VN: snel hulp nodig voor ontwikkelingslanden met hoge schulden
NEW YORK (ANP) - Tientallen landen hebben snel hulp nodig om hun schulden te verlichten nu de rentes oplopen en de wereldeconomie vertraagt. Als 54 ontwikkelingslanden een deel van hun schulden niet kwijtgescholden krijgen, neemt de wereldwijde armoede volgens het VN-Ontwikkelingsprogramma hard toe. Daarnaast zullen deze landen niet in staat zijn investeringen te doen in maatregelen die de impact van klimaatverandering verzachten.
De Verenigde Naties komen met de oproep naar aanleiding van een nieuw rapport over internationale schulden. Meer dan de helft van alle mensen die in extreme armoede leven, woont in de landen die volgens het VN-Ontwikkelingsprogramma zorgbarend hoge schulden hebben.
De problemen worden acuut nu centrale banken in de Verenigde Staten, de eurozone en andere rijke landen hun rentes verhogen. Daardoor wordt lenen voor ontwikkelingslanden of opkomende economieën veel duurder, doordat hun schuldpapieren ineens minder aantrekkelijk worden als ook veilig geachte staatsobligaties van rijkere landen veel rendement opleveren.
Oplossingen
Volgens het VN-Ontwikkelingsprogramma moeten negentien ontwikkelingslanden zo veel meer rente betalen aan kredietverstrekkers dan de VS dat ze praktisch uitgesloten zijn van nieuw krediet. De organisatie roept rijkere landen op om met oplossingen te komen. Naast het doorstrepen van schulden, zouden ook speciale clausules bij leningen aan arme landen kunnen helpen.
Private geldschieters zijn bij schuldencrises van ontwikkelingslanden vaak wel bereid te praten over een herschikken van schulden. Maar volgens econoom George Gray Molina van het VN-Ontwikkelingsprogramma laten rijke landen die leningen hebben uitstaan het vaak afweten.
De klimaatcrisis maakt hulp nog urgenter. Van de ontwikkelingslanden die gevaar lopen door hun hoge schuldenlast, zitten er 28 in de top vijftig van kwetsbaarste landen voor klimaatverandering.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend hoger aan de nieuwe handelsdag begonnen. Optimisme over investeringen in AI zorgde opnieuw voor winsten bij fabrikanten van halfgeleiders, waarbij vooral gekeken wordt naar de grote behoefte aan geheugenchips. Beleggers bleven ook hoopvol over vorderingen in vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenSHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het moederbedrijf van de Chinese webwinkel Temu heeft in het eerste kwartaal meer omzet geboekt. Wel viel de groei tegen vergeleken met de verwachtingen van analisten. Het bedrijf, PDD Holdings, heeft nog altijd last van hevige concurrentie in China.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Banken in de eurozone moeten meer investeren in cyberveiligheid als ze grip willen krijgen op nieuwe AI-modellen die zwakke plekken in software kunnen vinden. Dat heeft vicepresident Luis de Guindos van de Europese Centrale Bank (ECB) woensdag gezegd.
6 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Toeleveringsketens in de chemie zullen maanden nodig hebben om te herstellen van de oorlog in het Midden-Oosten, ook als de Straat van Hormuz weer opengaat. Dat zegt een Duitse chemiemanager werkzaam bij het staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten tegen de Duitse krant Handelsblatt. "Het herstel van toeleveringsketens gebeurt niet van de ene op de andere dag, maar zal maanden duren", verwacht Rainer Seele.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfproducent AkzoNobel, bekend van merken als Flexa, Sikkens en Dulux, heeft begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams afgewezen. AkzoNobel is bezig met een fusie met de Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems en gaat daarmee door.
9 uur geleden