VN: pandemie achter enorme terugval in vaccinatie bij kinderen
NEW YORK/GENÈVE (ANP) - Ongeveer 25 miljoen kinderen over de hele wereld hebben vorig jaar routinematige vaccinaties gemist die beschermen tegen levensbedreigende ziekten. Dat zijn twee miljoen meer kinderen dan in 2020, toen Covid-19 wereldwijd voor lockdowns zorgde, en zes miljoen meer dan in 2019. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van UNICEF en de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), die eruit concluderen dat de gevolgen van de pandemie de gezondheidszorg wereldwijd blijven ontwrichten.
UNICEF beschreef de daling van de vaccinatiegraad als de "grootste aanhoudende terugval in vaccinatie bij kinderen in een generatie". De dekkingsgraden zijn nu terug op niveaus die sinds het begin van de jaren 2000 niet meer zijn gezien. Boosdoener is volgens de VN-kinderorganisatie de focus op Covid-19-vaccinatiecampagnes in 2021, evenals de economische vertraging en de druk op de gezondheidszorgstelsels. Al die factoren belemmerden een sneller herstel voor routinematige vaccinaties, waardoor de situatie in 2021 verder kon verslechteren.
De vaccinatiegraad daalde in elke regio, zo bleek uit de cijfers van UNICEF en WHO, die gebaseerd zijn op data over de gegeven vaccinaties tegen onder meer difterie, tetanus, mazelen en kinkhoest. Voor veel ziektes moet meer dan 90 procent van de kinderen worden gevaccineerd om uitbraken te voorkomen. Er zijn de afgelopen maanden al toenames gemeld in besmettingen met door vaccinatie te voorkomen ziekten, waaronder een toename van 400 procent van het aantal gevallen van mazelen in Afrika in 2022.
De cijfers zijn berekend met behulp van gegevens van nationale zorgstelsels in 177 landen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
2 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
5 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
6 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
6 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
6 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
7 uur geleden