Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: Myanmar heeft vrije en geloofwaardige verkiezingen nodig

VN: Myanmar heeft vrije en geloofwaardige verkiezingen nodig

NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Verenigde Naties zeggen dat Myanmar verkiezingen nodig heeft die onder meer "vrij" en "geloofwaardig" zijn. In het land worden nu voor het eerst parlementsverkiezingen gehouden sinds de militaire coup in 2021. Critici spreken van schijnverkiezingen.

"Het is van cruciaal belang dat de toekomst van Myanmar wordt bepaald via een vrij, eerlijk, inclusief en geloofwaardig proces dat de wil van het volk weergeeft", verklaart de VN-missie in Myanmar. Ook wordt benadrukt dat de Verenigde Naties "zich solidair verklaren met het volk van Myanmar en hun democratische ambities".

De junta houdt de verkiezingen, die een maand duren, alleen in het deel van het land waar zij de controle heeft. Er woedt al jaren een burgeroorlog in Myanmar en als gevolg daarvan zijn er ook gebieden in handen van rebellen. Daarnaast doen de belangrijkste oppositiepartijen niet mee, inclusief de partij van de afgezette regeringsleider Aung San Suu Kyi. Die zijn uitgesloten van deelname of boycotten de verkiezingen.

Gevechten en rampen

Myanmar had in het verleden decennialang een junta. Aung San Suu Kyi's partij NLD won in 2015 de eerste democratische verkiezingen sinds de jaren zestig. De verkiezingsoverwinning van de NLD was in 2020 nog groter. Dat ging weer ten koste van de macht van de krijgsmacht, die onbewezen beschuldigingen van verkiezingsfraude uitte en vervolgens een coup pleegde.

De VN stellen dat Myanmar sindsdien kampt met groeiende gewapende conflicten, herhaalde natuurrampen en economische ineenstorting. Door de gevechten en rampen zijn naar schatting 3,6 miljoen mensen ontheemd geraakt. Dat aantal stijgt volgend jaar naar ongeveer 4 miljoen, schat de VN. Het Zuidoost-Aziatische land heeft circa 50 miljoen inwoners.

Meer uit Buitenland

Pulitzerprijzen voor verslaggeving over beleid van Trump

NEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.

18 minuten geleden
Zelensky kondigt staakt-het-vuren aan per 6 mei

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky heeft een staakt-het-vuren aangekondigd dat in de nacht van 5 op 6 mei om middernacht moet ingaan. Hij reageert daarmee op de Russische aankondiging van een bestand op 8 en 9 mei.

3 uur geleden
Rusland kondigt staakt-het-vuren aan voor 8 en 9 mei

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.

5 uur geleden
Gewonden in VAE na nieuwe Iraanse aanvallen

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie personen zijn gewond geraakt door nieuwe Iraanse aanvallen op de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden de autoriteiten in de Golfstaat, die stellen dat de slachtoffers de Indiase nationaliteit hebben.

6 uur geleden
VS melden vernietiging Iraanse boten en neerhalen van raketten

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zes kleine Iraanse boten vernietigd. Ook zijn Iraanse raketten en drones neergehaald die waren afgevuurd op scheepvaart in de Straat van Hormuz, meldde admiraal Brad Cooper.

6 uur geleden
Doden doordat auto inreed op menigte Leipzig, verdachte opgepakt

LEIPZIG (ANP/DPA) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het gaat om een 33-jarige man met de Duitse nationaliteit, maakte de politie bekend.

6 uur geleden
Auto rijdt in op mensen in Leipzig, meerdere slachtoffers

LEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.

7 uur geleden