Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-mensenrechtenchef: zorgen over China en Rusland, én Westen

VN-mensenrechtenchef: zorgen over China en Rusland, én Westen

GENÈVE (ANP/RTR) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft in een speech het repressieve beleid van verschillende overheden veroordeeld, waaronder dat van China en Rusland. De Oostenrijker uitte zijn zorgen over de situatie in meer dan veertig landen, waaronder een aantal westerse landen.

Over China zei Türk dat hij zich onder meer ernstige zorgen maakt over de "grootschalige willekeurige detenties en aanhoudende gezinsscheidingen" van de Oeigoeren in de regio Xinjiang. Het VN-mensenrechtenbureau heeft aanbevelingen gedaan aan China waarop het land geacht wordt te reageren. Volgens ngo's zitten meer dan 1 miljoen mensen in heropvoedingskampen. Ook zijn er zorgen over de impact van de door China ingevoerde nationale veiligheidswet in Hong Kong.

Ook Rusland werd niet gespaard. Zo noemde Türk de sluiting van de krant Novaya Gazeta en de mensenrechtenorganisatie Moskou Helsinki Groep "een ander teken van de teloorgang van de Russische maatschappelijke ruimte". Ook zei hij dat de voortdurende pro-oorlog berichtgeving in de staatsmedia aanzet tot haat en geweld.

Etnisch profileren

Türk wees in zijn speech verder op excessief politiegeweld en etnisch profileren in westerse landen als Australië, Frankrijk, Ierland en het Verenigd Koninkrijk. Ook benoemde hij dat in de Verenigde Staten "mensen van Afrikaanse afkomst naar verluidt bijna drie keer meer kans hebben om door de politie te worden gedood dan witte mensen". Verder uitte hij zijn bezorgdheid over de toenemende armoede in het Verenigd Koninkrijk.

De mensenrechtenchef noemde tal van andere landen waarin de mensenrechten onvoldoende worden gerespecteerd, waaronder Mali, Eritrea, Syrië, Jemen, Afghanistan en Iran. Het was de meest uitgebreide speech van Volker Türk voor de VN-mensenrechtenraad sinds zijn aantreden in oktober. Diplomaten en rechtengroepen keken uit naar de toespraak om te zien waar de prioriteiten van de Oostenrijker liggen.

Meer uit Buitenland

President Cuba: gedrag VS is intimiderend en arrogant

HAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.

3 uur geleden
Doden in Libanon door Israëlische luchtaanvallen

BEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.

3 uur geleden
Miljardendeal VS en Qatar over raketafweersystemen

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.

4 uur geleden
Brief Trump aan Congres: vijandelijkheden met Iran zijn beëindigd

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag in een brief aan de leiders van het Amerikaanse Congres geschreven dat de vijandelijkheden met Iran zijn "beëindigd".

4 uur geleden
VS gaan 5000 militairen uit Duitsland terugtrekken

WASHINGTON (ANP) - De VS gaan 5000 militairen uit Duitsland terugtrekken. Dat heeft het Pentagon vrijdag bekendgemaakt.

4 uur geleden
Axios: blokkade VS kost Iran al bijna vijf miljard dollar

WASHINGTON (ANP) - Door de Amerikaanse marineblokkade van Iran is dat land bijna vijf miljard dollar aan olie-inkomsten misgelopen. Dat meldt nieuwssite Axios op basis van informatie van het Amerikaanse ministerie van Defensie.

4 uur geleden
Trump verhoogt druk op Cuba met nieuwe sancties

WASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump legt Cuba nieuwe sancties op. Hij verhoogt daarmee de druk op het communistisch bestuurde eiland, nadat hij eerder dit jaar de leider van Cuba's bondgenoot Venezuela had afgezet.

9 uur geleden