VN: snel hulp nodig voor ontwikkelingslanden met hoge schulden
NEW YORK (ANP) - Tientallen landen hebben snel hulp nodig om hun schulden te verlichten nu de rentes oplopen en de wereldeconomie vertraagt. Als 54 ontwikkelingslanden een deel van hun schulden niet kwijtgescholden krijgen, neemt de wereldwijde armoede volgens het VN-Ontwikkelingsprogramma hard toe. Daarnaast zullen deze landen niet in staat zijn investeringen te doen in maatregelen die de impact van klimaatverandering verzachten.
De Verenigde Naties komen met de oproep naar aanleiding van een nieuw rapport over internationale schulden. Meer dan de helft van alle mensen die in extreme armoede leven, woont in de landen die volgens het VN-Ontwikkelingsprogramma zorgbarend hoge schulden hebben.
De problemen worden acuut nu centrale banken in de Verenigde Staten, de eurozone en andere rijke landen hun rentes verhogen. Daardoor wordt lenen voor ontwikkelingslanden of opkomende economieƫn veel duurder, doordat hun schuldpapieren ineens minder aantrekkelijk worden als ook veilig geachte staatsobligaties van rijkere landen veel rendement opleveren.
Oplossingen
Volgens het VN-Ontwikkelingsprogramma moeten negentien ontwikkelingslanden zo veel meer rente betalen aan kredietverstrekkers dan de VS dat ze praktisch uitgesloten zijn van nieuw krediet. De organisatie roept rijkere landen op om met oplossingen te komen. Naast het doorstrepen van schulden, zouden ook speciale clausules bij leningen aan arme landen kunnen helpen.
Private geldschieters zijn bij schuldencrises van ontwikkelingslanden vaak wel bereid te praten over een herschikken van schulden. Maar volgens econoom George Gray Molina van het VN-Ontwikkelingsprogramma laten rijke landen die leningen hebben uitstaan het vaak afweten.
De klimaatcrisis maakt hulp nog urgenter. Van de ontwikkelingslanden die gevaar lopen door hun hoge schuldenlast, zitten er 28 in de top vijftig van kwetsbaarste landen voor klimaatverandering.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de Nederlandse infrastructuur is in gevaar als gevolg van het jarenlang achterblijven van investeringen en achterstallig onderhoud. Daarvoor waarschuwt de Mobiliteitsalliantie, een belangenvereniging waarbij onder meer de ANWB, RAI Vereniging, Schiphol, NS en andere vervoerders zijn aangesloten. Voor deze problematiek is vaker gewaarschuwd door organisaties.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in oktober met gemiddeld 6,6 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster. Volgens het CBS vlakt daarmee de prijsstijging voor de zevende maand op rij af.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de tarieven van 40 procent op Braziliaanse voedingsproducten, waaronder rundvlees, koffie, cacao en fruit, opgeheven. Deze tarieven waren in juli ingesteld als strafmaatregel tegen Braziliƫ vanwege de vervolging van voormalig president en Trump-bondgenoot Jair Bolsonaro.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metaal- en technologische industrie, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. Daardoor krijgen ongeveer 170.000 gepensioneerden vanaf begin volgend jaar een hoger bedrag op hun bankrekening.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland bereidt zich voor op een mogelijke verkoop van het genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dit zou een van de grootste privatiseringen van Duitsland ooit kunnen worden, nu de regering in Berlijn afstapt van het idee om het nutsbedrijf te fuseren met de door de staat gesteunde gasreus SEFE. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het sentiment onder beleggers op Wall Street heeft donderdag in de loop van de handelsdag een ommezwaai gemaakt. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden aanvankelijk voor opluchting bij beleggers. Maar Wall Street sloot uiteindelijk met verliezen, mede ingegeven door twijfels over de vraag of de Federal Reserve de rente in december zal verlagen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Ron Wyden roept op tot een onderzoek naar de relatie tussen JPMorgan Chase en de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. De grote bank zou opzettelijk meer dan 1 miljard dollar aan verdachte transacties van Epstein niet hebben aangekaart. Dat schrijft The New York Times, met verwijzing naar een rapport dat Wyden heeft opgesteld op basis van recent vrijgegeven rechtbankstukken.
9 uur geleden