Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-rapporteur hekelt 'excessieve' aanpak klimaatactivisten

VN-rapporteur hekelt 'excessieve' aanpak klimaatactivisten

GENÈVE (ANP) - Een rapporteur van de Verenigde Naties is uiterst kritisch over de manier waarop Nederland en andere Europese landen milieuactivisten aanpakken. Speciaal Rapporteur Michel Forst noemt in een overzicht van "hardvochtige en buitenproportionele straffen" onder meer de veroordeling voor opruiing van Nederlandse klimaatactivisten die hadden opgeroepen tot het blokkeren van de A12. De inzet van waterkanonnen tijdens klimaatdemonstraties is volgens Forst ook "excessief".

De inzet van het waterkanon heeft de VN-rapporteur opgenomen in een alinea waarin hij ook de inzet van pepperspray in Oostenrijk en Finland en het gebruik van traangas en rubberen kogels door de Franse politie laakt. Ook zou volgens hem in meerdere Europese landen activisten die waren aangehouden de toegang zijn ontzegd tot bijvoorbeeld toiletten, medicatie of een arts. Hij noemt in zijn opsomming Nederland, Denemarken, Finland, Spanje en Polen als landen waar dat zou zijn gebeurd, zonder in detail te treden.

"De repressie waar milieuactivisten die op een vreedzame wijze burgerlijke ongehoorzaamheid inzetten momenteel mee te maken hebben in Europa, is een grote bedreiging voor de democratie en de mensenrechten", vindt de rapporteur. Volgens hem kan "de noodsituatie" waar de mensheid in zit niet goed het hoofd worden geboden "als mensen die alarm slaan en actie eisen worden gecriminaliseerd".

Actie ondernemen

Forst is sinds 2022 de Speciaal Rapporteur van de VN die zich bezighoudt met de rechten van mensen die opkomen voor het milieu. Die rechten zijn internationaal vastgelegd in het Verdrag van Aarhus, dat in 2001 in werking is getreden. De rapporteur mag vermeende misstanden aankaarten en overheden aanspreken op hun werkwijze. Hij kan zelf geen veranderingen afdwingen.

In het rapport staan diverse aanbevelingen. Bovenaan staat dat overheden milieuproblemen zelf moeten aanpakken. Verder zouden staten volgens hem actie moeten ondernemen tegen "verhaallijnen die milieubeschermers en hun bewegingen afschilderen als criminelen".

Meer uit Binnenland

Brekelmans: bezig met weghalen Nederlandse militairen uit Irak

DEN HAAG (ANP) - Er wordt momenteel gewerkt aan het weghalen van een deel van de Nederlandse militairen uit Irak. Dat zei demissionair defensieminister Ruben Brekelmans aan tafel bij Café Kockelmann op NPO 1. De minister zei dat hij mogelijk op zeer korte termijn al meer kan melden, als de militairen veilig zijn geland.

5 uur geleden
Protest tegen NAVO-top eindigt op Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Het protest in Den Haag tegen de NAVO, die dinsdag en woensdag zijn jaarlijkse top in de stad houdt, is geëindigd op het Malieveld. De demonstranten kwamen daar even voor 18.00 uur aan na een wandeling langs het Vredespaleis. De organisatie schatte dat ongeveer 5000 mensen deelnamen aan het protest, dat zonder grote problemen is verlopen.

8 uur geleden
Klimaatberaad stelt presentatie advies uit tot na verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - De deelnemers aan het Nationaal Burgerberaad Klimaat presenteren hun advies over het klimaatbeleid twee maanden later dan gepland aan het demissionaire kabinet en de Tweede Kamer. De aanbieding van hun advies stond gepland voor 29 september, maar is uitgesteld tot eind november, een maand na de verkiezingen. De organisatie zegt het advies graag te willen aanbieden aan een nieuw gekozen Tweede Kamer, "met een frisse blik en een nieuw mandaat".

9 uur geleden
Wegafsluitingen voor NAVO-top gaan in, forse hinder verwacht

DEN HAAG (ANP) - Weggebruikers in de Randstad moeten vanaf zondagmiddag rekening houden met veel hinder door de wegafsluitingen rond de NAVO-top. De A5, A44, N44 en de N440 zijn tot vrijdag deels of helemaal dicht, en ook op de A4 en N434 wordt veel hinder verwacht. Ook regionale en lokale wegen in en rond Den Haag, Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Haarlemmermeer, Leiden en Rotterdam gaan deels of helemaal dicht.

9 uur geleden
Gemeente Vlissingen organiseert bijeenkomst na schietincidenten

VLISSINGEN (ANP) - De gemeente Vlissingen organiseert maandag of dinsdag een bijeenkomst voor mensen die willen praten over de twee schietpartijen van dit weekend in de Zeeuwse stad. Burgemeester Bas van den Tillaar spreekt van "zeer ernstige gebeurtenissen".

9 uur geleden
Veldkamp: in Israël gestrande Nederlanders met bussen naar Egypte

DEN HAAG (ANP) - Voor Nederlandse reizigers die vastzitten in Israël, wordt busvervoer geregeld naar Egypte. Van daaruit kunnen zij dan met commerciële vluchten terugkeren naar huis. Dat heeft demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) zondag gezegd.

10 uur geleden
Duizenden demonstranten lopen door Den Haag tegen NAVO-top

DEN HAAG (ANP) - Duizenden mensen lopen zondag door Den Haag voor een demonstratie tegen de NAVO, die dinsdag en woensdag zijn jaarlijkse top in de stad houdt. De betogers komen onder meer langs de Hofvijver. Hun bestemming is het Vredespaleis.

10 uur geleden