VN: ongekende schok economie Gaza door oorlog Israël en Hamas
GENÈVE (ANP) - De Israëlische militaire operatie in Gaza en de gevolgen daarvan op de Westelijke Jordaanoever hebben gezorgd voor een ongekende schok voor de economie in het bezette Palestijnse gebied, staat in een nieuw rapport van de Verenigde Naties (VN). De militaire acties van Israël volgden op de grootschalige aanval die de Palestijnse beweging Hamas op 7 oktober vorig jaar uitvoerde op Israël.
Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, van Gaza daalde met 81 procent in het laatste kwartaal van 2023, meldt de VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD). Dat leidde tot een krimp van 22 procent voor het hele jaar. Halverwege 2024 was de economie van Gaza gekrompen tot minder dan een zesde van het niveau van 2022.
De economische verwoesting overtreft volgens UNCTAD ruimschoots die van alle eerdere militaire confrontaties tussen Israël en Hamas in 2008, 2012, 2014 en 2021. Door de hoge inflatie, een stijgende werkloosheid en dalende inkomens is de armoede onder Palestijnse huishoudens toegenomen.
Aanzienlijke neergang
De situatie in Gaza is bijzonder nijpend. Twee derde van de banen van vóór de oorlog, is daar verloren gegaan. Dat heeft de toch al kritieke economische en humanitaire crisis in de Gazastrook verder verergerd, stelt UNCTAD. Voor oktober 2023 was 80 procent van de bevolking van Gaza afhankelijk van internationale hulp. Momenteel heeft armoede invloed op bijna de hele bevolking.
De oorlogsverwoesting strekt zich uit tot de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem, waar handel, toerisme en transport een aanzienlijke neergang doormaakten. Als gevolg hiervan staakte 80 procent van de bedrijven in de oude stad van Oost-Jeruzalem hun activiteiten deels of volledig. Het aanvankelijke optimisme van een economische groei van 4 procent in de Westelijke Jordaanoever tijdens de eerste drie kwartalen van 2023, werd abrupt tenietgedaan door een krimp van 19 procent in het vierde kwartaal van 2023. De werkloosheid op de Westelijke Jordaanoever is gestegen tot 32 procent. Voor het conflict was dit nog bijna 13 procent.
UNCTAD roept andere landen op in te grijpen om de economische vrije val te stoppen, de humanitaire crisis aan te pakken en de basis te leggen voor blijvende vrede. Dit omvat onder meer een uitgebreid herstelplan voor het bezette Palestijnse gebied, meer internationale hulp en opheffing van de blokkade van Gaza.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York wisten de openingsverliezen maandag gedurende de dag om te buigen in winsten. De handel werd gesteund door president Donald Trump die zei dat Iran "heel graag" een deal wil sluiten. Daardoor verdween de vrees bij beleggers voor een langdurige oorlog in het Midden-Oosten naar de achtergrond.
17 minuten geledenPARIJS (ANP) - De olieprijzen weerspiegelen nog niet de ernst van de ongekende aanvoercrisis die is veroorzaakt door de oorlog in Iran. Maar dat zal binnenkort veranderen, waarschuwt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) maandag.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, zag de verkopen in het afgelopen kwartaal dalen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De maker van luxespullen verkocht vooral minder in de belangrijke winkelstad Dubai en andere delen van het Midden-Oosten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Twee beurshandelaren uit Genève hebben gevangenisstraffen gekregen voor handel met voorkennis, oordeelde een rechtbank in Parijs. Ze speelden een belangrijke rol in een geheim netwerk, dat ongeveer 20 miljoen euro verdiende met vertrouwelijke informatie. Die voorkennis kwam van een voormalige bankier van de Franse bank Société Générale en ging over een geheime miljardenfusie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX op het Damrak liet in het laatste handelsuur maandag wat herstel zien, gedreven door hoop op een uiteindelijk akkoord tussen de VS en Iran. Eerder op de dag stonden de beurzen wereldwijd nog flink lager nadat vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend geen akkoord opleverden. Als gevolg van de mislukte gesprekken kondigde president Donald Trump aan dat de Amerikaanse marine de belangrijke Straat van Hormuz zou blokkeren.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De honderd schepen van Nederlandse reders die in de Straat van Hormuz liggen, blijven in onzekerheid, reageert de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. De aangekondigde blokkade van de Amerikaanse krijgsmacht vanaf maandag 16.00 uur zorgt voor nieuwe onduidelijkheid.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.
6 uur geleden