Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-rapporteur: mensenrechtensituatie Belarus 'rampzalig'

VN-rapporteur: mensenrechtensituatie Belarus 'rampzalig'

GENÈVE (ANP) - De mensenrechtensituatie in Belarus is "catastrofaal en wordt steeds erger", stelt de speciale VN-rapporteur voor het land, Anaïs Marin. Volgens haar zuivert het regime van de Belarussische leider Alexander Loekasjenko de samenleving doelbewust van de "laatste afwijkende stemmen", zo waarschuwde Marin dinsdag de VN-Mensenrechtenraad.

In haar jaarlijkse rapportage stelde Marin dat meer dan 1500 mensen om politieke redenen worden vastgehouden. Sinds 2020 worden per dag gemiddeld 17 mensen "willekeurig" gearresteerd. 2020 was ook het jaar waarin Minsk volgens Marin een "totalitaire wending" maakte, wat geïllustreerd werd door het harde optreden tegen vreedzame demonstranten dat jaar. En: "de mensenrechtenschendingen voeden een klimaat van angst onder de slachtoffers en hun families."

Mensenrechtenactivisten worden voortdurend vervolgd en meer dan "1600 ongewenste organisaties zijn met geweld ontbonden, waaronder alle overgebleven onafhankelijke vakbonden", vervolgde Marin. "Dit illustreert een weloverwogen beleid van de staat om de burgerlijke ruimte te zuiveren van de laatste dissidente elementen."

Marin beweerde ook dat de onafhankelijke media in Belarus zijn bestempeld als "extremistische organisaties", terwijl de academische vrijheid "systematisch wordt aangevallen". Iets vergelijkbaars zou gebeuren in het onderwijs, waar kinderen "ontmoedigd worden hun eigen mening te uiten".

Belarus kreeg na Marins rapportage voor de VN-Mensenrechtenraad gelegenheid te reageren, maar er was geen vertegenwoordiger van het land aanwezig.

Meer uit Buitenland

Rubio getuigt in rechtszaak tegen goede vriend

MIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft dinsdag bijna drie uur getuigd in een corruptiezaak tegen zijn goede vriend en voormalig congreslid David Rivera. Die staat terecht voor geheime lobbyactiviteiten namens Venezuela tijdens Trumps eerste ambtstermijn.

5 minuten geleden
Cyprus wil nieuwe afspraken met Britten na droneaanval op basis

NICOSIA (ANP) - Cyprus wil nieuwe afspraken maken met het Verenigd Koninkrijk, nadat een Britse militaire basis op het eiland werd geraakt door een drone. The Telegraph schrijft dat de Cypriotische president Nikos Christodoulides veiligheidsgaranties heeft geëist in een lang telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer.

16 minuten geleden
Trump meldt mysterieus Iraans 'cadeau' rond Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.

1 uur geleden
Iran laat 'niet-vijandige' schepen Straat van Hormuz passeren

TEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.

2 uur geleden
Exitpoll: partij Frederiksen de grootste bij Deense verkiezingen

KOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.

3 uur geleden
Trump beklemtoont dat VS in gesprek zijn met Iran

WASHINGTON/ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft beklemtoond dat zijn land in gesprek is met Iran. De gesprekken zouden goed verlopen. Hij zei dat "we met de juiste mensen in Iran praten" om tot een deal te komen en ze willen een overeenkomst.

3 uur geleden
Bolsonaro mag rest van straf onder huisarrest uitzitten

BRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag de rest van zijn straf thuis uitzitten onder huisarrest. Hij werd in september veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 jaar voor het beramen van een staatsgreep en zat sinds november in de cel.

3 uur geleden