VN: miljoen Afghaanse kinderen levensbedreigend ondervoed
GENÈVE (ANP) - Een miljoen kinderen in Afghanistan zijn levensbedreigend ondervoed, waarschuwen de Verenigde Naties dinsdag. "Als er geen behandeling is en we niet in staat zijn om snel te handelen, lopen deze 1 miljoen het risico te komen te overlijden", zei Tajudeen Oyewale, de Afghaanse vertegenwoordiger van VN-kinderrechtenorganisatie UNICEF.
Verspreid over Afghanistan lijden in totaal 3,7 miljoen Afghaanse kinderen aan acute honger, schat de organisatie. Dit houdt in dat de kwaliteit van hun leven direct gevaar loopt. Het hoeft dan nog niet levensbedreigend te zijn.
"Sinds het begin van dit jaar zijn meer dan een half miljoen kinderen die het risico liepen op matige of ernstige vermagering in het ziekenhuis opgenomen", aldus Oyewale. Dat is een derde meer dan in dezelfde periode een jaar geleden. Bijna 40 procent van de kinderen die door ernstige ondervoeding in het ziekenhuis belandde, is jonger dan zes maanden. 83 procent is onder de 2 jaar oud.
Acute ondervoeding
Afgelopen december waarschuwde het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP) al voor acute ondervoeding onder kinderen in Afghanistan. Het WFP was naar eigen zeggen voor het eerst in decennia niet in staat om effectieve hulp te bieden in het land. De schatting is dat in totaal bijna 14 miljoen Afghanen acute honger hebben, op een bevolking van 45 miljoen.
Na confrontaties in oktober is de landsgrens tussen Pakistan en Afghanistan vrijwel volledig gesloten, wat de levering van humanitaire hulp bemoeilijkt. Eerder deze maand kwamen wel ruim zevenhonderd vrachtwagens met humanitaire hulp via Pakistan in Afghanistan aan.
Meer uit Buitenland
NASHVILLE (ANP) - De Amerikaanse Christa Pike heeft voor het eerst van zich laten horen na de mislukte executie die ze op 30 september onderging. Ze laat weten dat er "geen moment is geweest" dat ze geen pijn had.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo heeft gestemd in de Amerikaanse midtermverkiezingen, bevestigt het Vaticaan. Eerder op vrijdag brachten Amerikaanse media naar buiten dat de paus een stembiljet had aangevraagd. Leo is de eerste Amerikaanse paus, en daarmee is het ook de eerste keer dat een paus stemt voor een verkiezing in de VS.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken Ignazio Cassis is op bezoek in Noord-Korea, de dictatuur waar westerse bewindslieden maar zelden komen. Hij zegt daar te hebben gesproken over "het normaliseren van de politieke betrekkingen en het hervatten van de politieke dialoog". Donderdag werd een Zwitsers diplomatiek kantoor geopend in Pyongyang.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne heeft olieraffinaderijen in Rusland aangevallen, zegt de Russische vicepremier Aleksandr Novak. Hij meldt dat in de regio Samara drie raffinaderijen en een gaschemisch complex zijn getroffen, waarbij er een lichte schade opliep.
2 uur geledenROME (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn in Italië de straat op gegaan om te demonstreren tegen het overheidsbeleid van premier Giorgia Meloni. Ze eisen meer geld voor het onderwijs en protesteren tegen de hoge kosten van het levensonderhoud.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde meldt twee olietankers op de Straat van Hormuz te hebben "gestopt". Ook zou een Amerikaans onbemand vaartuig zijn verwoest.
3 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse transportminister Óscar Puente treedt niet af na het dodelijke treinongeluk ten zuiden van Madrid woensdag, bevestigt hij in een persconferentie. Hij krijgt veel kritiek, omdat het het tweede grote dodelijke treinongeluk in een jaar tijd is. Honderden demonstranten eisten zijn aftreden.
4 uur geleden