VN: Saudische doodsbedreigingen tegen onderzoeker zaak-Khashoggi
GENÈVE (ANP) - Het Hoog Commissariaat voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties heeft woensdag bevestigd dat een deskundige en onderzoeker die een VN-onderzoek leidde naar de moord op de Saudische journalist Jamal Khashoggi met de dood is bedreigd door een hoge Saudische functionaris. De Britse krant The Guardian publiceerde dinsdag een interview met Agnès Callamard, een Franse deskundige op het gebied van buitengerechtelijke executies, die vertelde dat een Saudische regeringsfunctionaris haar had bedreigd.
De Saudiër had de VN na Callamards onderzoek gezegd dat er "met haar zou worden afgerekend" als de VN de onderzoekster niet in toom zou houden, meldde The Guardian. Saudi-Arabië reageerde niet op een verzoek om commentaar.
Het Hoog Commissariaat voor de Mensenrechten noemt de berichtgeving van de Britse krant als correct. Het Commissariaat zegt Callamard, de VN-beveiligingsdienst en een aantal autoriteiten op de hoogte te hebben gesteld van het dreigement.
Dat werd in januari 2020 geuit tijdens een ontmoeting tussen VN-functionarissen, Saudische diplomaten en Saudische functionarissen in Genève. Nadat de Saudische delegatie Callamards rapport had bekritiseerd, zou een hoge functionaris volgens The Guardian hebben gezegd dat hij mensen had gesproken die klaar zouden staan om met haar "af te rekenen".
Callamard vertelde de krant dat zij door een collega op de hoogte werd gesteld van het dreigement. "Een doodsbedreiging, dat is hoe het werd opgevat", zei de VN-onderzoekster tegen The Guardian. "Mensen die aanwezig waren hebben toen en daarna duidelijk gemaakt aan de Saudische delegatie dat dit absoluut onacceptabel was."
De Française leidde een VN-onderzoek naar de moord op Jamal Khashoggi door Saudische veiligheidsdiensten, in het consulaat in Istanbul in oktober 2018. In haar rapport stelde Callamard in 2019 dat er "geloofwaardig bewijs" is dat de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman en andere hoge regeringsfunctionarissen achter de moord zitten op de Washington Post-columnist, die in de Verenigde Staten woonde.
Ook riep Callamard op tot sancties tegen de kroonprins, die elke betrokkenheid bij de moord op Khashoggi ontkent. Wel heeft MBS, zoals hij ook wel bekendstaat, toegegeven dat hij de eindverantwoordelijke is omdat de daders onder zijn bevel stonden.
Callamard gaf haar interview aan The Guardian in het kader van haar afscheid. Woensdag werd haar vervanger bij de VN bekendgemaakt. De Franse gaat aan de slag als secretaris-generaal bij mensenrechtenorganisatie Amnesty International.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
31 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De man die heeft geschoten bij een mediadiner in Washington had het waarschijnlijk ook voorzien op president Donald Trump. Dat heeft waarnemend minister van Justitie Todd Blanche gezegd in een interview met het televisieprogramma Meet the Press van NBC News. Wat de reden was voor de aanval bij het Correspondents' Dinner, wordt nog onderzocht.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie heeft na het schietincident op het mediagala in Washington contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. Voorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat ze haar solidariteit heeft uitgesproken richting de Amerikaanse president. "We hebben benadrukt dat politiek geweld geen plaats heeft in onze democratieën."
5 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Russische parlementsvoorzitter heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un bedankt voor de "bevrijding van Koersk". Noord-Korea stuurde eerder troepen naar die Russische regio om tegen Oekraïne te vechten. "Koreaanse soldaten vochten zij aan zij met onze soldaten en officieren, en hebben Russisch grondgebied bevrijd van de Oekraïense nazi's", verklaarde politicus Vjatsjeslav Volodin volgens persbureau TASS tijdens een bezoek aan het buurland.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft geschokt gereageerd op de aanval op het mediagala met president Donald Trump. De secretaris-generaal schreef op X dat hij opgelucht is dat Trump, zijn echtgenote en de andere gasten veilig zijn. "Dit was een aanval op onze vrije en open samenlevingen. Wij staan voor de democratie en zijn solidair met de Verenigde Staten."
7 uur geleden