VN: onderdrukking Noord-Korea toegenomen door coronamaatregelen
PYONGYANG (ANP/AFP) - Mensenrechtenschendingen in Noord-Korea zijn verder toegenomen door de strenge coronamaatregelen die het land heeft ingevoerd, zegt VN-chef António Guterres in een rapport. Guterres waarschuwt dat de zaak kan worden verwezen naar het Internationaal Strafhof (ICC).
"De binnengekomen informatie bevestigt dat de onderdrukking van de rechten en vrijheden van de bevolking van Noord-Korea is toegenomen en dat de verslechtering plaatsvond binnen de context van de handhaving en daaropvolgende uitbreiding van strenge coronamaatregelen", schrijft Guterres. "Door het sluiten van de grenzen en de restricties op de bewegingsvrijheid en sociale interactie in het land werd het voor de regering mogelijk om de informatiestroom en gedachtewisselingen tussen inwoners verder te onderdrukken".
Volgens de VN-chef zijn er bovendien "gegronde redenen om te geloven dat Noord-Korea in toenemende mate gebruik heeft gemaakt van onbetaalde dwangarbeid door het volk". Het rapport bevat informatie over de periode tussen augustus 2021 en juli 2022.
Noord-Korea sloot als een van de eerste landen zijn grenzen in januari 2020 na de uitbraak van het coronavirus in China. Naar eigen zeggen kwam Noord-Korea de pandemie in eerste instantie ongeschonden door dankzij de strenge grenscontroles. Pas in mei van dit jaar werd voor het eerst een besmetting gemeld. Sindsdien zijn volgens het staatspersbureau KCNA bijna 5 miljoen gevallen geregistreerd van wat het land "koorts" noemt.
Beperkte toegang tot gezondheidszorg
Bij het begin van de uitbraak in mei liet Guterres al weten bezorgd te zijn over een verdere afbrokkeling van de mensenrechtensituatie in Noord-Korea. De VN-chef zei bezorgd te zijn over de beperkte toegang tot voldoende eten en gezondheidszorg en over mogelijke overbelasting van de zorg. Bovendien zou er een tekort aan internationale aanwezigheid zijn in Noord-Korea om de pandemie daar te monitoren.
In het rapport schrijft Guterres dat de internationale gemeenschap zich moet voorbereiden om Noord-Korea verantwoordelijk te houden "als blijkt dat misdaden tegen de menselijkheid" zijn gepleegd. De VN-Veiligheidsraad moet volgens hem bovendien bereid zijn om zich vanwege de situatie in Noord-Korea tot het Internationaal Strafhof te wenden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.
1 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
2 uur geledenJEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
4 uur geledenJEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.
4 uur geleden