VN-mensenrechtenchef: zorgen over China en Rusland, én Westen
GENÈVE (ANP/RTR) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft in een speech het repressieve beleid van verschillende overheden veroordeeld, waaronder dat van China en Rusland. De Oostenrijker uitte zijn zorgen over de situatie in meer dan veertig landen, waaronder een aantal westerse landen.
Over China zei Türk dat hij zich onder meer ernstige zorgen maakt over de "grootschalige willekeurige detenties en aanhoudende gezinsscheidingen" van de Oeigoeren in de regio Xinjiang. Het VN-mensenrechtenbureau heeft aanbevelingen gedaan aan China waarop het land geacht wordt te reageren. Volgens ngo's zitten meer dan 1 miljoen mensen in heropvoedingskampen. Ook zijn er zorgen over de impact van de door China ingevoerde nationale veiligheidswet in Hong Kong.
Ook Rusland werd niet gespaard. Zo noemde Türk de sluiting van de krant Novaya Gazeta en de mensenrechtenorganisatie Moskou Helsinki Groep "een ander teken van de teloorgang van de Russische maatschappelijke ruimte". Ook zei hij dat de voortdurende pro-oorlog berichtgeving in de staatsmedia aanzet tot haat en geweld.
Etnisch profileren
Türk wees in zijn speech verder op excessief politiegeweld en etnisch profileren in westerse landen als Australië, Frankrijk, Ierland en het Verenigd Koninkrijk. Ook benoemde hij dat in de Verenigde Staten "mensen van Afrikaanse afkomst naar verluidt bijna drie keer meer kans hebben om door de politie te worden gedood dan witte mensen". Verder uitte hij zijn bezorgdheid over de toenemende armoede in het Verenigd Koninkrijk.
De mensenrechtenchef noemde tal van andere landen waarin de mensenrechten onvoldoende worden gerespecteerd, waaronder Mali, Eritrea, Syrië, Jemen, Afghanistan en Iran. Het was de meest uitgebreide speech van Volker Türk voor de VN-mensenrechtenraad sinds zijn aantreden in oktober. Diplomaten en rechtengroepen keken uit naar de toespraak om te zien waar de prioriteiten van de Oostenrijker liggen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
5 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
8 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
9 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
9 uur geleden