Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-plan aangenomen om schade door chemicaliën te verminderen

VN-plan aangenomen om schade door chemicaliën te verminderen

BONN (ANP/AFP) - Op een VN-conferentie is zaterdag een nieuw plan aangenomen om (milieu)risico's van chemicaliën te verminderen. Het zogenoemde Global Framework on Chemicals werd aangenomen door overheden, bedrijven en NGO's.

De bijeenkomst in Bonn werd georganiseerd door het VN-milieubureau UNEP. Het plan bevat 28 concrete doelstellingen en richtlijnen voor relevante partijen. Ze omvatten onder meer het voorkomen van illegale handel in chemicaliën en chemisch afval, het invoeren van nationale wetgeving en het uitfaseren van zeer gevaarlijke pesticiden in de landbouw tegen 2035.

Het plan roept ook op tot het gebruik van duurzamere alternatieven en een verantwoord beheer van chemicaliën in sectoren als de industrie, de landbouw en de gezondheidszorg. Ook moet er meer toegang komen tot informatie over de risico's van verschillende chemicaliën.

"Iedereen op deze planeet zou moeten kunnen leven en werken zonder bang te hoeven zijn ziek te worden of te sterven door blootstelling aan chemische stoffen", zei Inger Andersen, uitvoerend directeur van UNEP. Ze riep "regeringen, de chemische industrie en alle betrokkenen op verder te gaan dan wat is overeengekomen om mensen en de planeet waarvan we allemaal afhankelijk zijn te beschermen".

Meer uit Buitenland

Sociaaldemocraten niet langer grootste partij in Kopenhagen

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense Sociaaldemocraten zijn voor het eerst in meer dan honderd jaar niet meer de grootste partij in Kopenhagen. De partij waartoe ook premier Mette Frederiksen behoort, kreeg bij de lokale verkiezingen grofweg een op de acht kiezers in de hoofdstad achter zich. Dat is ver achter de Rood-Groenen, die bijna een kwart van de stemmen in Kopenhagen wisten te halen. Denen konden dinsdag hun stem uitbrengen voor zowel de gemeenteraad als een regionaal bestuur.

8 minuten geleden
Dodental Oekraïne loopt op na nachtelijke aanval

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door Russische aanvallen op de Oekraïense stad Ternopil is opgelopen naar zestien, meldt de politie. Nog eens 64 mensen raakten gewond, onder wie veertien kinderen.

26 minuten geleden
Polen sluit Russisch consulaat in Gdansk, laatste in het land

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen sluit het laatste Russische consulaat in het land, de vestiging in Gdansk. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Radosław Sikorski woensdag in het Poolse parlement, de Sejm. De minister kondigde verder aan "de komende dagen" te komen met meer maatregelen tegen Rusland. Hij voegde eraan toe dat die niet slechts diplomatiek van aard zullen zijn. Als het consulaat wordt gesloten, is de enige resterende Russische diplomatieke post in Polen de ambassade in Warschau.

44 minuten geleden
Oekraïne meldt doden na aanvallen in westen van het land

KYIV (ANP) - Zeker negen mensen zijn om het leven gekomen bij nachtelijke aanvallen op Oekraïne. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die stelt dat Rusland opnieuw honderden aanvalsdrones en tientallen raketten heeft ingezet om zijn land te bestoken.

3 uur geleden
Japanse kuststad getroffen door grootste brand in decennia

TOKYO (ANP/RTR) - Een uitzonderlijk grote brand in een kuststad in het zuiden van Japan heeft zeker één persoon het leven gekost. Minstens 170 gebouwen in Oita zijn door het vuur beschadigd. De kuststad, met zo'n half miljoen inwoners, ligt ongeveer 750 kilometer ten zuidwesten van Tokyo, op het eiland Kyushu. Het is de grootste brand in een Japanse stad in decennia. Hulpdiensten proberen nog steeds het vuur te bedwingen.

3 uur geleden
Polen sluit vliegvelden om bombardementen net over de grens

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft twee vliegvelden in het oosten van het land tijdelijk gesloten na Russische bombardementen net over de grens met Oekraïne. Dat meldt de Poolse luchtverkeersleidingsdienst PANSA op X. De luchthavens in Rzeszów en Lublin blijven dicht "om militaire luchtvaart de volledige vrijheid te geven om te opereren", voegt PANSA eraan toe.

4 uur geleden
Analyse: met drie acties kan de opwarming onder 2 graden blijven

KEULEN (ANP) - Als landen op korte termijn drie acties uitvoeren die ze al eerder zijn overeengekomen, kan de opwarming van de aarde ruim onder de 2 graden blijven. Tot die conclusie komt Climate Action Tracker (CAT) in een analyse. "Dan moeten ze wel nu beginnen en ook na 2035 krachtig blijven optreden", zeggen onderzoekers van het wetenschappelijke initiatief erbij.

5 uur geleden