VN-onderzoekers zien oorlogsmisdaden in Ethiopië
GENÈVE (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Ethiopië hebben zich volgens onderzoekers van de Verenigde Naties schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden. De regering in Addis Abeba is mogelijk zelfs schuldig aan misdaden tegen de menselijkheid in de opstandige regio Tigray, schrijft de commissie van mensenrechtendeskundigen voor Ethiopië in haar eerste rapport aan het VN-Mensenrechtencomité.
De onderzoekers hebben bewijs gevonden voor een breed scala aan schendingen sinds het geweld in november 2020 losbarstte. Ze concluderen dat er "redelijke gronden zijn om aan te nemen dat deze schendingen in verscheidene gevallen neerkomen op oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid". Volgens hen heeft "de diepe etnische polarisatie en haat in Ethiopië geleid tot een zorgwekkende cyclus van extreem geweld die wordt beantwoord met vergelding, waardoor het dreigende risico op nieuwe, nog ernstigere gruweldaden nog groter wordt".
Duizenden mensen zijn omgekomen door de strijd tussen het Ethiopische regeringsleger en het Tigray Volksbevrijdingsfront (TPLF) en honderdduizenden mensen zijn op de vlucht geslagen. Ook zijn er aanwijzingen dat militairen uit buurland Eritrea misdaden hebben gepleegd in de regio. De VN hebben eerder al hun bezorgdheid geuit over wreedheden die in Tigray zijn gepleegd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken benoemde die eerder als etnische zuiveringen. Ethiopië heeft die aantijgingen van de hand gewezen.
Het TPLF was tot 2018 aan de macht in Ethiopië. De Ethiopische premier Abiy Ahmed stuurde een kleine twee jaar geleden troepen naar de regio in een poging de macht van het TPLF te breken. In maart dit jaar werd een wapenstilstand overeengekomen waardoor internationale hulp aan Tigray kon worden hervat, maar de strijd laaide in augustus weer op. De rebellen lieten onlangs weten bereid te zijn tot een hernieuwd staakt-het-vuren en deel te nemen aan een vredesproces onder leiding van de Afrikaanse Unie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse voedselhulpprogramma voor minderbedeelden (SNAP) zal pas weer worden opgestart als de 'shutdown' voorbij is. Dat zegt president Donald Trump, die opnieuw naar de Democraten wijst als aanstichter van de politieke impasse in het land.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/DPA) - Noord-Korea heeft sinds september zo'n 5000 militairen naar Rusland gestuurd. Dat zegt een Zuid-Koreaanse parlementariër na een briefing van de inlichtingendiensten in dat land. Het gaat om zogenoemde constructiegenies, bouwspecialisten, die Rusland moeten helpen met de "wederopbouw van infrastructuur". Ook zouden er tekenen zijn dat Noord-Korea meer militairen opleidt en zich voorbereidt om meer militairen te sturen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Uitbreiding van de Europese Unie is een prioriteit voor de Europese Commissie en een "geopolitieke investering", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag. "De grootschalige invasie van Rusland in Oekraïne en de geopolitieke verschuivingen maken de argumenten voor uitbreiding overduidelijk." De Commissie wil echter geen concessies doen en biedt geen sluiproutes aan landen om toe te treden voordat aan alle eisen is voldaan, benadrukte Kallas op een persconferentie.
4 uur geledenNAIROBI (ANP) - Het is onvermijdelijk dat de gemiddelde opwarming van de aarde de 1,5 graad passeert. Daarmee is het meest ambitieuze streven uit het Klimaatakkoord van Parijs niet meer haalbaar. Veel klimaatwetenschappers kwamen al tot die conclusie, maar nu zegt ook het milieubureau van de VN (UNEP) het duidelijk in een rapport. Klimaatplannen van landen zijn een fractie beter geworden, maar ze kunnen niet voorkomen dat "op zijn minst tijdelijk" de 1,5 graad wordt overschreden.
4 uur geledenMANILLA (ANP/RTR/DPA) - Op de Filipijnen zijn zeker veertig doden gevallen door tyfoon Kalmaegi. De krachtige storm zorgt voor hevige regenval en overstromingen, waardoor ongeveer 400.000 mensen ontheemd zijn geraakt.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil de financiële hulp voor Oekraïne volgend jaar met 3 miljard euro verhogen, zeggen bronnen rond de regering. Tot dusver is voor 2026 8,5 miljard euro uitgetrokken, maar Oekraïne zit in grote geldnood.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil Oekraïne helpen om de toetredingsonderhandelingen tot de EU voor eind 2028 af te ronden, maar dan moet Oekraïne het tempo van hervormingen opvoeren. Vooral wat betreft de rechtsstaat moet er nog veel worden aangepast om aan de EU-vereisten te voldoen. Dat staat in de jaarlijkse rapportage van de Europese Commissie over de voortgang van alle kandidaat-lidstaten die dinsdag is gepresenteerd.
5 uur geleden