Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-mensenrechtenchef: zorgen over China en Rusland, én Westen

VN-mensenrechtenchef: zorgen over China en Rusland, én Westen

GENÈVE (ANP/RTR) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft in een speech het repressieve beleid van verschillende overheden veroordeeld, waaronder dat van China en Rusland. De Oostenrijker uitte zijn zorgen over de situatie in meer dan veertig landen, waaronder een aantal westerse landen.

Over China zei Türk dat hij zich onder meer ernstige zorgen maakt over de "grootschalige willekeurige detenties en aanhoudende gezinsscheidingen" van de Oeigoeren in de regio Xinjiang. Het VN-mensenrechtenbureau heeft aanbevelingen gedaan aan China waarop het land geacht wordt te reageren. Volgens ngo's zitten meer dan 1 miljoen mensen in heropvoedingskampen. Ook zijn er zorgen over de impact van de door China ingevoerde nationale veiligheidswet in Hong Kong.

Ook Rusland werd niet gespaard. Zo noemde Türk de sluiting van de krant Novaya Gazeta en de mensenrechtenorganisatie Moskou Helsinki Groep "een ander teken van de teloorgang van de Russische maatschappelijke ruimte". Ook zei hij dat de voortdurende pro-oorlog berichtgeving in de staatsmedia aanzet tot haat en geweld.

Etnisch profileren

Türk wees in zijn speech verder op excessief politiegeweld en etnisch profileren in westerse landen als Australië, Frankrijk, Ierland en het Verenigd Koninkrijk. Ook benoemde hij dat in de Verenigde Staten "mensen van Afrikaanse afkomst naar verluidt bijna drie keer meer kans hebben om door de politie te worden gedood dan witte mensen". Verder uitte hij zijn bezorgdheid over de toenemende armoede in het Verenigd Koninkrijk.

De mensenrechtenchef noemde tal van andere landen waarin de mensenrechten onvoldoende worden gerespecteerd, waaronder Mali, Eritrea, Syrië, Jemen, Afghanistan en Iran. Het was de meest uitgebreide speech van Volker Türk voor de VN-mensenrechtenraad sinds zijn aantreden in oktober. Diplomaten en rechtengroepen keken uit naar de toespraak om te zien waar de prioriteiten van de Oostenrijker liggen.

Meer uit Buitenland

Merz erkent zorgen België over Russisch geld voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.

7 uur geleden
Toparchitect Frank Gehry (Guggenheim Bilbao) overleden

NEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.

10 uur geleden
Bolsonaro steunt oudste zoon als presidentskandidaat in 2026

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.

10 uur geleden
Europarlementariërs: 'gestoord' plan VS is aanval op EU-waarden

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.

12 uur geleden
Ierland onderzoekt drone-incident rond aankomst vlucht Zelensky

DUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.

13 uur geleden
Soedanese stad el-Fasher 'enorme plaats delict'

LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.

16 uur geleden
België doet mee aan Eurovisie Songfestival

BRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.

16 uur geleden