VN: recordaantal van 120 miljoen mensen wereldwijd op de vlucht
GENÈVE (ANP) - Wereldwijd zijn 120 miljoen mensen op de vlucht, zegt VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. Dat aantal stijgt al jaren en lag nog nooit eerder zo hoog.
Vorig jaar waren er nog ongeveer 110 miljoen ontheemden door oorlogen, crises en noodsituaties. Dat het aantal vluchtelingen toeneemt, toont volgens UNHCR vooral "het onvermogen zien om oplossingen te vinden voor nieuwe en langdurige crises". De VN-organisatie wijst erop dat er nu wereldwijd ongeveer evenveel mensen op de vlucht zijn als er in heel Japan wonen.
"Achter deze schrikbarende en stijgende cijfers gaan ontelbare menselijke tragedies schuil", zegt Filippo Grandi, de VN Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen. Dat lijden moet de internationale gemeenschap ertoe aanzetten om dringend iets te doen aan de diepere oorzaken van gedwongen ontheemding." Hij roept strijdende partijen op om het internationaal recht te accepteren en landen op om beter samen te werken. Anders zou het aantal vluchtelingen de komende jaren blijven stijgen, "met nieuwe ellende en kostbare humanitaire hulp tot gevolg".
De stijging komt vooral door de oorlog in Soedan. Daar brak vorig jaar april een burgeroorlog uit, waardoor momenteel 12 miljoen Soedanezen op de vlucht zijn. Daarnaast hebben ook de oorlog in de Gazastrook en de gewelddadige gevechten in Myanmar en Congo ervoor gezorgd dat veel mensen hun huis en haard moesten verlaten. De meeste vluchtelingen verblijven nog in opvang in hun eigen land. 43,4 miljoen mensen zijn naar een ander land gevlucht, voor het overgrote deel naar buurlanden.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
3 uur geledenASHKELON (ANP/AFP/RTR) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
3 uur geledenMANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.
5 uur geleden