VN-rapporteur: mensenrechtensituatie Belarus 'rampzalig'
GENÈVE (ANP) - De mensenrechtensituatie in Belarus is "catastrofaal en wordt steeds erger", stelt de speciale VN-rapporteur voor het land, Anaïs Marin. Volgens haar zuivert het regime van de Belarussische leider Alexander Loekasjenko de samenleving doelbewust van de "laatste afwijkende stemmen", zo waarschuwde Marin dinsdag de VN-Mensenrechtenraad.
In haar jaarlijkse rapportage stelde Marin dat meer dan 1500 mensen om politieke redenen worden vastgehouden. Sinds 2020 worden per dag gemiddeld 17 mensen "willekeurig" gearresteerd. 2020 was ook het jaar waarin Minsk volgens Marin een "totalitaire wending" maakte, wat geïllustreerd werd door het harde optreden tegen vreedzame demonstranten dat jaar. En: "de mensenrechtenschendingen voeden een klimaat van angst onder de slachtoffers en hun families."
Mensenrechtenactivisten worden voortdurend vervolgd en meer dan "1600 ongewenste organisaties zijn met geweld ontbonden, waaronder alle overgebleven onafhankelijke vakbonden", vervolgde Marin. "Dit illustreert een weloverwogen beleid van de staat om de burgerlijke ruimte te zuiveren van de laatste dissidente elementen."
Marin beweerde ook dat de onafhankelijke media in Belarus zijn bestempeld als "extremistische organisaties", terwijl de academische vrijheid "systematisch wordt aangevallen". Iets vergelijkbaars zou gebeuren in het onderwijs, waar kinderen "ontmoedigd worden hun eigen mening te uiten".
Belarus kreeg na Marins rapportage voor de VN-Mensenrechtenraad gelegenheid te reageren, maar er was geen vertegenwoordiger van het land aanwezig.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse en Amerikaanse delegaties zijn in Islamabad begonnen aan een nieuwe gespreksronde, met Pakistaanse functionarissen als bemiddelaars. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël en de VS zijn in hun gezamenlijke campagne tegen Iran erin geslaagd de nucleaire en ballistische raketprogramma's van dat land te "vernietigen". Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zaterdag in een televisietoespraak, op het moment dat de VS en Iran in Pakistan onderhandelen.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne meldt dat na het ingaan van het paasbestand om 16.00 uur lokale tijd, Rusland het bestand 469 keer heeft geschonden. Dat schrijft de Oekraïense legerleiding op Telegram.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De eerste rechtstreekse gesprekken tussen de Amerikaanse en Iraanse delegaties in Pakistan zijn beëindigd, schrijft het Iraanse persbureau Tasnim. Later zaterdagavond of zondag wordt een nieuwe onderhandelingsronde verwacht, melden Tasnim en staatsomroep IRIB.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - In Libanon zijn al meer dan 2000 doden gevallen sinds de oorlog tussen Israël en Hezbollah vorige maand begon, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De politie in Londen heeft meer dan tweehonderd demonstranten opgepakt bij een protest op Trafalgar Square. Pro-Palestijnse activisten hadden zich op het bekende plein verzameld om de verboden groepering Palestine Action te steunen. De regering plaatste de organisatie in juli op een lijst met terroristische organisaties. Een rechter oordeelde in februari dat dit verbod onwettig is.
6 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Pakistan lopen vast op de controle over de Straat van Hormuz, melden ingewijden aan The Financial Times. Zo zou Iran erop staan de controle over de zeestraat te behouden en tol te kunnen heffen op schepen. Het land zou eventuele "gezamenlijke controle" weigeren.
7 uur geleden