VN overleggen over vetorecht permanente leden Veiligheidsraad
NEW YORK (ANP/AFP) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties vergadert dinsdag over een voorstel van Liechtenstein dat het vetorecht van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad zou inperken. Het voorstel heeft steun van tenminste vijftig landen, waaronder de Verenigde Staten. De overige vier permanente leden - Frankrijk, Groot-Brittannië, China en Rusland - steunen het voorstel niet.
Het voorstel houdt in dat na elk veto binnen tien werkdagen een Algemene Vergadering van alle 193 lidstaten wordt gehouden om het veto te bespreken. Onder de vijftig landen die het voorstel steunen zitten ook Japan en Duitsland, die beide hopen een permanente zetel in de Veiligheidsraad te bemachtigen mocht die ooit worden uitgebreid. Van landen als India, Brazilië en Zuid-Afrika, die bij uitbreiding mogelijk ook zouden toetreden, is niet bekend hoe ze tegen het voorstel aankijken.
Het idee voor een inperking van het vetorecht bestaat al langer, maar is door de situatie in Oekraïne weer boven komen drijven. De VN-Veiligheidsraad heeft meerdere malen geprobeerd resoluties aan te nemen om het geweld in Oekraïne te veroordelen, maar die werden telkens geblokkeerd door Rusland. De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft daar begin april nog kritiek over geuit.
De VN-Veiligheidsraad heeft naast vijf permanente leden ook tien wisselende, niet-permanente leden. Die hebben geen vetorecht.
De Sovjet-Unie was in 1946 de eerste staat die ooit een veto uitsprak in de Veiligheidsraad. Sindsdien heeft Moskou met 143 veto's de meeste ooit uitgesproken, gevolgd door de VS (86 keer), Groot-Brittannië (30 keer) en China en Frankrijk (beide 18 keer).
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.
25 minuten geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.
46 minuten geledenDOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Journalisten van het Franse persbureau AFP melden dat er explosies te horen zijn in Dubai en in de hoofdstad van Bahrein, Manama.
1 uur geledenCHARKIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft zaterdagochtend vroeg een landelijk luchtalarm afgekondigd, nadat bij Russische aanvallen zeker drie doden vielen in de regio Charkiv.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, heeft tijdens een interview met de Amerikaanse zender Fox Business gezegd dat vannacht "de grootste bombardementscampagne" zal plaatsvinden.
4 uur geleden