Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-organisatie uit zorgen over behandeling arbeiders in Xinjiang

VN-organisatie uit zorgen over behandeling arbeiders in Xinjiang

GENÈVE (ANP/RTR) - Het Chinese beleid ten aanzien van arbeiders in de regio Xinjiang is "discriminerend" en niet in lijn met wereldwijde standaarden. Een commissie van juristen van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO), een organisatie van de Verenigde Naties, heeft hierover "diepe bezorgdheid" geuit. De Chinese regering in Beijing wordt opgeroepen de situatie te verbeteren.

In een verklaring van de commissie wordt onder meer uitgehaald naar Chinese regels waarmee aan bedrijven en vakbonden allerlei verplichtingen kunnen worden opgelegd voor "de-radicalisering". Er klinkt al langer veel kritiek op het Chinese beleid in Xinjiang. Volgens VN-experts en mensenrechtenorganisaties worden meer dan een miljoen mensen, voornamelijk Oeigoeren en leden van andere moslimminderheden, als een soort dwangarbeiders vastgehouden in kampen in de uiterst westelijke regio van het land. Maar China ontkent de misstanden in Xinjiang en zegt dat het beleid daar helpt extremisme te bestrijden.

Het rapport van de ILO wordt later dit jaar nog besproken op een grote conferentie. De conclusies kunnen ook nog leiden tot een formele klacht. Dan zou er een onderzoekscommissie opgetuigd worden om de misstanden verder te onderzoeken. De nieuwe kritiek komt op een gevoelig moment. Voor de situatie in Xinjiang is de laatste tijd namelijk extra veel aandacht vanwege de Olympische Spelen in China. Uit protest tegen de mensenrechtenschendingen hebben landen als de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada en Australië eerder al besloten geen hoogwaardigheidsbekleders naar het sportevenement te sturen.

Meer uit Financieel

Detailhandel zet 3 procent meer om, ook volume stijgt

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in december meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3 procent, na een stijging van 4,3 procent in november. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,5 procent hoger dan een jaar geleden. In heel 2025 heeft de detailhandel 3,6 procent meer omgezet dan in 2024.

18 minuten geleden
Oliekartel OPEC+ draait kraan niet verder open

LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.

15 uur geleden
Saudi-Arabië boekt sterkste economische groei in drie jaar

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.

16 uur geleden
Bitcoin daalde 11 procent in januari, vierde verliesmaand op rij

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.

16 uur geleden
Slechte start voor autoverkoop, elektrische auto's kelderen

BUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.

20 uur geleden
Indonesië staat omstreden AI-chatbot Grok weer toe

JAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.

21 uur geleden
FT: Ford sprak met Chinese concurrent Xiaomi over joint venture

DETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.

21 uur geleden