Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-rapporteur: mensenrechtensituatie Belarus 'rampzalig'

VN-rapporteur: mensenrechtensituatie Belarus 'rampzalig'

GENÈVE (ANP) - De mensenrechtensituatie in Belarus is "catastrofaal en wordt steeds erger", stelt de speciale VN-rapporteur voor het land, Anaïs Marin. Volgens haar zuivert het regime van de Belarussische leider Alexander Loekasjenko de samenleving doelbewust van de "laatste afwijkende stemmen", zo waarschuwde Marin dinsdag de VN-Mensenrechtenraad.

In haar jaarlijkse rapportage stelde Marin dat meer dan 1500 mensen om politieke redenen worden vastgehouden. Sinds 2020 worden per dag gemiddeld 17 mensen "willekeurig" gearresteerd. 2020 was ook het jaar waarin Minsk volgens Marin een "totalitaire wending" maakte, wat geïllustreerd werd door het harde optreden tegen vreedzame demonstranten dat jaar. En: "de mensenrechtenschendingen voeden een klimaat van angst onder de slachtoffers en hun families."

Mensenrechtenactivisten worden voortdurend vervolgd en meer dan "1600 ongewenste organisaties zijn met geweld ontbonden, waaronder alle overgebleven onafhankelijke vakbonden", vervolgde Marin. "Dit illustreert een weloverwogen beleid van de staat om de burgerlijke ruimte te zuiveren van de laatste dissidente elementen."

Marin beweerde ook dat de onafhankelijke media in Belarus zijn bestempeld als "extremistische organisaties", terwijl de academische vrijheid "systematisch wordt aangevallen". Iets vergelijkbaars zou gebeuren in het onderwijs, waar kinderen "ontmoedigd worden hun eigen mening te uiten".

Belarus kreeg na Marins rapportage voor de VN-Mensenrechtenraad gelegenheid te reageren, maar er was geen vertegenwoordiger van het land aanwezig.

Meer uit Buitenland

Oekraïne gaat eerst met VS praten over wederopbouw en economie

KYIV (ANP) - Oekraïne gaat woensdag eerst met de Verenigde Staten praten over de wederopbouw en naoorlogse economische ontwikkeling van het land, voor het zijn aanpassingen aan de nieuwste Amerikaanse vredesplannen naar Washington stuurt. Ondertussen werkt de regering in Kyiv door aan die aanpassingen, zegt president Volodymyr Zelensky op X. De VS manen Kyiv om voort te maken.

36 minuten geleden
WSJ: Machado reisde na vertrek uit Venezuela naar Curaçao

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado verliet haar land deze week in het geheim per boot. Ze ging vervolgens naar Curaçao, zeggen Amerikaanse functionarissen tegen de krant The Wall Street Journal. Machado verliet haar land omdat ze in Oslo de Vredesprijs kreeg toegekend, maar arriveerde uiteindelijk niet op tijd om die zelf in ontvangst te nemen.

50 minuten geleden
Dochter accepteert Vredesprijs namens oppositiekopstuk Venezuela

OSLO (ANP) - De dochter van de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft namens haar moeder de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst genomen. Ana Corina Sosa Machado droeg in Oslo een speech voor die door haar moeder was voorbereid. Daarin waarschuwde ze hoe fragiel democratie kan zijn.

2 uur geleden
Von der Leyen: strijd opvoeren tegen migrantensmokkelaars

BRUSSEL (ANP) - De gezamenlijke strijd tegen smokkelaars van migranten moet worden opgevoerd, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Smokkelaars moet het werk onmogelijk worden gemaakt, waarmee de levens van duizenden mensen worden gered. Woensdag wordt in Brussel een blauwdruk bekrachtigd om smokkelaars de pas af te snijden. Belangrijk onderdeel van de aanpak is het voorkomen dat migranten veel geld moeten betalen aan smokkelaars, om vervolgens een levensgevaarlijke tocht over zee of land te maken, zei Von der Leyen.

2 uur geleden
Leiders van Oekraïne-bondgenoten bespreken jongste vredesplannen

PARIJS/BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na de oorlog tegen Rusland willen blijven beschermen, overleggen donderdag over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Ook demissionair premier Dick Schoof neemt deel aan de videovergadering van de zogeheten Coalitie van Bereidwillige Landen.

2 uur geleden
VN-mensenrechtenchef: organisatie staat in overlevingsstand

GENÈVE (ANP/RTR) - Het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties staat naar eigen zeggen in "overlevingsstand". Het kantoor van hoge commissaris Volker Türk (OHCHR) heeft minder geld, maar meer werk. Er zijn volgens Türk al werkzaamheden geschrapt of uitgesteld en ontslagen gevallen.

3 uur geleden
Deense veiligheidsdienst bezorgd om begerige blik VS op Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken dreigt te worden vermalen in de concurrentiestrijd tussen de Verenigde Staten, China en Rusland om het noordpoolgebied, vreest de Deense militaire inlichtingendienst. De Verenigde Staten, lang de grote beschermheer, azen op Groenland en aarzelen niet om hun macht tegen bondgenoten te gebruiken.

3 uur geleden