VN-Mensenrechtenraad eist einde deportaties door Rusland
GENÈVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties heeft ingestemd met een resolutie waarin ze eist dat Rusland stopt met de deportaties van Oekraïense kinderen en andere burgers naar Rusland of gebieden in Russische handen. Ook moet het land internationale organisaties toegang geven om hulp te verlenen aan deze mensen.
In de resolutie roept de raad Moskou op "een einde te maken aan de onwettige gedwongen verplaatsing en deportatie van burgers en andere beschermde personen binnen Oekraïne of naar de Russische Federatie". Ook wil het VN-orgaan dat Rusland informatie geeft over de burgers die met geweld zijn overgebracht.
Met de resolutie wordt ook het mandaat van de VN-commissie die verantwoordelijk is voor het onderzoeken van mensenrechtenschendingen in Oekraïne sinds de Russische invasie met een jaar verlengd.
Oorlogsmisdaad
28 van de 47 raadsleden stemden in met de tekst. Zeventien landen onthielden zich van stemming. China en Eritrea stemden als enige twee leden tegen.
Volgens Kyiv werden tot eind februari 16.221 kinderen naar Rusland gedeporteerd. De VN-commissie kon die cijfers niet verifiëren.
Op 16 maart kwam de mensenrechtencommissie al met een rapport waarin ze de deportatie van kinderen een oorlogsmisdaad noemt. Een dag later vaardigde het Internationaal Strafhof in Den Haag een arrestatiebevel uit tegen de Russische president Vladimir Poetin vanwege de "illegale deportatie" van Oekraïense kinderen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
2 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
3 uur geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
5 uur geleden