Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-mensenrechtenchef verwelkomt uitspraak in George Floyd-proces

VN-mensenrechtenchef verwelkomt uitspraak in George Floyd-proces

GENÈVE (ANP) - VN-mensenrechtenchef Michelle Bachelet verwelkomt de veroordeling van een witte ex-agent in het proces rondom de dood van de zwarte arrestant George Floyd. Als de jury tot een ander besluit was gekomen, was het volgens haar een voorbeeld geweest van bespottelijke onrechtvaardigheid.

De burgerjury besloot dinsdag dat Derek Chauvin verantwoordelijk is voor de dood van Floyd, die Chauvin vorig jaar in de Amerikaanse stad Minneapolis zo hardhandig arresteerde dat Floyd overleed. "Zoals de jury erkende, was het bewijs in deze zaak glashelder", aldus Bachelet.

Ze benadrukt dat Floyd niet het enige slachtoffer is. "Voor de vele andere slachtoffers van Afrikaanse afkomst en hun families, in de VS en de rest van de wereld, gaat de strijd voor gerechtigheid door. De strijd om gevallen van buitensporig geweld of moord door de politie voor de rechter te krijgen, laat staan ​​te winnen, is nog lang niet voorbij."

Ontworteld

"De diepgewortelde erfenis van discriminerende beleidsmaatregelen en systemen moet resoluut worden ontworteld om raciale rechtvaardigheid en gelijkheid te bereiken", zegt Bachelet. "Als dat niet gebeurt, zal het vonnis in deze zaak slechts een voorbijgaand moment zijn in plaats van een echt keerpunt."

Volgens de VN-chef toont het proces aan dat er nog veel moet worden gedaan om een einde te maken aan het systemische racisme waar mensen met Afrikaanse komaf mee te maken krijgen. Over de VS zegt ze dat de afgelopen weken hebben bewezen dat het ondanks politiehervormingen niet is gelukt om de dood van mensen met Afrikaanse komaf te voorkomen, verwijzend naar meerdere zwarte Amerikanen die stierven bij een confrontatie met de politie.

Bachelet verwelkomt de stappen die al in de VS worden gezet, maar zegt ook dat er meer moet gebeuren. Het is volgens haar tijd is om de context van Floyds dood kritisch te bestuderen door naar het verleden te kijken en de "giftige sporen" daarvan in de huidige samenleving te onderzoeken.

Meer uit Buitenland

BBC gaat komende jaren honderden miljoenen bezuinigen

LONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.

18 minuten geleden
Oppositieleider Hongarije spreekt van lastercampagne door Orbán

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.

40 minuten geleden
Noorse oud-premier aangeklaagd wegens grootschalige corruptie

OSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.

41 minuten geleden
Nationalisten winnen verkiezingen Bangladesh na vertrek premier

DHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.

44 minuten geleden
VS trekken belangrijke standaard voor broeikasgassen in

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.

1 uur geleden
Nog eens 35 miljard dollar extra steun voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Op de bijeenkomst van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG) is donderdag 35 miljard dollar (bijna 30 miljard euro) aan nieuwe militaire hulp voor Oekraïne toegezegd. Dat maakte de Britse minister van Defensie John Healey na afloop bekend. De UDCG is bedoeld om hulp voor Oekraïne in te zamelen en onderling af te stemmen.

2 uur geleden
Reuters: Trump kondigt volgende week wederopbouwplan Gaza aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan om volgende week een miljardenplan aan te kondigen voor de wederopbouw van de Gazastrook, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Dat zou Trump gaan doen tijdens de eerste formele vergadering van zijn nieuw opgerichte Vredesraad.

3 uur geleden