Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: ongekende schok economie Gaza door oorlog Israël en Hamas

VN: ongekende schok economie Gaza door oorlog Israël en Hamas

GENÈVE (ANP) - De Israëlische militaire operatie in Gaza en de gevolgen daarvan op de Westelijke Jordaanoever hebben gezorgd voor een ongekende schok voor de economie in het bezette Palestijnse gebied, staat in een nieuw rapport van de Verenigde Naties (VN). De militaire acties van Israël volgden op de grootschalige aanval die de Palestijnse beweging Hamas op 7 oktober vorig jaar uitvoerde op Israël.

Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, van Gaza daalde met 81 procent in het laatste kwartaal van 2023, meldt de VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD). Dat leidde tot een krimp van 22 procent voor het hele jaar. Halverwege 2024 was de economie van Gaza gekrompen tot minder dan een zesde van het niveau van 2022.

De economische verwoesting overtreft volgens UNCTAD ruimschoots die van alle eerdere militaire confrontaties tussen Israël en Hamas in 2008, 2012, 2014 en 2021. Door de hoge inflatie, een stijgende werkloosheid en dalende inkomens is de armoede onder Palestijnse huishoudens toegenomen.

Aanzienlijke neergang

De situatie in Gaza is bijzonder nijpend. Twee derde van de banen van vóór de oorlog, is daar verloren gegaan. Dat heeft de toch al kritieke economische en humanitaire crisis in de Gazastrook verder verergerd, stelt UNCTAD. Voor oktober 2023 was 80 procent van de bevolking van Gaza afhankelijk van internationale hulp. Momenteel heeft armoede invloed op bijna de hele bevolking.

De oorlogsverwoesting strekt zich uit tot de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem, waar handel, toerisme en transport een aanzienlijke neergang doormaakten. Als gevolg hiervan staakte 80 procent van de bedrijven in de oude stad van Oost-Jeruzalem hun activiteiten deels of volledig. Het aanvankelijke optimisme van een economische groei van 4 procent in de Westelijke Jordaanoever tijdens de eerste drie kwartalen van 2023, werd abrupt tenietgedaan door een krimp van 19 procent in het vierde kwartaal van 2023. De werkloosheid op de Westelijke Jordaanoever is gestegen tot 32 procent. Voor het conflict was dit nog bijna 13 procent.

UNCTAD roept andere landen op in te grijpen om de economische vrije val te stoppen, de humanitaire crisis aan te pakken en de basis te leggen voor blijvende vrede. Dit omvat onder meer een uitgebreid herstelplan voor het bezette Palestijnse gebied, meer internationale hulp en opheffing van de blokkade van Gaza.

Meer uit Financieel

Amsterdamse beurs gaat met winst het weekend in

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.

1 uur geleden
Nederland maakt ook bezwaar tegen beloning AF-KLM-baas Smith

DEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.

1 uur geleden
Rechter: huurders moeten meewerken aan aansluiting op warmtenet

ALKMAAR (ANP) - Huurders in een wooncomplex in Alkmaar moeten meewerken aan het aansluiten van hun woningen op het warmtenet. Dat heeft een rechter in Noord-Holland bepaald. Als ze niet meewerken, wordt een dwangsom van 500 euro per dag opgelegd.

2 uur geleden
Kerosinetekort in Europa als Straat van Hormuz weken dichtblijft

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Europa heeft over drie weken een structureel tekort aan kerosine als de Straat van Hormuz gesloten blijft. Dat stelt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. Een tekort aan vliegtuigbrandstof zal tot grote verstoringen leiden op luchthavens in Europa, waarschuwt de organisatie.

2 uur geleden
Wall Street voorzichtig in aanloop naar gesprekken VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag aan het begin van de handelsdag niet ver van hun plek gekomen. De aandacht op de financiële markten blijft gericht op het broze bestand dat de Verenigde Staten en Israël hadden afgesproken met Iran. Dit weekend beginnen naar verwachting vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran.

3 uur geleden
Tientallen Ierse tankstations leeg na dagenlang brandstofprotest

DUBLIN (ANP/DPA/AFP) - Protesten tegen hoge brandstofprijzen in Ierland gaan hun vierde dag in, waardoor problemen bij de bevoorrading van tankstations toenemen. Demonstranten blokkeren onder andere brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij.

5 uur geleden
Intertoys neemt onlinewinkel voor speelgoed Lobbes.nl over

AMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.

7 uur geleden