VN overleggen over vetorecht permanente leden Veiligheidsraad
NEW YORK (ANP/AFP) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties vergadert dinsdag over een voorstel van Liechtenstein dat het vetorecht van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad zou inperken. Het voorstel heeft steun van tenminste vijftig landen, waaronder de Verenigde Staten. De overige vier permanente leden - Frankrijk, Groot-Brittannië, China en Rusland - steunen het voorstel niet.
Het voorstel houdt in dat na elk veto binnen tien werkdagen een Algemene Vergadering van alle 193 lidstaten wordt gehouden om het veto te bespreken. Onder de vijftig landen die het voorstel steunen zitten ook Japan en Duitsland, die beide hopen een permanente zetel in de Veiligheidsraad te bemachtigen mocht die ooit worden uitgebreid. Van landen als India, Brazilië en Zuid-Afrika, die bij uitbreiding mogelijk ook zouden toetreden, is niet bekend hoe ze tegen het voorstel aankijken.
Het idee voor een inperking van het vetorecht bestaat al langer, maar is door de situatie in Oekraïne weer boven komen drijven. De VN-Veiligheidsraad heeft meerdere malen geprobeerd resoluties aan te nemen om het geweld in Oekraïne te veroordelen, maar die werden telkens geblokkeerd door Rusland. De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft daar begin april nog kritiek over geuit.
De VN-Veiligheidsraad heeft naast vijf permanente leden ook tien wisselende, niet-permanente leden. Die hebben geen vetorecht.
De Sovjet-Unie was in 1946 de eerste staat die ooit een veto uitsprak in de Veiligheidsraad. Sindsdien heeft Moskou met 143 veto's de meeste ooit uitgesproken, gevolgd door de VS (86 keer), Groot-Brittannië (30 keer) en China en Frankrijk (beide 18 keer).
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
5 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
12 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
13 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
13 uur geleden