VN-Mensenrechtenraad eist einde deportaties door Rusland
GENÈVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties heeft ingestemd met een resolutie waarin ze eist dat Rusland stopt met de deportaties van Oekraïense kinderen en andere burgers naar Rusland of gebieden in Russische handen. Ook moet het land internationale organisaties toegang geven om hulp te verlenen aan deze mensen.
In de resolutie roept de raad Moskou op "een einde te maken aan de onwettige gedwongen verplaatsing en deportatie van burgers en andere beschermde personen binnen Oekraïne of naar de Russische Federatie". Ook wil het VN-orgaan dat Rusland informatie geeft over de burgers die met geweld zijn overgebracht.
Met de resolutie wordt ook het mandaat van de VN-commissie die verantwoordelijk is voor het onderzoeken van mensenrechtenschendingen in Oekraïne sinds de Russische invasie met een jaar verlengd.
Oorlogsmisdaad
28 van de 47 raadsleden stemden in met de tekst. Zeventien landen onthielden zich van stemming. China en Eritrea stemden als enige twee leden tegen.
Volgens Kyiv werden tot eind februari 16.221 kinderen naar Rusland gedeporteerd. De VN-commissie kon die cijfers niet verifiëren.
Op 16 maart kwam de mensenrechtencommissie al met een rapport waarin ze de deportatie van kinderen een oorlogsmisdaad noemt. Een dag later vaardigde het Internationaal Strafhof in Den Haag een arrestatiebevel uit tegen de Russische president Vladimir Poetin vanwege de "illegale deportatie" van Oekraïense kinderen.
Meer uit Buitenland
COLOMBO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dodental als gevolg van natuurgeweld in delen van Azië is opgelopen tot meer dan duizend. Sri Lanka kampte de afgelopen dagen met de overtrekkende cycloon Ditwah. Verderop, in Indonesië, Thailand en Maleisië, leidde een moesson tot flinke overstromingen.
52 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ontvangt dinsdagmiddag de Amerikaanse topfunctionaris Steve Witkoff. Het Kremlin heeft bevestigd dat de twee elkaar zullen ontmoeten in Moskou.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP/RTR) - In het onderzoek naar de dodelijke brand in een appartementencomplex in Hongkong zijn inmiddels dertien arrestaties verricht. Dat meldt politiechef Chan Tung. Onderzocht wordt of de arrestanten dood door schuld kan worden verweten. Bij de brand, die zeven woontorens besloeg, kwamen zeker 151 mensen om het leven. Meer dan veertig mensen worden nog vermist.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kan een "cruciale week" worden voor de diplomatie voor vrede in Oekraïne, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas bij aankomst in Brussel. De onderhandelingen in de VS waren zondag "moeizaam, maar productief", zei ze. De EU-ministers van Defensie spreken maandag onder andere over meer steun aan Oekraïne.
2 uur geledenTBILISI (ANP) - Georgië heeft vorig jaar een chemisch wapen uit de Eerste Wereldoorlog gebruikt tegen antiregeringsbetogers. Dat meldt de BBC op basis van eigen onderzoek. Het zou gaan om een middel dat Frankrijk camite noemde en gebruikte tegen Duitsland.
3 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse OM klaagt de burgemeester van Seoul aan op verdenking van het meermaals financieren van opiniepeilingen. Oh Se-hoon zou in aanloop naar de tussentijdse verkiezingen van 2021 via een tussenpersoon omgerekend ruim 19.000 euro hebben neergelegd voor de peilingen. Volgens staatspersbureau Yonhap zocht Oh naarstig naar een peiling die liet zien dat hij voor zou staan op zijn rivaal Na Kyung-won.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oeganda is het zwaarst getroffen door de bezuinigingen op de bestrijding van hiv en aids door de regering van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Aidsfonds op basis van voorlopige analyses. Door het stopzetten van Amerikaanse hulp via USAID en PEPFAR, het Amerikaanse programma tegen hiv en aids, is het aantal hiv-besmettingen onder pasgeboren baby's sterk toegenomen.
6 uur geleden