VN op klimaattop: stop met tactische blokkades
DUBAI (ANP) - Stop met de "tactische blokkades" tijdens de onderhandelingen op de klimaattop in Dubai. Dat is de oproep van Simon Stiell, baas van VN-klimaatorganisatie UNFCCC. "Elke strategisch geplaatste landmijn" kan volgens hem een goede uitkomst opblazen.
Op de een-na-laatste dag van de COP28 in de Verenigde Arabische Emiraten begint de tijd te dringen. Terwijl landen hiervoor optimistisch waren en herhaalden constructief in gesprek te zijn, is in de toespraak van Stiell nu ook dreiging te horen. Deze klimaattop moet alle landen helpen "om uit deze puinhoop te komen", benadrukt hij. Ook herhaalde hij dat de hele wereld toekijkt.
Volgens Stiell is het nu aan de landen om tot een "ambitieuze uitkomst" te komen. Hij hoopt dat het binnen de komende 24 uur gaat lukken. "Ik hoor vooral het verlangen om hier met íets weg te gaan."
De afgelopen dagen werd duidelijk dat de kans bestaat dat landen in Dubai met elkaar afspreken om fossiele brandstoffen te gaan uitfaseren om de opwarming van de aarde te beperken. Maar het is duidelijk dat hier nog geen consensus over is. Met name oliestaten lijken dit tegen te werken. Maatschappelijke organisaties wijzen er ook op dat bijvoorbeeld de Verenigde Staten wel voor een uitfasering pleit, maar de grootste oliestaat ter wereld staat ondertussen steeds meer olie- en gasvelden toe.
Meer uit Buitenland
BARQUISIMETO (ANP) - De Venezolaanse bevolking verkeert zondagochtend nog steeds in een staat van "shock" volgens verschillende ooggetuigen in de Venezolaanse stad Barquisimeto. Het is zeer rustig op straat. Voor benzinepompen en winkels met etenswaren vormen zich in de grote steden al minder rijen dan zaterdag.
24 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu ziet in de protesten in Iran een mogelijk keerpunt. "Het is heel goed mogelijk dat we een moment hebben bereikt waarop het Iraanse volk zijn lot in eigen handen neemt", verklaarde hij volgens zijn kantoor.
30 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Steeds minder mensen vragen asiel aan in Duitsland. Het ging volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken om ruim 113.000 nieuwe asielaanvragen in 2025, veel minder dan een jaar eerder. Toen betrof het bijna 230.000 aanvragen en in 2023 circa 329.000.
1 uur geledenBARQUISIMETO (ANP) - Het herstel van de democratie in Venezuela zal een langdurig proces vol gevaren en valstrikken zijn. Dat zegt oud-hoofdredacteur José Ángel Ocanto (69) van het inmiddels verdwenen regionale dagblad El Impulso vanuit de Venezolaanse stad Barquisimeto tegen het ANP. "Alleen een transitie die voortkomt uit de diepste gevoelens van het Venezolaanse volk is een betrouwbare garantie voor stabiliteit en een veelbelovende toekomst van Venezuela", aldus Ocanto.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Korea vindt de Amerikaanse militaire actie tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro "een ernstige inbreuk op de soevereiniteit van een land". Het toont volgens Pyongyang weer aan wat de ware natuur is van de VS, een "brute schurkenstaat".
3 uur geledenZÜRICH/CRANS (ANP/AFP/RTR) - De Zwitserse autoriteiten hebben nog zestien omgekomen slachtoffers van de brand op oudejaarsavond in Crans-Montana geïdentificeerd. Daarmee komt het totaal op 24 geïdentificeerde doden. Bij de brand in een café in de wintersportplaats kwamen veertig mensen om het leven en raakten er meer dan honderd veelal zeer ernstig gewond.
4 uur geledenSHANGHAI (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung is een vierdaags staatsbezoek aan China begonnen. Hij vertrok kort nadat Noord-Korea weer raketten had afgevuurd. Het is het eerste bezoek van Lee aan China sinds hij in juni president werd. Het is ook het eerste staatsbezoek van een Zuid-Koreaanse president aan China sinds 2019.
5 uur geleden