VN-rapport: mogelijk misdaden tegen menselijkheid in Bangladesh
GENÈVE (ANP) - Het VN-Mensenrechtenkantoor (OHCHR) denkt dat de vorige regering in Bangladesh zich mogelijk schuldig heeft gemaakt aan misdaden tegen de menselijkheid door vorig jaar demonstraties de kop in te drukken. Er vielen tot 1400 doden, staat in een rapport van het bureau.
Daarin staat dat er een "officieel beleid was om antiregeringsdemonstranten en hun aanhangers aan te vallen en met geweld te onderdrukken". Dit zou blijken uit verklaringen van hoge functionarissen en ander bewijs over de periode tussen 1 juli en 15 augustus. Premier Sheikh Hasina trad vanwege de onrust af en vluchtte naar India. Ze regeerde vijftien jaar met ijzeren vuist.
"De wrede reactie was een berekende en goed gecoördineerde strategie van de voormalige regering om de macht te behouden ondanks massaal verzet", stelt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Er zijn volgens hem redelijke gronden om te geloven dat honderden buitengerechtelijke executies, martelingen en grootschalige willekeurige arrestaties en detenties werden uitgevoerd.
Naast de doden vielen er ook duizenden gewonden. Het VN-Mensenrechtenkantoor meldt dat het merendeel was neergeschoten door de veiligheidsdiensten en dat 12 tot 13 procent van de doden kinderen waren. Volgens de politie kwamen er ook 44 agenten om het leven.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is niet van plan om Gazanen gedwongen uit te zetten. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar tijdens de ceremoniële opening van de Israëlische ambassade in het Sloveense Ljubljana. Daarmee weerspreekt Saar zijn collega-minister Israel Katz van Defensie.
4 minuten geledenOSLO (ANP) - De overleden koning Harald is op zijn laatste rustplaats aangekomen. De processie met de kist arriveerde tegen 15.00 uur bij fort Akershus. De nieuwe koning Haakon begeleidde de stoet samen met koning Frederik van Denemarken en koning Carl Gustaf van Zweden.
12 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse strijdkrachten hebben aangekondigd de beperkt toegankelijke zone uit te breiden tot in de Golf van Oman. Het land zegt schepen die zonder toestemming toch door deze zone varen "sancties" op te leggen. Als Iran denkt dat een schip zonder Iraanse toestemming wil doorvaren richting de Straat van Hormuz, zal het niet meewerken aan het verstrekken van "verzekering of andere gerelateerde diensten".
14 minuten geledenOSLO (ANP) - De afscheidsdienst voor koning Harald in de Domkerk in Oslo is afgelopen. Even na 14.00 uur werd de kist met daarin het lichaam van de overleden koning de kerk uitgedragen. Vlak daarna volgde een fly-over van de luchtmacht. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen in de zogenoemde missing-manformatie over de stad.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Amerikaanse president Donald Trump is tot nader order opgeschort. Dat meldt een woordvoerder van de Duitse overheid. De twee bewindslieden zouden contact met elkaar hebben rond de 25e jaardag van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu klaagt de krant Haaretz aan na een artikel over de aanval van Hamas op Israël in oktober 2023. Daarin stond dat hij door de president van de Verenigde Arabische Emiraten was gewaarschuwd voor het geweld.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre is "diep dankbaar" voor de 35 jaar dat Harald koning van Noorwegen was. De vorst maakte zijn functie "menselijk", aldus Støre tijdens de uitvaartdienst voor Harald in de Domkerk in Oslo.
2 uur geleden