VN: pandemie achter enorme terugval in vaccinatie bij kinderen
NEW YORK/GENÈVE (ANP) - Ongeveer 25 miljoen kinderen over de hele wereld hebben vorig jaar routinematige vaccinaties gemist die beschermen tegen levensbedreigende ziekten. Dat zijn twee miljoen meer kinderen dan in 2020, toen Covid-19 wereldwijd voor lockdowns zorgde, en zes miljoen meer dan in 2019. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van UNICEF en de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), die eruit concluderen dat de gevolgen van de pandemie de gezondheidszorg wereldwijd blijven ontwrichten.
UNICEF beschreef de daling van de vaccinatiegraad als de "grootste aanhoudende terugval in vaccinatie bij kinderen in een generatie". De dekkingsgraden zijn nu terug op niveaus die sinds het begin van de jaren 2000 niet meer zijn gezien. Boosdoener is volgens de VN-kinderorganisatie de focus op Covid-19-vaccinatiecampagnes in 2021, evenals de economische vertraging en de druk op de gezondheidszorgstelsels. Al die factoren belemmerden een sneller herstel voor routinematige vaccinaties, waardoor de situatie in 2021 verder kon verslechteren.
De vaccinatiegraad daalde in elke regio, zo bleek uit de cijfers van UNICEF en WHO, die gebaseerd zijn op data over de gegeven vaccinaties tegen onder meer difterie, tetanus, mazelen en kinkhoest. Voor veel ziektes moet meer dan 90 procent van de kinderen worden gevaccineerd om uitbraken te voorkomen. Er zijn de afgelopen maanden al toenames gemeld in besmettingen met door vaccinatie te voorkomen ziekten, waaronder een toename van 400 procent van het aantal gevallen van mazelen in Afrika in 2022.
De cijfers zijn berekend met behulp van gegevens van nationale zorgstelsels in 177 landen.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.
9 uur geledenMANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk is nog niet klaar voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen, laat president Emmanuel Macron voorafgaand aan de EU-top weten. "Ik wil onze protesterende boeren zeggen dat het standpunt van Frankrijk vanaf het begin duidelijk is geweest: wij vinden de voorwaarden onvoldoende en vinden dat deze overeenkomst niet kan worden ondertekend", zei hij.
9 uur geleden