VN-mensenrechtenchef: zorgen over China en Rusland, én Westen
GENÈVE (ANP/RTR) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft in een speech het repressieve beleid van verschillende overheden veroordeeld, waaronder dat van China en Rusland. De Oostenrijker uitte zijn zorgen over de situatie in meer dan veertig landen, waaronder een aantal westerse landen.
Over China zei Türk dat hij zich onder meer ernstige zorgen maakt over de "grootschalige willekeurige detenties en aanhoudende gezinsscheidingen" van de Oeigoeren in de regio Xinjiang. Het VN-mensenrechtenbureau heeft aanbevelingen gedaan aan China waarop het land geacht wordt te reageren. Volgens ngo's zitten meer dan 1 miljoen mensen in heropvoedingskampen. Ook zijn er zorgen over de impact van de door China ingevoerde nationale veiligheidswet in Hong Kong.
Ook Rusland werd niet gespaard. Zo noemde Türk de sluiting van de krant Novaya Gazeta en de mensenrechtenorganisatie Moskou Helsinki Groep "een ander teken van de teloorgang van de Russische maatschappelijke ruimte". Ook zei hij dat de voortdurende pro-oorlog berichtgeving in de staatsmedia aanzet tot haat en geweld.
Etnisch profileren
Türk wees in zijn speech verder op excessief politiegeweld en etnisch profileren in westerse landen als Australië, Frankrijk, Ierland en het Verenigd Koninkrijk. Ook benoemde hij dat in de Verenigde Staten "mensen van Afrikaanse afkomst naar verluidt bijna drie keer meer kans hebben om door de politie te worden gedood dan witte mensen". Verder uitte hij zijn bezorgdheid over de toenemende armoede in het Verenigd Koninkrijk.
De mensenrechtenchef noemde tal van andere landen waarin de mensenrechten onvoldoende worden gerespecteerd, waaronder Mali, Eritrea, Syrië, Jemen, Afghanistan en Iran. Het was de meest uitgebreide speech van Volker Türk voor de VN-mensenrechtenraad sinds zijn aantreden in oktober. Diplomaten en rechtengroepen keken uit naar de toespraak om te zien waar de prioriteiten van de Oostenrijker liggen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - De voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad is door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen ook om het leven gebracht volgens een Iraans staatspersbureau. Hij was volgens de melding met lijfwachten in een huis in het oosten van Teheran toen dat werd getroffen.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Drie Amerikaanse militairen zijn zondag omgekomen tijdens de aanvallen van en op Iran. Dat meldt het Amerikaanse operationele commando in de regio, U.S. CENTCOM, op X. Vijf andere Amerikanen raakten zwaargewond. Enkele anderen zouden kleine verwondingen hebben opgelopen, zoals hersenschuddingen.
9 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het tijdelijke bestuur van het land aan het werk is en dat het leger van Iran alle vijandelijke bases in de regio zal verwoesten. De bases zijn in zijn ogen grondgebied van de vijand en niet van het betrokken land zelf. De boodschap van de president is op tv verspreid.
46 minuten geledenABU DHABI (ANP) - Bij aanvallen op hoofdstad Abu Dhabi van de Verenigde Arabische Emiraten zijn drie mensen omgekomen. Dat meldt het ministerie van Defensie op X. Het zou gaan om een Pakistaanse, een Nepalese en een Bengaalse burger. Ook zouden 58 mensen (licht)gewond zijn geraakt.
1 uur geledenKOEWEIT (ANP) - Koeweit heeft 97 Iraanse raketten en 283 drones onderschept. Dat meldt het ministerie van Defensie in de golfstaat volgens de krant Alanba. Als gevolg van die interventie vielen er in meerdere delen van het land brokstukken neer, die resulteerden in kleinschalige materiële schade.
2 uur geledenBEIT SHEMESH (ANP) - Zeker acht mensen zijn om het leven gekomen door een Iraanse raketaanval in het Israëlische Beit Shemesh, berichten Israëlische media als Times of Israel en Haaretz. Ook raakten tientallen mensen gewond.
2 uur geledenBEIT SHEMESH (ANP/AFP) - Zeker twintig mensen zijn in het Israëlische Beit Shemesh gewond geraakt door een aanval. Een Iraanse raket zou er een gebouw hebben geraakt, berichten media als de krant Haaretz.
2 uur geleden