VN: ongekende schok economie Gaza door oorlog Israël en Hamas
GENÈVE (ANP) - De Israëlische militaire operatie in Gaza en de gevolgen daarvan op de Westelijke Jordaanoever hebben gezorgd voor een ongekende schok voor de economie in het bezette Palestijnse gebied, staat in een nieuw rapport van de Verenigde Naties (VN). De militaire acties van Israël volgden op de grootschalige aanval die de Palestijnse beweging Hamas op 7 oktober vorig jaar uitvoerde op Israël.
Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, van Gaza daalde met 81 procent in het laatste kwartaal van 2023, meldt de VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD). Dat leidde tot een krimp van 22 procent voor het hele jaar. Halverwege 2024 was de economie van Gaza gekrompen tot minder dan een zesde van het niveau van 2022.
De economische verwoesting overtreft volgens UNCTAD ruimschoots die van alle eerdere militaire confrontaties tussen Israël en Hamas in 2008, 2012, 2014 en 2021. Door de hoge inflatie, een stijgende werkloosheid en dalende inkomens is de armoede onder Palestijnse huishoudens toegenomen.
Aanzienlijke neergang
De situatie in Gaza is bijzonder nijpend. Twee derde van de banen van vóór de oorlog, is daar verloren gegaan. Dat heeft de toch al kritieke economische en humanitaire crisis in de Gazastrook verder verergerd, stelt UNCTAD. Voor oktober 2023 was 80 procent van de bevolking van Gaza afhankelijk van internationale hulp. Momenteel heeft armoede invloed op bijna de hele bevolking.
De oorlogsverwoesting strekt zich uit tot de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem, waar handel, toerisme en transport een aanzienlijke neergang doormaakten. Als gevolg hiervan staakte 80 procent van de bedrijven in de oude stad van Oost-Jeruzalem hun activiteiten deels of volledig. Het aanvankelijke optimisme van een economische groei van 4 procent in de Westelijke Jordaanoever tijdens de eerste drie kwartalen van 2023, werd abrupt tenietgedaan door een krimp van 19 procent in het vierde kwartaal van 2023. De werkloosheid op de Westelijke Jordaanoever is gestegen tot 32 procent. Voor het conflict was dit nog bijna 13 procent.
UNCTAD roept andere landen op in te grijpen om de economische vrije val te stoppen, de humanitaire crisis aan te pakken en de basis te leggen voor blijvende vrede. Dit omvat onder meer een uitgebreid herstelplan voor het bezette Palestijnse gebied, meer internationale hulp en opheffing van de blokkade van Gaza.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De Europese vraag naar chips zal tussen nu en 2040 ongeveer verdubbelen, aangejaagd door onder meer de elektrificatie van transport- en energiesystemen en industriële automatisering. Dat staat in een rapport in opdracht van onder meer de Nederlandse ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME en de Duitse belangengroep ZVEI. FME waarschuwt echter dat die vraag zich niet automatisch vertaalt in investeringen in Europa.
52 minuten geledenMARTORELL (ANP/AFP) - De oudste zoon van de oprichter van de Spaanse modeketen Mango is dinsdag vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen euro. Dat meldt persbureau AFP. Jonathan Andic was gearresteerd in het kader van een moordonderzoek naar de dood van zijn vader Isak Andic.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Google-moeder Alphabet hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse techconcern presenteerde tijdens zijn jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O een reeks nieuwe mogelijkheden. Zo werd de grootste verandering aan de Google-zoekbalk in ruim 25 jaar aangekondigd. De bekende zoekfunctie wordt uitgebreid met nieuwe AI-opties.
4 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.
5 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.
7 uur geleden