VN-mensenrechtenkantoor: Israël beperkt nog steeds hulp aan Gaza
GENÈVE (ANP/RTR) - Israël gaat door met de "onwettige" beperkingen op de humanitaire hulpverlening voor de Gazastrook, stelt het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties. Israël en de Verenigde Staten beweren dat de omvang van de goederenstroom is toegenomen, maar volgens VN-agentschappen is dit niet voldoende.
Israël controleert alle hulp die over land naar Gaza gaat sinds de oorlog met Hamas in oktober uitbrak. De omvang van de geleverde hulp ligt onder het niveau van voor de oorlog. "Israël blijft onwettige beperkingen opleggen aan de toegang en distributie van humanitaire hulp en zet de uitgebreide vernietiging van de civiele infrastructuur voort", aldus een woordvoerder van het VN-mensenrechtenkantoor in Genève.
Israël ontkent dat het de humanitaire hulpverlening belemmert. Volgens dat land is er aan Palestijnse zijde onvoldoende capaciteit om binnengekomen hulp te verdelen. Israël staat internationaal onder druk van staten die eisen dat meer hulpgoederen tot het Palestijnse gebied worden toegelaten. Deze oproep klinkt luider sinds internationale reddingswerkers begin april omkwamen door een Israëlische luchtaanval.
Actie ondernemen
VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt bij landen met invloed aan om actie te ondernemen. Volgens hem moeten zij alles doen wat mogelijk is om de mensenrechten- en humanitaire crisis in Gaza en het toegenomen geweld op de Westelijke Jordaanoever te beëindigen. Deze invloedrijke landen zouden ook moeten helpen het verhoogde risico op verdere escalatie van het conflict in het Midden-Oosten te verminderen. "Het oplossen van de catastrofale situatie van burgers in Gaza moet een prioriteit blijven."
De oorlog heeft in de Gazastrook in ruim een half jaar meer dan 33.800 mensen het leven gekost, aldus cijfers van het door Hamas gecontroleerde ministerie van Gezondheid. Het officiële aantal gewonden ligt boven de 76.500. Volgens UNICEF raken elke dag zeker zeventig kinderen gewond en zijn meer medische evacuaties vanuit Gaza nodig. De VN-kinderrechtenorganisatie meldt dat minder dan de helft van de aanvragen voor dergelijke evacuaties succesvol is.
Meer uit Financieel
BROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
33 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
49 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase en diens topman Jamie Dimon voor de rechter gedaagd. Hij beschuldigt de bank ervan hem om politieke redenen geen bankdiensten meer te willen aanbieden. Voor dit zogenoemde 'debanken' zou Trump nu miljarden aan compensatie willen.
2 uur geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Tesla gaat waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots verkopen aan het grote publiek. Dat zei Elon Musk op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. Volgens de topman van de autofabrikant zal de toekomst van het bedrijf steeds meer afhangen van dergelijke humanoïde robots.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoofdindex aan de Amsterdamse beurs is donderdag weer boven de 1000 punten gesloten. Daarmee overheerst de opluchting bij beleggers dat de geopolitieke rel tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland weer wat tot bedaren lijkt te komen. Vorige week kwam de AEX-index al boven de grens van 1000 punten, maar daarna zakte de graadmeter door de angst voor nieuwe Amerikaanse heffingen en de mogelijkheid van een gewapend conflict.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Een Nederlands plan met uitzonderingen op de verplichte acceptatie van contant geld gaat veel te ver. Dat stelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een kritisch adviesrapport, waarin de centrale bank zegt "zeer bezorgd" te zijn omdat het plan de status van wettig betaalmiddel van eurocontanten dreigt te ondermijnen.
4 uur geleden