VN: onderdrukking Noord-Korea toegenomen door coronamaatregelen
PYONGYANG (ANP/AFP) - Mensenrechtenschendingen in Noord-Korea zijn verder toegenomen door de strenge coronamaatregelen die het land heeft ingevoerd, zegt VN-chef António Guterres in een rapport. Guterres waarschuwt dat de zaak kan worden verwezen naar het Internationaal Strafhof (ICC).
"De binnengekomen informatie bevestigt dat de onderdrukking van de rechten en vrijheden van de bevolking van Noord-Korea is toegenomen en dat de verslechtering plaatsvond binnen de context van de handhaving en daaropvolgende uitbreiding van strenge coronamaatregelen", schrijft Guterres. "Door het sluiten van de grenzen en de restricties op de bewegingsvrijheid en sociale interactie in het land werd het voor de regering mogelijk om de informatiestroom en gedachtewisselingen tussen inwoners verder te onderdrukken".
Volgens de VN-chef zijn er bovendien "gegronde redenen om te geloven dat Noord-Korea in toenemende mate gebruik heeft gemaakt van onbetaalde dwangarbeid door het volk". Het rapport bevat informatie over de periode tussen augustus 2021 en juli 2022.
Noord-Korea sloot als een van de eerste landen zijn grenzen in januari 2020 na de uitbraak van het coronavirus in China. Naar eigen zeggen kwam Noord-Korea de pandemie in eerste instantie ongeschonden door dankzij de strenge grenscontroles. Pas in mei van dit jaar werd voor het eerst een besmetting gemeld. Sindsdien zijn volgens het staatspersbureau KCNA bijna 5 miljoen gevallen geregistreerd van wat het land "koorts" noemt.
Beperkte toegang tot gezondheidszorg
Bij het begin van de uitbraak in mei liet Guterres al weten bezorgd te zijn over een verdere afbrokkeling van de mensenrechtensituatie in Noord-Korea. De VN-chef zei bezorgd te zijn over de beperkte toegang tot voldoende eten en gezondheidszorg en over mogelijke overbelasting van de zorg. Bovendien zou er een tekort aan internationale aanwezigheid zijn in Noord-Korea om de pandemie daar te monitoren.
In het rapport schrijft Guterres dat de internationale gemeenschap zich moet voorbereiden om Noord-Korea verantwoordelijk te houden "als blijkt dat misdaden tegen de menselijkheid" zijn gepleegd. De VN-Veiligheidsraad moet volgens hem bovendien bereid zijn om zich vanwege de situatie in Noord-Korea tot het Internationaal Strafhof te wenden.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
7 uur geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
8 uur geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
8 uur geledenSKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
9 uur geledenHAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
14 uur geleden