Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN slaan alarm over groeiend aantal mensen op de vlucht

VN slaan alarm over groeiend aantal mensen op de vlucht

GENEVE (ANP) - De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties slaat alarm over het groeiende aantal vluchtelingen in de wereld. "Ondanks de pandemie is het aantal mensen dat op de vlucht is voor oorlogen, geweld, vervolging en mensenrechtenschendingen in 2020 gestegen tot bijna 82,4 miljoen", meldt de UNHCR. "Het gaat om een stijging van 4 procent in vergelijking met het recordaantal van 79,5 miljoen eind 2019."

In een jaarlijks rapport van de VN-organisatie blijven binnenlands ontheemden met afstand de grootste groep vluchtelingen. Het gaat om ruim 48 miljoen mensen die op de vlucht zijn in eigen land, 2,3 miljoen meer dan een jaar eerder. Die groei heeft onder meer te maken met crises in landen als Ethiopië, Soedan, Mozambique, Jemen, Afghanistan en Colombia.

Venezolanen vormen een andere grote groep vluchtelingen. Zij vertrokken de afgelopen jaren massaal uit hun olierijke thuisland, waar de economie volledig is ingestort. In 2020 waren volgens het rapport 3,9 miljoen Venezolanen ontheemd buiten hun land, zo'n 300.000 mensen meer dan een jaar eerder.

Vrede en stabiliteit

De VN-organisatie becijferde ook dat steeds minder vluchtelingen kunnen terugkeren. "In de loop van 2020 keerden zo'n 3,2 miljoen binnenlands ontheemden en slechts 251.000 vluchtelingen terug naar hun huizen - een daling van respectievelijk 40 en 21 procent in vergelijking met 2019." Daarnaast zouden in 2020 33.800 vluchtelingen zijn genaturaliseerd in het land waar ze asiel kregen.

De UNHCR roept de internationale gemeenschap op meer te doen om voor vrede en stabiliteit te zorgen. "Om tot oplossingen te komen, moeten wereldleiders en invloedrijke mensen hun verschillen opzijzetten, een einde maken aan een eenzijdige benadering van politiek en zich in plaats daarvan concentreren op zowel het voorkomen als het oplossen van conflicten en het waarborgen van respect voor mensenrechten", aldus de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen Filippo Grandi in een verklaring.

Meer uit Buitenland

Gesprekken tussen Oekraïne en VS in Berlijn zijn klaar

BERLIJN (ANP/RTR) - De vredesgesprekken tussen de delegaties uit Oekraïne en de VS in Berlijn zijn afgerond, laat het kantoor van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky weten.

15 minuten geleden
Slechts 35 deelnemers voor jubilerend Eurovisie Songfestival

WENEN (ANP) - Volgend jaar doen 35 landen mee aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat heeft de organiserende European Broadcasting Union maandag aangekondigd. Dat is het laagste aantal deelnemende landen sinds de invoering van halve finales in 2004 bij het Eurovisie Songfestival, dat volgend jaar zijn 70e editie viert.

17 minuten geleden
AfD-parlementslid aangeklaagd om brengen Hitlergroet

BERLIJN (ANP/DPA) - Het Openbaar Ministerie in Berlijn heeft AfD-parlementslid Matthias Moosdorf aangeklaagd, omdat hij de Hitlergroet zou hebben gebracht in de Bondsdag. Dit zou in 2023 in de garderobe zijn gebeurd bij het begroeten van een partijgenoot. Het brengen van de Hitlergroet is volgens de Duitse wet verboden.

21 minuten geleden
EU stuurt acht vliegtuigen met hulpmiddelen naar Soedan

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie stuurt acht vliegtuigen met hulpgoederen naar Soedan vanwege het gewapende conflict in de regio Darfur. De eerste vlucht met 100 ton aan water, verzorgingsmiddelen en medicijnen is vrijdag afgeleverd. De overige vluchten vertrekken in december en januari.

1 uur geleden
Kremlin noemt opgeven NAVO-wens Kyiv basis voor onderhandelingen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland ziet het feit dat Oekraïne afziet van zijn doel om lid te worden van de NAVO als de "hoeksteen" voor verdere gesprekken om een einde te maken aan de oorlog. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky kwam de Russen zondag tegemoet door die wens te laten vallen. Wel wil hij veiligheidsgaranties van het Westen.

1 uur geleden
Buitenlandministers willen EU-veiligheidsgaranties voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet veiligheidsgaranties van de EU krijgen, vinden de ministers van Buitenlandse Zaken van onder andere Duitsland, Denemarken, Estland en Litouwen. De ministers van Denemarken en Estland hebben maandag gezegd daar een bijdrage aan te willen leveren, waarbij Estland concreet het sturen van troepen noemde. Het gebruik van de bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne maakt volgens deze ministers eveneens deel uit van veiligheidsgaranties.

2 uur geleden
Louvre gesloten vanwege staking personeel

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Toeristen staan voor een dichte deur bij het Louvre, het immens populaire museum in Parijs. Honderden medewerkers hebben voor een staking gestemd, melden de bonden maandag.

2 uur geleden