VN: ongekende schok economie Gaza door oorlog Israël en Hamas
GENÈVE (ANP) - De Israëlische militaire operatie in Gaza en de gevolgen daarvan op de Westelijke Jordaanoever hebben gezorgd voor een ongekende schok voor de economie in het bezette Palestijnse gebied, staat in een nieuw rapport van de Verenigde Naties (VN). De militaire acties van Israël volgden op de grootschalige aanval die de Palestijnse beweging Hamas op 7 oktober vorig jaar uitvoerde op Israël.
Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, van Gaza daalde met 81 procent in het laatste kwartaal van 2023, meldt de VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD). Dat leidde tot een krimp van 22 procent voor het hele jaar. Halverwege 2024 was de economie van Gaza gekrompen tot minder dan een zesde van het niveau van 2022.
De economische verwoesting overtreft volgens UNCTAD ruimschoots die van alle eerdere militaire confrontaties tussen Israël en Hamas in 2008, 2012, 2014 en 2021. Door de hoge inflatie, een stijgende werkloosheid en dalende inkomens is de armoede onder Palestijnse huishoudens toegenomen.
Aanzienlijke neergang
De situatie in Gaza is bijzonder nijpend. Twee derde van de banen van vóór de oorlog, is daar verloren gegaan. Dat heeft de toch al kritieke economische en humanitaire crisis in de Gazastrook verder verergerd, stelt UNCTAD. Voor oktober 2023 was 80 procent van de bevolking van Gaza afhankelijk van internationale hulp. Momenteel heeft armoede invloed op bijna de hele bevolking.
De oorlogsverwoesting strekt zich uit tot de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem, waar handel, toerisme en transport een aanzienlijke neergang doormaakten. Als gevolg hiervan staakte 80 procent van de bedrijven in de oude stad van Oost-Jeruzalem hun activiteiten deels of volledig. Het aanvankelijke optimisme van een economische groei van 4 procent in de Westelijke Jordaanoever tijdens de eerste drie kwartalen van 2023, werd abrupt tenietgedaan door een krimp van 19 procent in het vierde kwartaal van 2023. De werkloosheid op de Westelijke Jordaanoever is gestegen tot 32 procent. Voor het conflict was dit nog bijna 13 procent.
UNCTAD roept andere landen op in te grijpen om de economische vrije val te stoppen, de humanitaire crisis aan te pakken en de basis te leggen voor blijvende vrede. Dit omvat onder meer een uitgebreid herstelplan voor het bezette Palestijnse gebied, meer internationale hulp en opheffing van de blokkade van Gaza.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon geeft zijn satellietnetwerk Project Kuiper een nieuwe naam. Voortaan gaat het netwerk, waarmee Amazon wil concurreren met de satellietinternetdienst Starlink van Elon Musk, door het leven als Amazon Leo.
46 minuten geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Werknemers van de defensietak van Boeing hebben ingestemd met nieuwe loonafspraken. Daarmee komt een einde aan de op een na langste staking ooit bij de Amerikaanse vliegtuigbouwer en de langste sinds 1948.
48 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse investeerder Carlyle wil mogelijk de buitenlandse bezittingen van het Russische oliebedrijf Lukoil overnemen. Persbureau Reuters meldt dat op basis van ingewijden. Daarmee lijkt er na de Amerikaanse kritiek op een deal met Gunvor weer een nieuwe gegadigde te zijn om de activiteiten voort te zetten.
50 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Gameontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag de ongebruikelijke beslissing genomen de publicatie van zijn financiële resultaten uit te stellen op de dag dat deze eigenlijk zouden worden vrijgegeven. Het bedrijf heeft ook verzocht de handel in zijn aandelen stop te zetten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klanten van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia werken samen met het bedrijf aan een noodoplossing om het conflict tussen de in Europa gevestigde tak en de fabriek van het bedrijf in China te omzeilen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer vrouwen in de leeftijd tot 40 jaar raken arbeidsongeschikt door psychische klachten. Dat bevestigt uitkeringsinstantie UWV na berichtgeving door Nieuwsuur. Het aantal nieuwe WIA-uitkeringen in deze groep is ten opzichte van 2021 met ongeveer de helft gestegen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) stuurt volgende week een delegatie van hoge ambtenaren naar China om te praten over een oplossing voor het conflict rond het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia. Dat meldt de VVD-bewindsman in een bericht op X.
2 uur geleden