VN-rapport waarschuwt: laat AI niet aan grillen van markt over
NEW YORK (ANP) - De ontwikkeling van steeds geavanceerdere vormen van kunstmatige intelligentie (AI) is te ingrijpend voor de wereld om puur aan de "grillen" van de vrije markt over te laten. Dat schrijven tientallen experts in een nieuw rapport van de Verenigde Naties over de manier waarop de internationale gemeenschap AI in goede banen moet leiden.
Volgens het panel achter het VN-rapport gaan de ontwikkelingen van AI voor bijvoorbeeld chatbots of het maken van plaatjes erg snel. Tegelijkertijd ontbreekt het nog aan de juiste omstandigheden waarin dat veilig kan, schrijven de experts. Bovendien concentreert de ontwikkeling van AI zich volgens hen in een handvol landen. Die kunnen zo erg machtig worden, terwijl de rest van de wereld het nakijken heeft.
De schrijvers pleiten daarom voor een mondiaal systeem van samenwerking bij het toezicht op AI. Nu ontbreekt dat nog. Ook moet er een wereldwijd fonds komen, dat ervoor moet zorgen dat de "digitale kloof" tussen rijkere en armere landen niet groter wordt.
Zorgen over negatieve gevolgen
Sinds de lancering van ChatGPT door het Amerikaanse techbedrijf OpenAI in 2022 is er een wedloop van AI-modellen die steeds meer mogelijkheden hebben om complete teksten of beelden te genereren. Voorstanders roemen de vele mogelijkheden die AI biedt, bijvoorbeeld voor onderzoek of efficiƫnter en productiever werk. Maar er zijn ook veel zorgen over negatieve gevolgen van toepassingen. Die gaan bijvoorbeeld over onbedoelde vooroordelen die de systemen kunnen hebben, het verlies van veel banen en de gemakkelijkere verspreiding van nepnieuws.
"We weten niet of een utopische of dystopische toekomst waarschijnlijker is", staat in het rapport. Verderop schrijven de experts: "Wij blijven optimistisch over de toekomst met AI en zien positieve mogelijkheden. Maar dat optimisme hangt af van realisme over de risico's en de gebreken van de structuren en prikkels van nu."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
2 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beƫindigen van de oorlog doorgaan.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
7 uur geleden