VN-mensenrechtenraad gaat situatie Rusland volgen
GENÉVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties heeft vrijdag besloten de situatie in Rusland te gaan monitoren. Niet eerder is een resolutie aangenomen die zich richt op mensenrechtenschendingen in Rusland.
Van de 47 lidstaten stemden er zeventien voor het aanstellen van een zogeheten speciale rapporteur, die informatie zal verzamelen, onderzoeken en beoordelen. Het gaat om onder meer Nederland, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. De concepttekst werd gepresenteerd door alle landen van de Europese Unie, met uitzondering van Hongarije.
Meer landen, 24 in totaal, brachten geen stem uit en zes keerden zich tegen de resolutie. China was een van de tegenstanders. Rusland kon zelf niet stemmen. Het land werd eerder dit jaar als lid geschorst. De Verenigde Staten hadden daarop aangedrongen na meldingen van mensenrechtenschendingen in Oekraïne.
Voorafgaand aan de stemming in het Zwitserse Genève uitte de Russische vertegenwoordiger bij de VN zijn onvrede. Hij sprak van een voorbeeld van "de manier waarop westerse landen de raad gebruiken om hun politieke doelen te bereiken". De stemming volgde toevallig enkele uren na de bekendmaking van de winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede. Die gaat dit jaar naar voorvechters van mensenrechten uit Belarus, Rusland en Oekraïne.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro verlaat donderdag de privékliniek waar hij werd geopereerd en keert dan terug naar de cel waar hij een gevangenisstraf van 27 jaar uitzit. Dat meldt zijn medisch team.
1 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in zijn nieuwjaarsboodschap zijn vertrouwen in vrede in Oekraïne benadrukt. "We geloven in vrede, zullen ervoor vechten en ervoor werken."
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.
5 uur geleden