VN-mensenrechtenkantoor: Israël beperkt nog steeds hulp aan Gaza
GENÈVE (ANP/RTR) - Israël gaat door met de "onwettige" beperkingen op de humanitaire hulpverlening voor de Gazastrook, stelt het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties. Israël en de Verenigde Staten beweren dat de omvang van de goederenstroom is toegenomen, maar volgens VN-agentschappen is dit niet voldoende.
Israël controleert alle hulp die over land naar Gaza gaat sinds de oorlog met Hamas in oktober uitbrak. De omvang van de geleverde hulp ligt onder het niveau van voor de oorlog. "Israël blijft onwettige beperkingen opleggen aan de toegang en distributie van humanitaire hulp en zet de uitgebreide vernietiging van de civiele infrastructuur voort", aldus een woordvoerder van het VN-mensenrechtenkantoor in Genève.
Israël ontkent dat het de humanitaire hulpverlening belemmert. Volgens dat land is er aan Palestijnse zijde onvoldoende capaciteit om binnengekomen hulp te verdelen. Israël staat internationaal onder druk van staten die eisen dat meer hulpgoederen tot het Palestijnse gebied worden toegelaten. Deze oproep klinkt luider sinds internationale reddingswerkers begin april omkwamen door een Israëlische luchtaanval.
Actie ondernemen
VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt bij landen met invloed aan om actie te ondernemen. Volgens hem moeten zij alles doen wat mogelijk is om de mensenrechten- en humanitaire crisis in Gaza en het toegenomen geweld op de Westelijke Jordaanoever te beëindigen. Deze invloedrijke landen zouden ook moeten helpen het verhoogde risico op verdere escalatie van het conflict in het Midden-Oosten te verminderen. "Het oplossen van de catastrofale situatie van burgers in Gaza moet een prioriteit blijven."
De oorlog heeft in de Gazastrook in ruim een half jaar meer dan 33.800 mensen het leven gekost, aldus cijfers van het door Hamas gecontroleerde ministerie van Gezondheid. Het officiële aantal gewonden ligt boven de 76.500. Volgens UNICEF raken elke dag zeker zeventig kinderen gewond en zijn meer medische evacuaties vanuit Gaza nodig. De VN-kinderrechtenorganisatie meldt dat minder dan de helft van de aanvragen voor dergelijke evacuaties succesvol is.
Meer uit Financieel
ANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
32 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
2 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
3 uur geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deelstep- en fietsaanbieder Lime gaat naar de beurs. Het ook in Nederland actieve bedrijf heeft hier al langer plannen voor, maar wil nu daadwerkelijk de stap zetten. Het door Uber gesteunde Lime heeft zich ingeschreven voor een notering aan techbeurs Nasdaq in New York.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall ziet een groeiende vraag naar zijn luchtverdedigingssystemen in het Midden-Oosten door de Iranoorlog. Het bedrijf verwacht het aantal systemen dat daar in gebruik is tegen eind 2027 bijna te verdubbelen, zei topman Armin Papperger in een interview met persbureau Bloomberg.
4 uur geleden