VN: snel hulp nodig voor ontwikkelingslanden met hoge schulden
NEW YORK (ANP) - Tientallen landen hebben snel hulp nodig om hun schulden te verlichten nu de rentes oplopen en de wereldeconomie vertraagt. Als 54 ontwikkelingslanden een deel van hun schulden niet kwijtgescholden krijgen, neemt de wereldwijde armoede volgens het VN-Ontwikkelingsprogramma hard toe. Daarnaast zullen deze landen niet in staat zijn investeringen te doen in maatregelen die de impact van klimaatverandering verzachten.
De Verenigde Naties komen met de oproep naar aanleiding van een nieuw rapport over internationale schulden. Meer dan de helft van alle mensen die in extreme armoede leven, woont in de landen die volgens het VN-Ontwikkelingsprogramma zorgbarend hoge schulden hebben.
De problemen worden acuut nu centrale banken in de Verenigde Staten, de eurozone en andere rijke landen hun rentes verhogen. Daardoor wordt lenen voor ontwikkelingslanden of opkomende economieën veel duurder, doordat hun schuldpapieren ineens minder aantrekkelijk worden als ook veilig geachte staatsobligaties van rijkere landen veel rendement opleveren.
Oplossingen
Volgens het VN-Ontwikkelingsprogramma moeten negentien ontwikkelingslanden zo veel meer rente betalen aan kredietverstrekkers dan de VS dat ze praktisch uitgesloten zijn van nieuw krediet. De organisatie roept rijkere landen op om met oplossingen te komen. Naast het doorstrepen van schulden, zouden ook speciale clausules bij leningen aan arme landen kunnen helpen.
Private geldschieters zijn bij schuldencrises van ontwikkelingslanden vaak wel bereid te praten over een herschikken van schulden. Maar volgens econoom George Gray Molina van het VN-Ontwikkelingsprogramma laten rijke landen die leningen hebben uitstaan het vaak afweten.
De klimaatcrisis maakt hulp nog urgenter. Van de ontwikkelingslanden die gevaar lopen door hun hoge schuldenlast, zitten er 28 in de top vijftig van kwetsbaarste landen voor klimaatverandering.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan alternatieve plannen voor de importheffingen van president Donald Trump, voor het geval het Hooggerechtshof de meeste heffingen ongeldig verklaart. De VS willen die dan zo snel mogelijk vervangen door andere opties, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het bedrijfsleven in België verwacht dat de schade door de driedaagse staking volgende week door Belgische vakbonden honderden miljoenen euro's zal bedragen. Dit meldt het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, na een rondvraag onder sectoren en bedrijven.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het Britse mediabedrijf DMGT, eigenaar van de krant Daily Mail, heeft een deal gesloten om zijn concurrent The Telegraph over te nemen. Daarmee is volgens het mediabedrijf 500 miljoen pond gemoeid, zo'n 568 miljoen euro. Met de overname kan DMGT een van de grootste rechtse mediagroepen in het Verenigd Koninkrijk worden.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - Het Chinese moederbedrijf van Nexperia heeft Nederland verzocht de ingreep door demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) bij de Nijmeegse chipmaker terug te draaien. Persbureau Reuters heeft hierover documenten ingezien.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV wil dat de formerende partijen definitief een einde maken aan de zogenoemde 'buffelboete', een samenloop van belastingmaatregelen die ervoor zorgt dat mensen met een laagbetaalde deeltijdbaan meer belasting zijn gaan betalen. Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) heeft toegezegd de maatregelen te schrappen, onder druk van de Tweede Kamer. Maar de vakbond wil zeker weten dat de maatregel niet meer terugkomt en roept partijen op dit ook in het regeerakkoord te zetten.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de verliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg vooral steun van hernieuwde hoop dat de Amerikaanse centrale bank de rente verder gaat verlagen om de economie te stimuleren. Ook werden de zorgen over de grote AI-investeringen en de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven even aan de kant geschoven.
1 dag geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, moederbedrijf van onder meer Louis Vuitton en Christian Dior, investeert tot 150 miljoen euro in de verlieslijdende krant Le Parisien. LVMH is eigenaar van Le Parisien en bezit bijvoorbeeld ook zakenkrant Les Echos en weekblad Paris Match.
1 dag geleden