VN: Saudische doodsbedreigingen tegen onderzoeker zaak-Khashoggi
GENÈVE (ANP) - Het Hoog Commissariaat voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties heeft woensdag bevestigd dat een deskundige en onderzoeker die een VN-onderzoek leidde naar de moord op de Saudische journalist Jamal Khashoggi met de dood is bedreigd door een hoge Saudische functionaris. De Britse krant The Guardian publiceerde dinsdag een interview met Agnès Callamard, een Franse deskundige op het gebied van buitengerechtelijke executies, die vertelde dat een Saudische regeringsfunctionaris haar had bedreigd.
De Saudiër had de VN na Callamards onderzoek gezegd dat er "met haar zou worden afgerekend" als de VN de onderzoekster niet in toom zou houden, meldde The Guardian. Saudi-Arabië reageerde niet op een verzoek om commentaar.
Het Hoog Commissariaat voor de Mensenrechten noemt de berichtgeving van de Britse krant als correct. Het Commissariaat zegt Callamard, de VN-beveiligingsdienst en een aantal autoriteiten op de hoogte te hebben gesteld van het dreigement.
Dat werd in januari 2020 geuit tijdens een ontmoeting tussen VN-functionarissen, Saudische diplomaten en Saudische functionarissen in Genève. Nadat de Saudische delegatie Callamards rapport had bekritiseerd, zou een hoge functionaris volgens The Guardian hebben gezegd dat hij mensen had gesproken die klaar zouden staan om met haar "af te rekenen".
Callamard vertelde de krant dat zij door een collega op de hoogte werd gesteld van het dreigement. "Een doodsbedreiging, dat is hoe het werd opgevat", zei de VN-onderzoekster tegen The Guardian. "Mensen die aanwezig waren hebben toen en daarna duidelijk gemaakt aan de Saudische delegatie dat dit absoluut onacceptabel was."
De Française leidde een VN-onderzoek naar de moord op Jamal Khashoggi door Saudische veiligheidsdiensten, in het consulaat in Istanbul in oktober 2018. In haar rapport stelde Callamard in 2019 dat er "geloofwaardig bewijs" is dat de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman en andere hoge regeringsfunctionarissen achter de moord zitten op de Washington Post-columnist, die in de Verenigde Staten woonde.
Ook riep Callamard op tot sancties tegen de kroonprins, die elke betrokkenheid bij de moord op Khashoggi ontkent. Wel heeft MBS, zoals hij ook wel bekendstaat, toegegeven dat hij de eindverantwoordelijke is omdat de daders onder zijn bevel stonden.
Callamard gaf haar interview aan The Guardian in het kader van haar afscheid. Woensdag werd haar vervanger bij de VN bekendgemaakt. De Franse gaat aan de slag als secretaris-generaal bij mensenrechtenorganisatie Amnesty International.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
3 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
5 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
7 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
10 uur geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
10 uur geledenTURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.
11 uur geleden