VN-rapporteur waarschuwt voor groeiende mensenrechtencrisis Iran
GENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.
Iraniërs gingen eind 2025 en begin 2026 massaal de straat op om te demonstreren tegen het regime. Dat trad daar met veel geweld tegen op en er vielen volgens sommige schattingen duizenden doden. Sato, een onafhankelijke expert, heeft haar onderzoek inmiddels gepresenteerd bij de VN-mensenrechtenraad.
Uit getuigenissen komt naar voren dat betogers, onder wie ook kinderen, van dichtbij zijn neergeschoten of zwaar zijn mishandeld door veiligheidstroepen. Die zouden ook gewonde demonstranten uit ziekenhuizen hebben gehaald. Tienduizenden burgers, onder wie ook medische hulpverleners en advocaten, zouden zijn opgepakt en moesten soms onder dwang bekentenissen afleggen op de staatstelevisie.
"De situatie is verder verslechterd na de onwettige militaire aanvallen door Israël en de Verenigde Staten sinds mijn rapport werd afgerond", waarschuwt Sato. "In Iran zijn naar verluidt meer dan duizend burgers omgekomen bij de aanvallen, is een basisschool getroffen en zijn verschillende UNESCO-werelderfgoedlocaties beschadigd. Aanvallen op olie-infrastructuur hebben giftige zwarte regen veroorzaakt, waarbij de Wereldgezondheidsorganisatie waarschuwt voor ernstige langetermijngevolgen voor de volksgezondheid."
Meer uit Buitenland
NANTERRE (ANP) - De Franse justitie is een onderzoek begonnen naar mogelijk misbruik van tweedehandsplatform Vinted na berichten op sociale media over advertenties die in verband werden gebracht met kinderhandel. Vooralsnog is niet vastgesteld dat daarvan daadwerkelijk sprake is.
1 uur geledenOUAGADOUGOU (ANP) - Burkina Faso heeft de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk, de voormalige kolonisator van het West-Afrikaanse land, verbroken. De militaire junta maakte vrijdag bekend dat het besluit per direct ingaat. Volgens het regime handelt Frankrijk al langere tijd tegen de belangen van het land.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse krijgsmacht meldt vrijdag een aanval op Iran te hebben uitgevoerd. Er wordt gesproken van een reactie op een aanval op een commercieel schip dat door de Straat van Hormuz voer. De Amerikaanse president Donald Trump verklaarde eerder op de dag dat Iran het staakt-het-vuren had geschonden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon zijn het bij gesprekken in Washington eens geworden over een nieuwe raamovereenkomst, meldt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Wat er precies in de overeenkomst staat, is niet duidelijk.
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het officiële dodental van de aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 920, meldt de voorzitter van de nationale vergadering Jorge Rodriguez. Eerder werden 589 doden gemeld. Naar zo'n 50.000 mensen zou nog worden gezocht.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland is vrijdag een temperatuur van 41,3 graden gemeten. Nog nooit eerder is in het land zo'n hoge temperatuur genoteerd. Het vorige record van 41,2 graden kwam uit juli 2019.
8 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het dodental door de zware aardbevingen in Venezuela is meer dan verdubbeld. Interim-president Delcy Rodríguez meldde dat meer dan 589 mensen zijn overleden en 2980 personen gewond zijn geraakt.
11 uur geleden