Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: Spanje schond rechten van Catalaanse separatistenleiders

VN: Spanje schond rechten van Catalaanse separatistenleiders

GENÈVE (ANP/AFP) - Spanje heeft de politieke rechten van Catalaanse separatistenleiders geschonden, stelt het Mensenrechtencomité van de Verenigde Naties. Het VN-comité heeft een klacht van vier politici beoordeeld die vanwege hun betrokkenheid bij een illegaal referendum over de onafhankelijkheid van Catalonië in 2017 werden veroordeeld voor opruiing. Het gaat om de voormalige vicepremier van Catalonië Oriol Junqueras en drie ex-ministers.

In juli 2018 werden ze geschorst als actief parlementslid, nadat ze waren aangeklaagd en vervolgd voor rebellie, wat inhoudt dat er een oproep tot een gewelddadige opstand is gedaan. Tijdens hun schorsing mochten ze geen publieke taken uitvoeren.

Het VN-Mensenrechtencomité bestaat uit achttien onafhankelijke experts die beoordelen of landen civiele en politieke rechten respecteren naar aanleiding van een internationaal verdrag hierover. Volgens de separatisten werden hun politieke rechten onder dit verdrag geschonden doordat ze geschorst werden, terwijl ze nog nergens voor veroordeeld waren.

Gratie

In 2019 werden de vier uiteindelijk schuldig bevonden aan opruiing, wat in tegenstelling tot rebellie inhoudt dat niet is opgeroepen tot geweld. Hierop werd hun schorsing opgeheven. In 2021 verleende de Spaanse premier Pedro Sanchez de separatistenleiders gratie, naar eigen zeggen als gebaar van goede wil.

Het Mensenrechtencomité oordeelt nu dat het besluit van Spanje om tot schorsing over te gaan niet gebaseerd was op redelijke of objectieve gronden. De separatisten hadden er bij hun aanhangers op aangedrongen de protesten geweldloos te houden.

De Spaanse regering en rechtbanken krijgen geen boete of andere straf opgelegd. Wel geldt het oordeel van het VN-comité als een symbolische overwinning voor Catalaanse separatisten, die nog steeds vinden dat Catalonië zich van Spanje moet afsplitsen.

Meer uit Buitenland

Financial Times: VS annuleerde top met Poetin om Russische memo

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten annuleerden de geplande top tussen president Donald Trump en Vladimir Poetin nadat Rusland een memo had gestuurd aan Washington waarin werd vastgehouden aan harde eisen voor de beëindiging van de oorlog met Oekraïne. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen.

35 minuten geleden
Dodental door overstromingen in Vietnam stijgt

HANOI (ANP/RTR) - Het dodental door de zware overstromingen in centraal Vietnam is gestegen naar dertien. Elf mensen worden nog vermist.

44 minuten geleden
Hegseth: VS bezorgd over Chinese activiteiten in Zuid-Chinese Zee

KUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen "krachtig hun belangen verdedigen", zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth tegen zijn Chinese ambtgenoot Dong Jun tijdens een bijeenkomst in Kuala Lumpur. Hegseth benadrukte daarbij het belang van het handhaven van een machtsevenwicht in de regio.

50 minuten geleden
Dodental orkaan Melissa in Jamaica loopt op

KINGSTON (ANP/RTR) - Zeker 19 mensen zijn omgekomen als gevolg van orkaan Melissa in Jamaica. Hiermee komt het totale bevestigde aantal doden door de storm op 44.

55 minuten geleden
Satellietbeelden tonen ernstige schade orkaan Melissa in Jamaica

KINGSTON (ANP/BLOOMBERG) - Nieuwe satellietbeelden, die geanalyseerd zijn door persbureau Bloomberg, tonen dat minstens 40 procent van de gebouwen en wegen in de zwaarst getroffen gebieden op Jamaica ernstig beschadigd zijn door orkaan Melissa.

2 uur geleden
Andrew levert prinsentitel in en moet van Charles zijn huis uit

LONDEN (ANP) - Koning Charles is het formele proces gestart om de titels en onderscheidingen van prins Andrew in te trekken. Dat maakt Buckingham Palace donderdag bekend in een verklaring. Ook moet de broer van Charles zijn huis in Windsor uit.

10 uur geleden
Protesten in Tanzania houden aan na chaotische verkiezingen

DAR ES SALAAM (ANP/RTR) - In Tanzania hebben meer protesten plaatsgevonden na de verkiezingen van woensdag. De politie heeft donderdag opnieuw geschoten en traangas ingezet tegen de demonstranten, die boos zijn omdat de belangrijkste tegenstanders van president Samia Suluhu Hassan werden uitgesloten van deelname.

10 uur geleden