Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: onderdrukking Noord-Korea toegenomen door coronamaatregelen

VN: onderdrukking Noord-Korea toegenomen door coronamaatregelen

PYONGYANG (ANP/AFP) - Mensenrechtenschendingen in Noord-Korea zijn verder toegenomen door de strenge coronamaatregelen die het land heeft ingevoerd, zegt VN-chef António Guterres in een rapport. Guterres waarschuwt dat de zaak kan worden verwezen naar het Internationaal Strafhof (ICC).

"De binnengekomen informatie bevestigt dat de onderdrukking van de rechten en vrijheden van de bevolking van Noord-Korea is toegenomen en dat de verslechtering plaatsvond binnen de context van de handhaving en daaropvolgende uitbreiding van strenge coronamaatregelen", schrijft Guterres. "Door het sluiten van de grenzen en de restricties op de bewegingsvrijheid en sociale interactie in het land werd het voor de regering mogelijk om de informatiestroom en gedachtewisselingen tussen inwoners verder te onderdrukken".

Volgens de VN-chef zijn er bovendien "gegronde redenen om te geloven dat Noord-Korea in toenemende mate gebruik heeft gemaakt van onbetaalde dwangarbeid door het volk". Het rapport bevat informatie over de periode tussen augustus 2021 en juli 2022.

Noord-Korea sloot als een van de eerste landen zijn grenzen in januari 2020 na de uitbraak van het coronavirus in China. Naar eigen zeggen kwam Noord-Korea de pandemie in eerste instantie ongeschonden door dankzij de strenge grenscontroles. Pas in mei van dit jaar werd voor het eerst een besmetting gemeld. Sindsdien zijn volgens het staatspersbureau KCNA bijna 5 miljoen gevallen geregistreerd van wat het land "koorts" noemt.

Beperkte toegang tot gezondheidszorg

Bij het begin van de uitbraak in mei liet Guterres al weten bezorgd te zijn over een verdere afbrokkeling van de mensenrechtensituatie in Noord-Korea. De VN-chef zei bezorgd te zijn over de beperkte toegang tot voldoende eten en gezondheidszorg en over mogelijke overbelasting van de zorg. Bovendien zou er een tekort aan internationale aanwezigheid zijn in Noord-Korea om de pandemie daar te monitoren.

In het rapport schrijft Guterres dat de internationale gemeenschap zich moet voorbereiden om Noord-Korea verantwoordelijk te houden "als blijkt dat misdaden tegen de menselijkheid" zijn gepleegd. De VN-Veiligheidsraad moet volgens hem bovendien bereid zijn om zich vanwege de situatie in Noord-Korea tot het Internationaal Strafhof te wenden.

Meer uit Buitenland

Witte Huis verwerpt kritiek op Trumps uitspraken over NAVO

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft kritiek op uitspraken van president Donald Trump over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan van de hand gewezen. Trump zei rond zijn bezoek aan het World Economic Forum in Davos dat militairen van NAVO-bondgenoten in Afghanistan de frontlinie zouden hebben gemeden.

2 uur geleden
Californië sluit zich aan bij VN-netwerk na vertrek VS uit WHO

SACRAMENTO (ANP/RTR) - Californië sluit zich aan bij een internationaal netwerk van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dat wordt ingezet bij uitbraken van infectieziekten. Het is de eerste Amerikaanse staat die dat doet, nadat de Verenigde Staten zich donderdag officieel terugtrokken uit de VN-organisatie WHO.

2 uur geleden
Ondanks vrieskou duizenden bij mars tegen ICE in Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen doen in Minneapolis mee aan een protest tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE, melden lokale media als The Minnesota Reporter en Bring Me The News. Ze lopen ondanks extreme kou mee in een mars door de stad.

5 uur geleden
Politico: Trump overweegt zeeblokkade bij Cuba

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt om een maritieme blokkade in te stellen bij Cuba, zoals eerder gebeurde bij Venezuela. Dat melden drie ingewijden aan Politico. Volgens hen zou die blokkade bedoeld zijn om een regimewissel op het eiland te bereiken.

5 uur geleden
Deense premier in Groenland voor steun in 'moeilijke tijd'

NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.

9 uur geleden
Spaanse aanklager seponeert misbruikzaak Julio Iglesias

MADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.

9 uur geleden
Britse premier laakt Trumps uitspraken over NAVO in Afghanistan

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.

9 uur geleden