Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-rapport waarschuwt: laat AI niet aan grillen van markt over

VN-rapport waarschuwt: laat AI niet aan grillen van markt over

NEW YORK (ANP) - De ontwikkeling van steeds geavanceerdere vormen van kunstmatige intelligentie (AI) is te ingrijpend voor de wereld om puur aan de "grillen" van de vrije markt over te laten. Dat schrijven tientallen experts in een nieuw rapport van de Verenigde Naties over de manier waarop de internationale gemeenschap AI in goede banen moet leiden.

Volgens het panel achter het VN-rapport gaan de ontwikkelingen van AI voor bijvoorbeeld chatbots of het maken van plaatjes erg snel. Tegelijkertijd ontbreekt het nog aan de juiste omstandigheden waarin dat veilig kan, schrijven de experts. Bovendien concentreert de ontwikkeling van AI zich volgens hen in een handvol landen. Die kunnen zo erg machtig worden, terwijl de rest van de wereld het nakijken heeft.

De schrijvers pleiten daarom voor een mondiaal systeem van samenwerking bij het toezicht op AI. Nu ontbreekt dat nog. Ook moet er een wereldwijd fonds komen, dat ervoor moet zorgen dat de "digitale kloof" tussen rijkere en armere landen niet groter wordt.

Zorgen over negatieve gevolgen

Sinds de lancering van ChatGPT door het Amerikaanse techbedrijf OpenAI in 2022 is er een wedloop van AI-modellen die steeds meer mogelijkheden hebben om complete teksten of beelden te genereren. Voorstanders roemen de vele mogelijkheden die AI biedt, bijvoorbeeld voor onderzoek of efficiënter en productiever werk. Maar er zijn ook veel zorgen over negatieve gevolgen van toepassingen. Die gaan bijvoorbeeld over onbedoelde vooroordelen die de systemen kunnen hebben, het verlies van veel banen en de gemakkelijkere verspreiding van nepnieuws.

"We weten niet of een utopische of dystopische toekomst waarschijnlijker is", staat in het rapport. Verderop schrijven de experts: "Wij blijven optimistisch over de toekomst met AI en zien positieve mogelijkheden. Maar dat optimisme hangt af van realisme over de risico's en de gebreken van de structuren en prikkels van nu."

Meer uit Financieel

België wil Eurogroep niet in ruil voor gebruik Russische tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister Vincent Van Peteghem (Begroting) of de Griekse minister van Financiën Kyriakos Pierrakakis wordt donderdag gekozen als nieuwe voorzitter van de Eurogroep. België is niet bereid in ruil voor het voorzitterschap akkoord te gaan met het gebruik van de bevroren Russische tegoeden, benadrukte Van Peteghem.

44 minuten geleden
Disney laat fans zelf video's maken met iconische personages

BURBANK (ANP) - Het entertainmentconcern Walt Disney gaat 1 miljard dollar investeren in het AI-bedrijf OpenAI, zo werd donderdag bekend. Hiermee mogen gebruikers via de AI-videodienst Sora-filmpjes maken met Disney's auteursrechtelijk beschermde personages.

48 minuten geleden
Oracle hard onderuit op negatief Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Oracle ging donderdag hard omlaag op de beurzen in New York. De grote producent van bedrijfssoftware kwam met tegenvallende resultaten over het afgelopen kwartaal. Oracle is een belangrijke speler met clouddiensten voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) en doet ook omvangrijke investeringen in AI-infrastructuur. Het bedrijf gaf daarbij aan dat de jaarlijkse uitgaven aan AI met 15 miljard dollar zullen stijgen ten opzichte van eerdere verwachtingen.

56 minuten geleden
OM: Damen wil proces zo lang mogelijk rekken

ZWOLLE (ANP) - Damen is eropuit om het strafproces dat speelt rond de scheepsbouwer "zo lang mogelijk te rekken". Dat zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Zwolle in reactie op de onderzoekswensen van Damen, dat onder meer ruim honderd getuigen van over de hele wereld wil laten ondervragen.

59 minuten geleden
Betaalbedrijf Mollie koopt Britse branchegenoot voor 1,1 miljard

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse betaaldienstverlener Mollie koopt zijn Britse branchegenoot GoCardless voor een bedrag van 1,1 miljard euro. Na de overname, die wordt afgehandeld in aandelen en contanten, ontstaat een fintechbedrijf dat samen zo'n 350.000 bedrijven als klant heeft.

1 uur geleden
EU wil medicijnmakers belonen die nieuwe antibiotica maken

BRUSSEL (ANP) - De EU wil medicijnmakers die nieuwe soorten antibiotica ontwikkelen belonen. Daarvoor hebben vertegenwoordigers van het Europees Parlement en de lidstaten een voorlopig akkoord bereikt, naar aanleiding van een voorstel van de Europese Commissie.

1 uur geleden
Time kiest 'Architecten van AI' tot Personen van het Jaar

NEW YORK (ANP) - Time Magazine benoemt de "Architecten van AI" tot Personen van het Jaar. Het Amerikaanse tijdschrift koos Jensen Huang van Nvidia, Sam Altman van OpenAI en Elon Musk van xAI vanwege hun "baanbrekende werk" dat de toekomst van technologie en samenleving vormgeeft.

1 uur geleden