
VN-missie moet toezien op wapenstilstand Libië
NEW YORK (ANP/DPA/AFP) - De VN-Veiligheidsraad heeft goedkeuring gegeven voor een missie die toezicht gaat houden op de wapenstilstand in Libië. VN-topman Guterres krijgt de opdracht snel een team naar het Noord-Afrikaanse land te sturen om de missie voor te bereiden.
Sinds de dood van heerser Moammar Kaddafi in 2011 verkeert Libië in chaos. De VN steunen de regering van premier Fayez al-Serraj, die zich met moeite staande heeft gehouden in de hoofdstad Tripoli met hulp van onder meer Turkije en Qatar.
De tegenpartij is krijgsheer Khalifa Haftar, die met zijn Libische Nationale Leger grote delen van het land controleert. Hij krijgt steun van onder meer Rusland, Egypte en de Verenigde Arabische Emiraten.
In oktober werd in Genève een wapenstilstand overeengekomen, die de strijdende partijen vooralsnog min of meer respecteren.
De ongewapende VN-missie zou in eerste instantie toezicht moeten houden in een gebied van een paar honderd kilometer langs de kust bij de strategische stad Sirte, en later worden uitgebreid. Het idee is dat gezamenlijke Libische politieteams van beide kanten de plaats innemen van milities en huurlingen die nu de scepter zwaaien in veel delen van het land.
Meer uit Buitenland
NUSEIRAT (ANP) - Een boven de Gazastrook uitgeworpen pallet met hulpgoederen heeft in Nuseirat een jongen van vijftien jaar oud gedood. Dat meldden hulpverleners uit een nabijgelegen ziekenhuis. Onder meer de nieuwszender Al Jazeera heeft gezegd dat de jongen in de richting rende waar pallets neerkwamen en er door een werd verpletterd.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Onderhandelingen bij de Verenigde Naties over het sluiten van een verdrag over de bestrijding van plasticvervuiling hebben nog onvoldoende vooruitgang geboekt. Dat zegt de onderhandelingsvoorzitter zaterdag in een tussentijdse evaluatie.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse vicepresident J.D. Vance overlegt zaterdag in het Verenigd Koninkrijk met een aantal Europese veiligheidsadviseurs over de oorlog in Oekraïne. Volgens de Britse regering organiseert Vance de bijeenkomst samen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Lammy.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/AFP) - Door een schietpartij op Times Square, in het toeristische centrum van New York, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie mensen gewond geraakt. Een 17-jarige jongen is aangehouden. Geen van de gewonden verkeert in levensgevaar, meldt de politie.
9 uur geledenIBIZA-STAD (ANP) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff ontmoet zaterdag op het Spaanse eiland Ibiza de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, meldt nieuwssite Axios. Ze zouden het gaan hebben over een plan om de oorlog in de Gazastrook te beëindigen.
10 uur geledenCÓRDOBA (ANP/AFP) - De historische moskee in het Zuid-Spaanse Córdoba waar vrijdag brand woedde, is weer open voor het publiek. Dat meldt een woordvoerder van de wereldberoemde Mezquita aan het Franse persbureau AFP.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - EU-leiders Ursula von der Leyen en António Costa hebben de door de Verenigde Staten bemiddelde vredesverklaring tussen Armenië en Azerbeidzjan geprezen. De voorzitters van de Europese Commissie en de Europese Raad roepen op tot een snelle implementatie van de overeenkomst.
12 uur geleden