
VN-onderzoek: geen bewijs dat UNRWA-leden banden met Hamas hadden
NEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Er is geen bewijs geleverd dat medewerkers van de VN-vluchtelingenorganisatie UNRWA leden waren van de organisatie Hamas. Dit is de uitkomst van een onafhankelijk onderzoek onder leiding van de Franse ex-minister Catherine Colonna. Dit meldt onder meer de Britse krant The Guardian.
Israël heeft eerder ruim tien medewerkers van de UNRWA ervan beschuldigd medeplichtig te zijn geweest aan de aanval van Hamas op 7 oktober op Israëlisch grondgebied. Tal van landen, inclusief Nederland, staakten de financiering van UNRWA, die al decennia van levensbelang is voor Palestijnse vluchtelingen in Libanon, Syrië, Jordanië en de Palestijnse gebieden, inclusief de Gazastrook.
VN-chef António Guterres heeft verheugd op de conclusies van de onafhankelijke onderzoekers gereageerd. Hij gaat met het hoofd van de UNRWA, Philippe Lazzarini, snel bespreken hoe de aanbevelingen uit het rapport van Colonna kunnen worden toegepast. Guterres roept alle betrokken landen op actief de UNRWA te steunen, omdat de organisatie een levenslijn is voor veel Palestijnen.
Niet onderbouwd
De onderzoekers hebben onder meer vastgesteld dat de Israëlische beschuldigingen niet zijn onderbouwd met enig bewijs. De VN-organisatie geeft lijsten met kandidaat-medewerkers aan Israëli's ter goedkeuring en sinds 2011 heeft Israël geen enkele zorg geuit over de mensen op de lijsten van medewerkers. Israël heeft de lijst van maart dit jaar gebruikt om beschuldigingen te uiten tegen twaalf medewerkers, maar levert geen bewijs daarvan. Die Palestijnen zouden volgens de beschuldigingen medeplichtig zijn geweest aan de bloedige aanval van Hamas en enkele andere Palestijnse groepen op plaatsen rond de Gazastrook.
De door de VN ingehuurde onderzoekers constateren dat de UNRWA "robuuste richtlijnen en procedures heeft om er zeker van te zijn dat de organisatie zich houdt aan de beginselen van humanitaire neutraliteit". De tekst van het onderzoeksrapport wordt officieel later op maandag gepubliceerd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft voor de top van landen die Oekraïne na een eventueel bestand willen beschermen nog met Donald Trump gesproken. De VS doen niet mee aan de zogenoemde coalitie van bereidwillige landen, maar veel deelnemers staan op Amerikaanse achtervang. Ook al houden de Amerikanen die boot vooralsnog af.
1 uur geledenSARAJEVO (ANP/RTR/AFP) - Een rechtbank in Bosnië heeft een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Bosnisch-Servische leider Milorad Dodik. Die is vertrokken naar het buitenland en via Servië naar Israël gereisd. "De zaak valt nu onder de bevoegdheid van Interpol", zei het hof.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - Het Israëlische parlement heeft een controversiële wet over de aanstelling van rechters goedgekeurd. Politici krijgen daardoor een veel grotere rol bij het benoemen van nieuwe rechters. De oppositie ziet de stap als een bedreiging voor de rechtstaat en de democratie, omdat rechters op deze manier minder onafhankelijk en partijdig zouden worden.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft de detentie opgeheven van een fotograaf van persbureau AFP, meldt zijn advocaat. De 35-jarige Yasin Akgul en andere journalisten waren opgepakt nadat ze verslag hadden gedaan van de grote protesten in het land.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas-woordvoerder Abdel-Latif al-Qanoua is gedood bij een Israëlische luchtaanval in Jabalia in het noorden van Gaza, meldde het aan Hamas gelieerde persbureau Shehab donderdag vroeg.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw een rechtszaak verloren rond de uitzetting van migranten uit Venezuela. Een hof van beroep bekrachtigde het besluit van een lagere rechtbank om de deportaties tijdelijk stop te zetten.
15 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft aangekondigd dat het asielrecht wordt beperkt. De regering neemt woensdag een decreet hierover aan, aldus Tusk op X. Het land wil zo de toestroom van immigranten uit buurland Belarus tegengaan.
16 uur geleden