Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-rapport waarschuwt: laat AI niet aan grillen van markt over

VN-rapport waarschuwt: laat AI niet aan grillen van markt over

NEW YORK (ANP) - De ontwikkeling van steeds geavanceerdere vormen van kunstmatige intelligentie (AI) is te ingrijpend voor de wereld om puur aan de "grillen" van de vrije markt over te laten. Dat schrijven tientallen experts in een nieuw rapport van de Verenigde Naties over de manier waarop de internationale gemeenschap AI in goede banen moet leiden.

Volgens het panel achter het VN-rapport gaan de ontwikkelingen van AI voor bijvoorbeeld chatbots of het maken van plaatjes erg snel. Tegelijkertijd ontbreekt het nog aan de juiste omstandigheden waarin dat veilig kan, schrijven de experts. Bovendien concentreert de ontwikkeling van AI zich volgens hen in een handvol landen. Die kunnen zo erg machtig worden, terwijl de rest van de wereld het nakijken heeft.

De schrijvers pleiten daarom voor een mondiaal systeem van samenwerking bij het toezicht op AI. Nu ontbreekt dat nog. Ook moet er een wereldwijd fonds komen, dat ervoor moet zorgen dat de "digitale kloof" tussen rijkere en armere landen niet groter wordt.

Zorgen over negatieve gevolgen

Sinds de lancering van ChatGPT door het Amerikaanse techbedrijf OpenAI in 2022 is er een wedloop van AI-modellen die steeds meer mogelijkheden hebben om complete teksten of beelden te genereren. Voorstanders roemen de vele mogelijkheden die AI biedt, bijvoorbeeld voor onderzoek of efficiënter en productiever werk. Maar er zijn ook veel zorgen over negatieve gevolgen van toepassingen. Die gaan bijvoorbeeld over onbedoelde vooroordelen die de systemen kunnen hebben, het verlies van veel banen en de gemakkelijkere verspreiding van nepnieuws.

"We weten niet of een utopische of dystopische toekomst waarschijnlijker is", staat in het rapport. Verderop schrijven de experts: "Wij blijven optimistisch over de toekomst met AI en zien positieve mogelijkheden. Maar dat optimisme hangt af van realisme over de risico's en de gebreken van de structuren en prikkels van nu."

Meer uit Financieel

Cao-overleg rijksambtenaren hervat na periode van stakingen

UTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.

13 minuten geleden
Forse winsten Wall Street na nieuws heropening Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.

9 uur geleden
IMF-hoofd: moeilijke weg naar economische stabiliteit Venezuela

WASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.

11 uur geleden
Vleesverwerker Vion verkoopt twee Duitse slachterijen

BOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.

11 uur geleden
Boeing: oorlog heeft nog geen impact op vliegtuigleveringen

ARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.

13 uur geleden
Oliebedrijven kelderen op beurzen, luchtvaartsector hard omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.

14 uur geleden
Nederlands Euclyd wil 100 miljoen ophalen voor productie AI-chips

EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.

16 uur geleden