VN: ruim 5600 doden door bendegeweld in Haïti in 2024
GENÈVE (ANP) - Het VN-mensenrechtenkantoor meldt dat vorig jaar in Haïti ruim 5600 mensen zijn omgekomen door bendegeweld. Dat zijn er duizend meer dan in 2023. Daarnaast raakten in 2024 meer dan 2200 mensen gewond en werden er bijna 1500 ontvoerd, aldus de VN-cijfers.
Haïti kampt al jaren met ernstig bendegeweld en de situatie blijft verergeren. Het grootste deel van de hoofdstad Port-au-Prince is in handen van bendes. Begin december gaf een leider in Port-au-Prince opdracht tot een groot bloedbad. Zeker 207 mensen werden vermoord. De bendeleider hield hen verantwoordelijk voor de dood van zijn zoon, die voor zijn overlijden behekst zou zijn.
Het VN-mensenrechtenkantoor documenteerde vorig jaar 315 lynchpartijen waarbij bendeleden en mensen met vermeende banden met bendes het doelwit waren. De Haïtiaanse politie zou het geweld in sommige gevallen hebben gefaciliteerd. Volgens de VN waren gespecialiseerde politie-eenheden betrokken bij 281 buitengerechtelijke executies.
Volgens VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk tonen de cijfers "het onophoudelijke geweld waaraan mensen worden blootgesteld". Hij stelt dat het duidelijk is dat mensenrechtenschendingen, misbruik en corruptie wijdverspreid blijven in Haïti. Het herstel van de rechtsstaat moet in Haïti een prioriteit zijn, vindt Türk.
Meer uit Buitenland
QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
21 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
3 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.
3 uur geleden