Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-Mensenrechtenraad houdt debat over Wit-Rusland

VN-Mensenrechtenraad houdt debat over Wit-Rusland

GENÈVE (ANP/RTR) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties zal vrijdag de situatie in Wit-Rusland bespreken nadat Duitsland om een dringend debat had gevraagd. Volgens Duitsland is er in het Oost-Europese land sprake van een "sterke verslechtering" van de mensenrechten sinds de omstreden verkiezingen van een maand geleden.

Het Duitse verzoek om een debat werd door 25 leden van de Mensenrechtenraad omarmd. Twee landen stemden tegen en twintig andere landen onthielden zich van stemming, meldde raadsvoorzitster Elisabeth Tichy-Fisslberger. Volgens Duitsland zijn verdwijningen, ontvoeringen, uitzettingen en willekeurige detenties aan de orde van de dag in Wit-Rusland.

Volgens de Wit-Russische VN-ambassadeur maakt het voorstel deel uit van een "brede politieke campagne die door de Europese Unie wordt georganiseerd ter ondersteuning van de politieke krachten in Wit-Rusland die de verkiezingen hebben verloren". Hij stelt dat de EU medeschuldig is aan het in standhouden van de politieke impasse in zijn land.

Alarmerende meldingen

Het kantoor van VN-mensenrechtencommissaris Michelle Bachelet zei maandag dat het "alarmerende meldingen" heeft gekregen over het aanhoudende geweld tegen demonstranten. Volgens haar zijn er aanwijzingen van "onnodig en buitensporig gebruik van geweld door wetshandhavers". Daarnaast is er maar "beperkt bewijs" dat de autoriteiten de mensenrechtenschendingen aanpakken.

In Wit-Rusland is het al een tijdlang erg onrustig, nadat president Aleksandr Loekasjenko de overwinning opeiste bij de verkiezingen in augustus. Volgens de oppositie is met de uitslag gefraudeerd. Loekasjenko is zelf maandag in Rusland voor overleg met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin.

Meer uit Buitenland

Syrisch leger rukt verder op in Koerdisch gebied

TABQA (ANP/AFP) - Het Syrische leger is verder opgerukt in het noorden van het land. Daardoor hebben ze nu gebieden in handen die lange tijd gecontroleerd werden door de Koerden.

2 uur geleden
Israëlische premier keert zich tegen beoogde raad voor Gaza

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.

6 uur geleden
Trump nodigt presidenten uit voor toezicht Gaza

ANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.

9 uur geleden
Vier doden en zeker 18 gewonden bij ernstig ongeval in Paramaribo

PARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.

9 uur geleden
Zittende president Museveni wint verkiezingen Oeganda

KAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.

10 uur geleden
Oud-ECB-president Mario Draghi ontvangt prestigieuze Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".

10 uur geleden
Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN/NUUK (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen en zijn in een optocht naar de Amerikaanse ambassade getrokken. Volgens waarnemers verloopt de betoging kalm. De organisatie spreekt van 15.000 demonstranten in de Deense hoofdstad.

11 uur geleden