VN-rapporteur: mensenrechtensituatie Belarus 'rampzalig'
GENÈVE (ANP) - De mensenrechtensituatie in Belarus is "catastrofaal en wordt steeds erger", stelt de speciale VN-rapporteur voor het land, Anaïs Marin. Volgens haar zuivert het regime van de Belarussische leider Alexander Loekasjenko de samenleving doelbewust van de "laatste afwijkende stemmen", zo waarschuwde Marin dinsdag de VN-Mensenrechtenraad.
In haar jaarlijkse rapportage stelde Marin dat meer dan 1500 mensen om politieke redenen worden vastgehouden. Sinds 2020 worden per dag gemiddeld 17 mensen "willekeurig" gearresteerd. 2020 was ook het jaar waarin Minsk volgens Marin een "totalitaire wending" maakte, wat geïllustreerd werd door het harde optreden tegen vreedzame demonstranten dat jaar. En: "de mensenrechtenschendingen voeden een klimaat van angst onder de slachtoffers en hun families."
Mensenrechtenactivisten worden voortdurend vervolgd en meer dan "1600 ongewenste organisaties zijn met geweld ontbonden, waaronder alle overgebleven onafhankelijke vakbonden", vervolgde Marin. "Dit illustreert een weloverwogen beleid van de staat om de burgerlijke ruimte te zuiveren van de laatste dissidente elementen."
Marin beweerde ook dat de onafhankelijke media in Belarus zijn bestempeld als "extremistische organisaties", terwijl de academische vrijheid "systematisch wordt aangevallen". Iets vergelijkbaars zou gebeuren in het onderwijs, waar kinderen "ontmoedigd worden hun eigen mening te uiten".
Belarus kreeg na Marins rapportage voor de VN-Mensenrechtenraad gelegenheid te reageren, maar er was geen vertegenwoordiger van het land aanwezig.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
4 uur geledenRIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.
5 uur geleden