Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: ongekende schok economie Gaza door oorlog Israël en Hamas

VN: ongekende schok economie Gaza door oorlog Israël en Hamas

GENÈVE (ANP) - De Israëlische militaire operatie in Gaza en de gevolgen daarvan op de Westelijke Jordaanoever hebben gezorgd voor een ongekende schok voor de economie in het bezette Palestijnse gebied, staat in een nieuw rapport van de Verenigde Naties (VN). De militaire acties van Israël volgden op de grootschalige aanval die de Palestijnse beweging Hamas op 7 oktober vorig jaar uitvoerde op Israël.

Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, van Gaza daalde met 81 procent in het laatste kwartaal van 2023, meldt de VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD). Dat leidde tot een krimp van 22 procent voor het hele jaar. Halverwege 2024 was de economie van Gaza gekrompen tot minder dan een zesde van het niveau van 2022.

De economische verwoesting overtreft volgens UNCTAD ruimschoots die van alle eerdere militaire confrontaties tussen Israël en Hamas in 2008, 2012, 2014 en 2021. Door de hoge inflatie, een stijgende werkloosheid en dalende inkomens is de armoede onder Palestijnse huishoudens toegenomen.

Aanzienlijke neergang

De situatie in Gaza is bijzonder nijpend. Twee derde van de banen van vóór de oorlog, is daar verloren gegaan. Dat heeft de toch al kritieke economische en humanitaire crisis in de Gazastrook verder verergerd, stelt UNCTAD. Voor oktober 2023 was 80 procent van de bevolking van Gaza afhankelijk van internationale hulp. Momenteel heeft armoede invloed op bijna de hele bevolking.

De oorlogsverwoesting strekt zich uit tot de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem, waar handel, toerisme en transport een aanzienlijke neergang doormaakten. Als gevolg hiervan staakte 80 procent van de bedrijven in de oude stad van Oost-Jeruzalem hun activiteiten deels of volledig. Het aanvankelijke optimisme van een economische groei van 4 procent in de Westelijke Jordaanoever tijdens de eerste drie kwartalen van 2023, werd abrupt tenietgedaan door een krimp van 19 procent in het vierde kwartaal van 2023. De werkloosheid op de Westelijke Jordaanoever is gestegen tot 32 procent. Voor het conflict was dit nog bijna 13 procent.

UNCTAD roept andere landen op in te grijpen om de economische vrije val te stoppen, de humanitaire crisis aan te pakken en de basis te leggen voor blijvende vrede. Dit omvat onder meer een uitgebreid herstelplan voor het bezette Palestijnse gebied, meer internationale hulp en opheffing van de blokkade van Gaza.

Meer uit Financieel

Terughoudendheid op Wall Street na eerdere recordstanden

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien, na de nieuwe recordstanden van een dag eerder. Beleggers leken te zijn geschrokken van een artikel in de Financial Times. Ingewijden zeiden tegen de krant dat Donald Trump aandringt op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent op goederen uit de Europese Unie.

3 uur geleden
Facebook-moederbedrijf Meta ondertekent AI-gedragscode EU niet

MENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta Platforms, het moederbedrijf van onder meer Facebook en Instagram, zal de gedragscode voor AI-systemen van de Europese Commissie niet ondertekenen. Dit meldt de directeur voor internationale aangelegenheden bij Meta, Joel Kaplan, op het socialemediaplatform LinkedIn.

4 uur geleden
Damen Shipyards wil dat OM afziet van verdenking sanctieomzeiling

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft het Openbaar Ministerie (OM) verzocht af te zien van vervolging van een verdenking in een strafzaak tegen het bedrijf. Het gaat om de verdenking dat Damen sanctiemaatregelen tegen Rusland zou hebben overtreden. Dit bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door het FD.

5 uur geleden
FT: Trump dringt aan op heffing van minstens 15 procent voor EU

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt aan op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent voor de Europese Unie. Daarmee heeft hij zijn eisen in handelsgesprekken opgeschroefd, melden ingewijden aan de Financial Times (FT).

5 uur geleden
AEX-index eindigt lager, opnieuw koersverlies voor ASML

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met een kleine min geëindigd. Met name de koers van ASML drukte de stemming in de hoofdindex op het Damrak. De chipmachinemaker uit Veldhoven zakte 2,6 procent.

8 uur geleden
Ruim 100.000 aanvragen voor Noodfonds Energie goedgekeurd

ROTTERDAM (ANP) - Meer dan 100.000 aanvragen voor het Tijdelijk Noodfonds Energie zijn al goedgekeurd. Het fonds verwachtte al ongeveer zoveel huishoudens te kunnen helpen met de energierekening, nadat 224.000 aanvragen waren ingediend. Een op de tien aanvragen moet nog worden beoordeeld en worden mogelijk ook goedgekeurd.

9 uur geleden
Pechtold stopt bij Nederlandse Loterij om burgemeesterschap

RIJSWIJK (ANP) - Alexander Pechtold stopt op 1 januari als voorzitter van de raad van commissarissen van de Nederlandse Loterij. De voormalig leider van D66 ziet het niet zitten om de functie te combineren met zijn nieuwe baan als burgemeester van Delft, waar hij in september mee begint. Dat meldt de Nederlandse Loterij, bekend van onder meer Staatsloterij en TOTO.

10 uur geleden