VN: ruim 5600 doden door bendegeweld in Haïti in 2024
GENÈVE (ANP) - Het VN-mensenrechtenkantoor meldt dat vorig jaar in Haïti ruim 5600 mensen zijn omgekomen door bendegeweld. Dat zijn er duizend meer dan in 2023. Daarnaast raakten in 2024 meer dan 2200 mensen gewond en werden er bijna 1500 ontvoerd, aldus de VN-cijfers.
Haïti kampt al jaren met ernstig bendegeweld en de situatie blijft verergeren. Het grootste deel van de hoofdstad Port-au-Prince is in handen van bendes. Begin december gaf een leider in Port-au-Prince opdracht tot een groot bloedbad. Zeker 207 mensen werden vermoord. De bendeleider hield hen verantwoordelijk voor de dood van zijn zoon, die voor zijn overlijden behekst zou zijn.
Het VN-mensenrechtenkantoor documenteerde vorig jaar 315 lynchpartijen waarbij bendeleden en mensen met vermeende banden met bendes het doelwit waren. De Haïtiaanse politie zou het geweld in sommige gevallen hebben gefaciliteerd. Volgens de VN waren gespecialiseerde politie-eenheden betrokken bij 281 buitengerechtelijke executies.
Volgens VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk tonen de cijfers "het onophoudelijke geweld waaraan mensen worden blootgesteld". Hij stelt dat het duidelijk is dat mensenrechtenschendingen, misbruik en corruptie wijdverspreid blijven in Haïti. Het herstel van de rechtsstaat moet in Haïti een prioriteit zijn, vindt Türk.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
6 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
11 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
12 uur geleden