VN-missie MINUSMA vertrekt na 10 jaar uit Mali
BAMAKO (ANP/AFP/RTR) - De VN-missie MINUSMA in Mali is na tien jaar officieel beëindigd. Op het hoofdkwartier bij het vliegveld Bamako is de VN-vlag gestreken. Op het beëindigen van de missie was aangedrongen door de militaire machthebbers in Mali.
Het feitelijke vertrek van de VN-missie volgt na 1 januari, wanneer nog een overdracht van materialen aan de Malinese overheid wordt gedaan. MINUSMA was het afgelopen decennium met ongeveer 15.000 militairen en politieagenten actief in Mali. De missie was bedoeld om stabiliteit te brengen in het land, dat gebukt gaat onder gevechten tussen de Malinese militaire regering en gewapende groeperingen. Zo'n 180 deelnemers aan de missie kwamen om het leven.
Ook Nederlandse militairen droegen bij aan de missie. Oud-minister Bert Koenders werd door voormalig VN-chef Ban Ki-moon aangewezen als vertegenwoordiger van de MINUSMA-missie in 2013. Koenders bekleedde de rol tot oktober 2014.
Staatsgreep
In juni eiste de junta dat de VN-missie zou vertrekken. De militaire leiding neemt sinds de staatsgreep van 2020 waarmee ze aan de macht kwam steeds meer afstand van het Westen. De junta schortte eerder al militaire samenwerking met de voormalige koloniale heerser Frankrijk en de EU op.
In gesprekken met het West-Afrikaanse samenwerkingsverband ECOWAS was afgesproken dat de Malinese junta verkiezingen zou houden in februari 2024. In september kwam de junta daarop terug, omdat het door "technische omstandigheden" niet mogelijk was om dan al verkiezingen te houden.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de Duitse ambassadeur in het land ontboden uit protest tegen recente "anti-Iraanse activiteiten", melden staatsmedia. In München werd zaterdag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. Daar deden volgens schatting van de politie zo'n 250.000 mensen aan mee.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil nog steeds niet de rode lijnen van de Amerikaanse president Donald Trump erkennen, stelt diens vicepresident JD Vance. Hij zei dit tegen Fox News na nieuwe onderhandelingen tussen de landen over het indammen van het Iraanse nucleaire programma.
6 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Zeven mensen zijn opgepakt in het onderzoek naar de fatale mishandeling van de nationalistische activist Quentin Deranque. Het Openbaar Ministerie in Lyon bevestigt dat het aantal arrestaties is opgelopen.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Een politicus van Alternative für Deutschland (AfD) is veroordeeld voor een verkiezingsposter waarop de nazigroet wordt getoond. Een rechtbank heeft hem een boete van 11.600 euro opgelegd.
7 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De eerste dag van onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in het Zwitserse Genève is voorbij, meldt de Oekraïense hoofdonderhandelaar. Ze praten woensdag verder, opnieuw onder bemiddeling van de Verenigde Staten.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - In Teheran hebben de Iraanse autoriteiten een herdenkingsceremonie gehouden voor de duizenden mensen die omkwamen bij de protesten in dat land de afgelopen weken. De herdenking werd gehouden in de Imam Khomeini Mosalla-moskee, het grootste islamitische gebedshuis in Teheran. Tijdens de herdenking waren nationalistische liederen te horen en werd "dood aan Amerika" en "dood aan Israël" geroepen.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Buitenlandminister Gideon Saar neemt donderdag namens Israël deel aan de eerste bijeenkomst van de zogenoemde Vredesraad van Donald Trump. Landen die deelnemen aan die onlangs opgerichte organisatie van de Amerikaanse president, komen in Washington samen.
10 uur geleden