Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: ruim 5600 doden door bendegeweld in Haïti in 2024

VN: ruim 5600 doden door bendegeweld in Haïti in 2024

GENÈVE (ANP) - Het VN-mensenrechtenkantoor meldt dat vorig jaar in Haïti ruim 5600 mensen zijn omgekomen door bendegeweld. Dat zijn er duizend meer dan in 2023. Daarnaast raakten in 2024 meer dan 2200 mensen gewond en werden er bijna 1500 ontvoerd, aldus de VN-cijfers.

Haïti kampt al jaren met ernstig bendegeweld en de situatie blijft verergeren. Het grootste deel van de hoofdstad Port-au-Prince is in handen van bendes. Begin december gaf een leider in Port-au-Prince opdracht tot een groot bloedbad. Zeker 207 mensen werden vermoord. De bendeleider hield hen verantwoordelijk voor de dood van zijn zoon, die voor zijn overlijden behekst zou zijn.

Het VN-mensenrechtenkantoor documenteerde vorig jaar 315 lynchpartijen waarbij bendeleden en mensen met vermeende banden met bendes het doelwit waren. De Haïtiaanse politie zou het geweld in sommige gevallen hebben gefaciliteerd. Volgens de VN waren gespecialiseerde politie-eenheden betrokken bij 281 buitengerechtelijke executies.

Volgens VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk tonen de cijfers "het onophoudelijke geweld waaraan mensen worden blootgesteld". Hij stelt dat het duidelijk is dat mensenrechtenschendingen, misbruik en corruptie wijdverspreid blijven in Haïti. Het herstel van de rechtsstaat moet in Haïti een prioriteit zijn, vindt Türk.

Meer uit Buitenland

VK spreekt Amerikaanse kritiek tegen na dood Nowak

LONDEN (ANP) - De Britse regering zegt zich niet te herkennen in Amerikaanse kritiek na de dood van student Henry Nowak. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken stelde dat de zaak laat zien dat niet alle groepen gelijk worden behandeld door de Britse politie. De Britse minister van Justitie David Lammy zei bij Sky News zich niet te herkennen in "deze karikatuur van Groot-Brittannië met een strafrechtssysteem met dubbele standaarden".

5 minuten geleden
Israël beveelt evacuatie dorpen ten noorden van de Litani

TEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) waarschuwt inwoners van drie dorpen ten noorden van de rivier de Litani om te vertrekken. Er staan aanvallen aan te komen, zegt de krijgsmacht. Aanvallen op de zuidelijke stad Tyrus kostten volgens de Libanese burgerbescherming aan zeven mensen het leven.

40 minuten geleden
IAEA: lokaal bestand voor reparaties bij kerncentrale Oekraïne

KYIV (ANP) - In Oekraïne is vrijdag een lokaal bestand ingegaan in de omgeving van de kerncentrale Zaporizja. Dat moet reparaties aan een hoogspanningslijn mogelijk maken, zodat een mogelijk nucleair ongeval kan worden voorkomen, meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Dat bemiddelde tussen de strijdende partijen.

1 uur geleden
Kennedy Center laat naam Trump verwijderen

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Kennedy Center heeft medewerkers opdracht gegeven de naam van president Donald Trump te verwijderen. Teksten in e-mails en andere documenten moeten meteen worden aangepast. Voor het weghalen van de naam van Trump op borden, de website en in brochures geldt een deadline van 12 juni. Dat schrijven Amerikaanse media als PBS en NBC News, die zich baseren op een interne memo.

2 uur geleden
Japan wil verouderde kernreactoren vervangen

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan wil in de komende decennia tot veertien verouderde kernreactoren vervangen. Het ministerie van Economie, Handel en Industrie deed vrijdag een voorstel daartoe, om zo aan de stijgende vraag naar elektriciteit te kunnen blijven voldoen.

4 uur geleden
Chinese president Xi volgende week naar Noord-Korea

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping brengt op 8 en 9 juni een bezoek aan Noord-Korea. De president werd uitgenodigd voor een staatsbezoek door de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, meldt de Chinese staatstelevisie.

5 uur geleden
Huis van Afgevaardigden VS stemt voor steun aan Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag wetgeving aangenomen voor een hulppakket voor Oekraïne en nieuwe sancties tegen Rusland. Naast Democraten stemden ook achttien Republikeinen voor de wet, opnieuw een teken van verzet tegen president Donald Trump binnen de partij.

5 uur geleden