanese president Joseph Aoun. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde dat overleg eerder al aan, maar een officiële Libanese bron zei vervolgens dat Libanon daar niet van op de hoogte was.

1 uur geleden
Zelensky blijft aandringen op druk op Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky blijft aandringen op druk op Rusland. "Een nieuwe nacht heeft bewezen dat Rusland geen versoepeling van het mondiale beleid of opheffing van sancties verdient", verklaart hij na nieuwe fatale aanvallen.

1 uur geleden
Frankrijk laat tanker van Russische schaduwvloot gaan na betaling

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse marine heeft de olietanker Deyna na bijna vier weken laten gaan. Het vaartuig behoort volgens Frankrijk tot de Russische schaduwvloot. Maar nu de eigenaar een boete heeft betaald, kan het schip doorvaren.

2 uur geleden
Turkse arrestatiebevelen na onlineberichten over schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse politie heeft arrestatiebevelen voor 83 personen uitgevaardigd, omdat zij zich op sociale media op de verkeerde manier zouden hebben uitgelaten over twee dodelijke schietpartijen in het land. Het geweld vond dinsdag en woensdag plaats op scholen.

2 uur geleden