Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-rapport waarschuwt: laat AI niet aan grillen van markt over

VN-rapport waarschuwt: laat AI niet aan grillen van markt over

NEW YORK (ANP) - De ontwikkeling van steeds geavanceerdere vormen van kunstmatige intelligentie (AI) is te ingrijpend voor de wereld om puur aan de "grillen" van de vrije markt over te laten. Dat schrijven tientallen experts in een nieuw rapport van de Verenigde Naties over de manier waarop de internationale gemeenschap AI in goede banen moet leiden.

Volgens het panel achter het VN-rapport gaan de ontwikkelingen van AI voor bijvoorbeeld chatbots of het maken van plaatjes erg snel. Tegelijkertijd ontbreekt het nog aan de juiste omstandigheden waarin dat veilig kan, schrijven de experts. Bovendien concentreert de ontwikkeling van AI zich volgens hen in een handvol landen. Die kunnen zo erg machtig worden, terwijl de rest van de wereld het nakijken heeft.

De schrijvers pleiten daarom voor een mondiaal systeem van samenwerking bij het toezicht op AI. Nu ontbreekt dat nog. Ook moet er een wereldwijd fonds komen, dat ervoor moet zorgen dat de "digitale kloof" tussen rijkere en armere landen niet groter wordt.

Zorgen over negatieve gevolgen

Sinds de lancering van ChatGPT door het Amerikaanse techbedrijf OpenAI in 2022 is er een wedloop van AI-modellen die steeds meer mogelijkheden hebben om complete teksten of beelden te genereren. Voorstanders roemen de vele mogelijkheden die AI biedt, bijvoorbeeld voor onderzoek of efficiënter en productiever werk. Maar er zijn ook veel zorgen over negatieve gevolgen van toepassingen. Die gaan bijvoorbeeld over onbedoelde vooroordelen die de systemen kunnen hebben, het verlies van veel banen en de gemakkelijkere verspreiding van nepnieuws.

"We weten niet of een utopische of dystopische toekomst waarschijnlijker is", staat in het rapport. Verderop schrijven de experts: "Wij blijven optimistisch over de toekomst met AI en zien positieve mogelijkheden. Maar dat optimisme hangt af van realisme over de risico's en de gebreken van de structuren en prikkels van nu."

Meer uit Financieel

Supermarkten: boodschappen volgend jaar tot 10 procent duurder

LEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.

29 minuten geleden
ASN nog niet klaar voor besluit over privatisering, meldt Heinen

DEN HAAG (ANP) - ASN Bank is nog niet klaar voor een besluit over eventuele privatisering. Dat schrijft minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich op een rapport van NLFI, de stichting die de aandelenbelangen van de overheid in financiële instellingen beheert. De VVD-bewindsman wil de bank graag verkopen of naar de beurs brengen, maar daarvoor is het onder meer nodig dat eerst de kosten verder omlaaggaan.

46 minuten geleden
AEX sluit hoger na afgenomen spanningen in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag hoger geëindigd. Beleggers leken opgelucht dat de spanningen in het Midden-Oosten in de loop van de dag afnamen. De grootste stijgers bij de hoofdfondsen waren de chipbedrijven.

56 minuten geleden
Bunq beboet voor laat reageren op door fraude gedupeerde klanten

AMSTERDAM (ANP) - Onlinebank bunq heeft een boete gekregen van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), omdat het bedrijf niet op tijd heeft gereageerd op een aantal klanten die de dupe werden van fraudeurs. Bunq moet hierom 170.000 euro betalen.

1 uur geleden
Bronnen: VS willen dat Europa met defensiegeld Huawei uitkoopt

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Europese NAVO-landen moeten Chinese bedrijven als Huawei uitkopen en voortaan weren van hun netwerken, vinden de Verenigde Staten. Ze zouden daarvoor de extra miljarden euro's mogen gebruiken die ze hebben afgesproken aan hun verdediging te besteden, hebben de VS volgens bronnen van persbureau Bloomberg gezegd.

1 uur geleden
Nasdaq herstelt op Wall Street na verkoopgolf in chipsector

NEW YORK (ANP) - De Nasdaq toonde maandag herstel in New York na de zware koersval op vrijdag. De techzware graadmeter kelderde voor het weekend ruim 4 procent door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. De grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd volgde op een sterker dan verwachte banengroei in de Verenigde Staten. Door de sterke arbeidsmarkt vrezen beleggers dat de Amerikaanse centrale bank de rente gaat verhogen om de inflatie te bestrijden.

3 uur geleden
Nintendo schikt zaak om defecte controllers voor 35 miljoen euro

PARIJS (ANP/AFP) - Nintendo heeft bekendgemaakt dat het een boete van 35 miljoen euro betaalt om een rechtszaak over kapotte controllers te schikken. De claim werd ingediend door een Franse consumentenorganisatie en gaat over controllers van de Switch-spelcomputer die te snel kapot zouden gaan.

3 uur geleden