Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-missie MINUSMA vertrekt na 10 jaar uit Mali

VN-missie MINUSMA vertrekt na 10 jaar uit Mali

BAMAKO (ANP/AFP/RTR) - De VN-missie MINUSMA in Mali is na tien jaar officieel beëindigd. Op het hoofdkwartier bij het vliegveld Bamako is de VN-vlag gestreken. Op het beëindigen van de missie was aangedrongen door de militaire machthebbers in Mali.

Het feitelijke vertrek van de VN-missie volgt na 1 januari, wanneer nog een overdracht van materialen aan de Malinese overheid wordt gedaan. MINUSMA was het afgelopen decennium met ongeveer 15.000 militairen en politieagenten actief in Mali. De missie was bedoeld om stabiliteit te brengen in het land, dat gebukt gaat onder gevechten tussen de Malinese militaire regering en gewapende groeperingen. Zo'n 180 deelnemers aan de missie kwamen om het leven.

Ook Nederlandse militairen droegen bij aan de missie. Oud-minister Bert Koenders werd door voormalig VN-chef Ban Ki-moon aangewezen als vertegenwoordiger van de MINUSMA-missie in 2013. Koenders bekleedde de rol tot oktober 2014.

Staatsgreep

In juni eiste de junta dat de VN-missie zou vertrekken. De militaire leiding neemt sinds de staatsgreep van 2020 waarmee ze aan de macht kwam steeds meer afstand van het Westen. De junta schortte eerder al militaire samenwerking met de voormalige koloniale heerser Frankrijk en de EU op.

In gesprekken met het West-Afrikaanse samenwerkingsverband ECOWAS was afgesproken dat de Malinese junta verkiezingen zou houden in februari 2024. In september kwam de junta daarop terug, omdat het door "technische omstandigheden" niet mogelijk was om dan al verkiezingen te houden.

Meer uit Buitenland

Bosbranden in zuiden van Argentinië

BUENOS AIRES (ANP/RTR) - In het zuiden van Argentinië woeden verschillende bosbranden die volgens de autoriteiten inmiddels ruim 15.000 hectare natuur in de as hebben gelegd. De grootste brand woedt sinds een week bij het kleine plaatsje Chubut in het Andesgebergte. Daar is zo'n 12.000 hectare in vlammen opgegaan.

39 minuten geleden
Iraanse oud-kroonprins roept leger op kant van het volk te kiezen

TEHERAN (ANP/AFP) - De in de VS gevestigde Iraanse dissident en voormalige kroonprins Reza Pahlavi heeft de Iraanse veiligheidsdiensten, het leger en andere overheidsmedewerkers in Iran opgeroepen "de kant van het volk te kiezen". "Kies voor het volk of kies voor medeplichtigheid aan moord op het volk", zei hij in een videoboodschap op sociale media.

41 minuten geleden
Zes offpiste-skiërs gedood dit weekend door lawines Franse Alpen

PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.

8 uur geleden
Israël doodt drie Palestijnen in Gaza ondanks staakt-het-vuren

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.

9 uur geleden
Honderden agenten extra naar Minnesota na protest tegen ICE-agent

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.

9 uur geleden
President Cuba: we verdedigen vaderland tot laatste druppel bloed

HAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.

9 uur geleden
Dodental protesten Iran inmiddels boven de 500, meldt HRANA

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.

10 uur geleden