VN opgetogen dat eerste burgers Gazastrook kunnen verlaten
NEW YORK/GAZA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Naties reageren opgetogen dat een eerste groep burgers de belegerde Gazastrook heeft kunnen verlaten. De VN-vredesgezant voor het Midden-Oosten, Tor Wennesland, spreekt op X over een belangrijke stap in de goede richting, "waar we op moeten voortbouwen."
De honderden mensen die naar Egypte werden geëvacueerd, zaten vast sinds het begin van de oorlog tussen de Hamasbeweging en Israël ruim drie weken geleden. Ze konden weg door de grensovergang Rafah en werden aan Egyptische kant opnieuw gecontroleerd.
De deal tussen Egypte, Israël en Hamas, waarbij Qatar bemiddelde, regelt het vertrek van ruim 500 buitenlanders en ongeveer 90 zwaargewonden. Hoeveel mensen al zijn geëvacueerd, bleef onduidelijk. Er is sprake van 285, 320 en mogelijk 335 personen met een buitenlands paspoort of met een dubbele nationaliteit, onder wie Fransen en Italianen. Bij de gewonden gaat het om Palestijnen. Van hen zou praktisch iedereen inmiddels per ambulance in Egypte zijn gebracht.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft vrijdag bevestigd dat Groenland valt onder de beschermingsgarantie van het Europees Verdrag. Dagenlang weigerde de Commissie antwoord te geven op de vraag of artikel 42.7, dat die garantie aan EU-lidstaten biedt, ook op Groenland van toepassing is, omdat het een overzees gebiedsdeel is.
35 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement dat de situatie van de energievoorzieningen "heel moeilijk" is en dat Oekraïne nog maar genoeg brandstof heeft voor ruim twintig dagen.
53 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse veiligheidsdiensten pleegden massamoorden op demonstranten nadat de grote protesten in het land op 8 januari escaleerden, meldt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Naar schatting zijn hierbij duizenden demonstranten omgekomen, hoewel het door een internetblokkade moeilijk is een dodental vast te stellen.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul heeft een bus een gebouw geramd. Daarbij zijn dertien gewonden gevallen, onder wie twee zwaargewonden. Dat melden persbureaus YTN TV en Yonhap.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het belemmeren van de rechtsgang. Hij zou de politie hebben tegengewerkt bij zijn arrestatie in januari 2025. Yoon riep een maand eerder kortstondig de militaire noodtoestand uit om het parlement buitenspel te zetten. Aanklagers hadden een gevangenisstraf van tien jaar tegen hem geëist.
4 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.
6 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
7 uur geleden