VN-Mensenrechtenraad eist einde deportaties door Rusland
GENÈVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties heeft ingestemd met een resolutie waarin ze eist dat Rusland stopt met de deportaties van Oekraïense kinderen en andere burgers naar Rusland of gebieden in Russische handen. Ook moet het land internationale organisaties toegang geven om hulp te verlenen aan deze mensen.
In de resolutie roept de raad Moskou op "een einde te maken aan de onwettige gedwongen verplaatsing en deportatie van burgers en andere beschermde personen binnen Oekraïne of naar de Russische Federatie". Ook wil het VN-orgaan dat Rusland informatie geeft over de burgers die met geweld zijn overgebracht.
Met de resolutie wordt ook het mandaat van de VN-commissie die verantwoordelijk is voor het onderzoeken van mensenrechtenschendingen in Oekraïne sinds de Russische invasie met een jaar verlengd.
Oorlogsmisdaad
28 van de 47 raadsleden stemden in met de tekst. Zeventien landen onthielden zich van stemming. China en Eritrea stemden als enige twee leden tegen.
Volgens Kyiv werden tot eind februari 16.221 kinderen naar Rusland gedeporteerd. De VN-commissie kon die cijfers niet verifiëren.
Op 16 maart kwam de mensenrechtencommissie al met een rapport waarin ze de deportatie van kinderen een oorlogsmisdaad noemt. Een dag later vaardigde het Internationaal Strafhof in Den Haag een arrestatiebevel uit tegen de Russische president Vladimir Poetin vanwege de "illegale deportatie" van Oekraïense kinderen.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Een "alomvattende, rechtvaardige en duurzame vrede" in Oekraïne kan "alleen worden bereikt als deze verankerd is in het internationale mensenrechtenkader", stelt commissaris voor de mensenrechten van de Raad van Europa Michael O'Flaherty maandag. Hij begrijpt dat de prioriteit weliswaar ligt bij een staakt-het-vuren in Oekraïne en het geven van humanitaire hulp, maar toch moet hier nu de basis voor worden gelegd.
50 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft in de onderhandelingen met de Verenigde Staten over een nieuw Amerikaans vredesplan "uiterst gevoelige punten weten te behouden", zegt president Volodymyr Zelensky. De Oekraïense leider denkt dat zondag in Genève "belangrijke stappen" zijn gezet.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zegt dat er nog geen plannen zijn voor een ontmoeting met Amerikaanse onderhandelaars over het vredesplan voor Oekraïne. Het Kremlin is niet op de hoogte gehouden van de uitkomst van vredesonderhandelingen op zondag in Genève, aldus Peskov.
1 uur geledenLUANDA (ANP) - "Een eensgezind en gecoördineerd EU-standpunt is essentieel voor een goede uitkomst van vredesonderhandelingen", benadrukt voorzitter van de EU-leiders António Costa. "Voor Oekraïne en voor Europa", schrijft hij op X.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense parlementsvoorzitter Roeslan Stefantsjoek heeft herhaald dat Oekraïne een "rode lijn" trekt bij het formeel opgeven van bezet gebied, het inperken van het leger en restricties op bondgenootschappen. Hij zei ook dat lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO onderdeel moet zijn van een toekomstig vredesplan.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De hoogste aanklager van Spanje, Álvaro García Ortiz, heeft besloten af te treden. Hij werd vorige week door het hooggerechtshof schuldig bevonden aan het lekken van vertrouwelijke informatie, een nieuwe tegenslag voor de linkse minderheidsregering van premier Pedro Sánchez.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - Hongarije heeft steun uitgesproken voor het 28-puntenplan voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. "Ons standpunt is duidelijk: elke Europese politicus heeft de plicht om dit plan volledig en onvoorwaardelijk te steunen, aangezien dit de rationele en humane keuze is", schreef minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó.
3 uur geleden