VN: ruim 5600 doden door bendegeweld in Haïti in 2024
GENÈVE (ANP) - Het VN-mensenrechtenkantoor meldt dat vorig jaar in Haïti ruim 5600 mensen zijn omgekomen door bendegeweld. Dat zijn er duizend meer dan in 2023. Daarnaast raakten in 2024 meer dan 2200 mensen gewond en werden er bijna 1500 ontvoerd, aldus de VN-cijfers.
Haïti kampt al jaren met ernstig bendegeweld en de situatie blijft verergeren. Het grootste deel van de hoofdstad Port-au-Prince is in handen van bendes. Begin december gaf een leider in Port-au-Prince opdracht tot een groot bloedbad. Zeker 207 mensen werden vermoord. De bendeleider hield hen verantwoordelijk voor de dood van zijn zoon, die voor zijn overlijden behekst zou zijn.
Het VN-mensenrechtenkantoor documenteerde vorig jaar 315 lynchpartijen waarbij bendeleden en mensen met vermeende banden met bendes het doelwit waren. De Haïtiaanse politie zou het geweld in sommige gevallen hebben gefaciliteerd. Volgens de VN waren gespecialiseerde politie-eenheden betrokken bij 281 buitengerechtelijke executies.
Volgens VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk tonen de cijfers "het onophoudelijke geweld waaraan mensen worden blootgesteld". Hij stelt dat het duidelijk is dat mensenrechtenschendingen, misbruik en corruptie wijdverspreid blijven in Haïti. Het herstel van de rechtsstaat moet in Haïti een prioriteit zijn, vindt Türk.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De knallen die zaterdag in het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn gehoord, werden veroorzaakt door een meteoor die op weg naar de aarde uit elkaar barstte. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
12 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op de Champs-Élysées in Parijs is het onrustig nadat Paris-Saint-Germain (PSG) in Boedapest de Champions League won. Op meerdere plekken in Parijs gingen menigtes de straat op, wat leidde tot rellen. Tot nu toe zijn er in de Franse hoofdstad zeker 235 mensen aangehouden. Het is niet duidelijk hoeveel van hen zijn gearresteerd. Eerder op de avond lag het aantal arrestaties op zeker 45.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.
4 uur geledenBOSTON (ANP) - In het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts is een enorme knal gehoord en hebben mensen de politie om opheldering gevraagd. Politiebureaus in de regio melden dat ze overstelpt zijn met telefoontjes maar geen antwoord weten.
5 uur geledenBOULOGNE-BILLANCOURT (ANP/AFP) - Rondom de finale van de Champions League tussen Paris-Saint-Germain (PSG) en Arsenal is het op meerdere plaatsen in Parijs tot schermutselingen gekomen tussen voetbalsupporters en oproerpolitie. Vooral rond het stadion van de Parijse club PSG in het Parc des Princes in Boulogne-Billancourt werd het onrustig en hebben agenten een tiental aanhoudingen verricht. Supporters die het stadion binnen wilden, hebben er enige tijd barricades opgericht, onder meer met opgestapelde fietsen. In het stadion was de wedstrijd op een scherm te zien voor de 48.000 mensen met toegangskaartjes.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump is klaar met alle ophef rond de concertreeks ter ere van het 250-jarig bestaan van de VS. In een bericht op Truth Social laat hij weten in plaats van dat evenement mogelijk woensdag op The National Mall in Washington een "Amerika is terug-bijeenkomst" te willen houden.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese premier Nawaf Salam heeft "de gevaarlijke en ongekende escalatie" door Israël veroordeeld in een televisietoespraak. Het "beleid van de verschroeide aarde" gaat Israël geen veiligheid brengen, aldus de premier.
9 uur geleden