Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: miljoenen tonnen graan geblokkeerd in Oekraïne

VN: miljoenen tonnen graan geblokkeerd in Oekraïne

BERLIJN (ANP/DPA) - Miljoenen tonnen voedsel in Oekraïne kunnen op dit moment niet worden gebruikt. "Momenteel zit bijna 4,5 miljoen ton graan vast in Oekraïense havens en op schepen en kan niet worden gebruikt", zegt de directeur van het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP) in Duitsland, Martin Frick. Havens en zeeroutes zijn geblokkeerd als gevolg van de Russische inval in Oekraïne.

Tot het begin van de oorlog was Oekraïne een van 's werelds belangrijkste producenten van tarwe en een belangrijke producent van maïs. Volgens cijfers van de VN is er in 2020 bijvoorbeeld ruim 30 miljoen ton maïs en bijna 25 miljoen ton tarwe geoogst in het land. Veel landen, bijvoorbeeld in Noord-Afrika, zijn afhankelijk van goedkope tarwe uit Oekraïne. Het graan is ook cruciaal voor de wereldwijde voedselhulp. "Voedsel uit Oekraïne is wereldwijd dringend nodig", aldus Frick.

Volgens het WFP heeft de organisatie sinds het begin van de oorlog op 24 februari voedselhulp verleend aan ongeveer 2,5 miljoen Oekraïners. Er is volgens Frick een dubbele uitdaging: "Voedsel moet de ingesloten en behoeftige mensen in Oekraïne bereiken, maar ook uit de regio de wereld in om een ​​wereldwijde voedselcrisis te bezweren", aldus de WFP-directeur.

Het WFP heeft humanitaire toegang nodig, zowel tot mensen als tot havens, zodat de voedselexport opnieuw kan worden opgestart. "Honger mag geen wapen zijn, dat geldt zowel militair als economisch."

Meer uit Buitenland

Boeren gooien stenen naar politie Brussel, traangas ingezet

BRUSSEL (ANP) - De sfeer bij de boerenprotesten in Brussel is volgens Belgische media op sommige plekken "erg grimmig". De boeren gooien volgens de krant De Morgen met stenen en aardappelen naar de politie, die traangas en waterkanonnen heeft ingezet.

53 minuten geleden
EU-hof houdt Frontex verantwoordelijk voor pushback Syrisch gezin

LUXEMBURG (ANP) - Het Europees Hof van Justitie heeft geoordeeld dat de EU-grensbewakingsdienst Frontex verantwoordelijk kan worden gehouden voor de zogeheten pushback van een Syrisch gezin. Hulporganisatie VluchtelingenWerk spreekt van een "baanbrekende uitspraak". Volgens de organisatie is het de eerste keer dat het EU-hof heeft geoordeeld over de rol van Frontex bij een pushback, het illegaal uitzetten van migranten die niet de kans hebben gekregen om asiel aan te vragen.

55 minuten geleden
VN: aanval op vluchtelingenkamp Soedan eiste meer dan 1000 levens

EL-FASHER (ANP/RTR) - Bij een aanval op het Zamzam-vluchtelingenkamp bij de Soedanese stad el-Fasher kwamen in april minstens 1013 mensen om, melden de VN in een rapport. De Rapid Support Forces (RSF) die de aanval uitvoerden, deden niet genoeg om burgerdoden te voorkomen en hadden het mogelijk op de burgerbevolking gemunt, volgens het rapport.

1 uur geleden
Levenslange celstraf voor Franse anesthesist die patiënten doodde

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse anesthesist is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor het vergiftigen van dertig patiënten tussen de 4 en 89 jaar. Twaalf van de slachtoffers overleden.

1 uur geleden
Oekraïense delegatie voor onderhandelingen onderweg naar VS

KYIV (ANP/AFP) - Een Oekraïense delegatie is onderweg naar de Verenigde Staten voor overleg met Amerikaanse functionarissen over het stoppen van de oorlog met Rusland. De teams spreken elkaar vrijdag en zaterdag, aldus president Volodymyr Zelensky. Hij voegde eraan toe dat Europese functionarissen mogelijk aanschuiven.

1 uur geleden
Estland: Russische grenswachten staken illegaal grens over

TALLINN (ANP/DPA) - Drie Russische grenswachten zijn woensdag illegaal de grens met Estland overgestoken, meldt het Estse ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de grensrivier Narva zijn overgestoken naar het oosten van Estland, waar veel etnische Russen wonen.

2 uur geleden
Von der Leyen: we moeten vandaag oplossing geld Oekraïne vinden

BRUSSEL (ANP) - Het belangrijkste doel van de top van EU-regeringsleiders is het veiligstellen van financiering voor Oekraïne voor de komende twee jaar, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie bij aankomst in Brussel. "We moeten vandaag een oplossing vinden", benadrukte ze.

2 uur geleden