VN-mensenrechtenchef teleurgesteld in referendum Australië
GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk is "zeer teleurgesteld" in de uitslag van een referendum in Australië en roept op tot inclusiviteit. Het merendeel van de kiezers stemde deze maand tegen extra rechten voor de oorspronkelijke bewoners van het land.
Het referendum draaide om het oprichten van een commissie van aboriginals en Straat Torres-eilanders die het parlement adviseert over kwesties die hen aangaan. Dit moest de historische ongelijkheden die deze groep ervaart tegengaan en het land verenigingen, maar ongeveer 60 procent van de kiezers stemde tegen het door de regering gesteunde plan.
De VN-commissaris spreekt in een verklaring van een "gemiste kans" om de inheemse volkeren te erkennen in de grondwet. Ook laat hij weten geschokt te zijn door de "negativiteit, bangmakerij, misinformatie en desinformatie" in de campagne tegen de oprichting van het adviesorgaan.
Debat
Türk verwelkomt wel het debat dat in Australië wordt gevoerd. Dat veel jongeren voorstemden, is volgens hem "bemoedigend" voor de toekomst. Hij wijst erop dat het recht op gelijkheid, zelfbeschikking en deelname van de oorspronkelijke bewoners bij beslissingen die hen aangaan "centraal blijft in de toekomst van Australië" en dat dit wordt "versterkt" door de mensenrechtenverplichtingen van het land.
De verklaring van Türk komt een dag na die van inheemse leiders. Een deel van hen haalde maandag, na een week stilte en rouw, in een open brief aan de regering uit naar het "verschrikkelijke en kleingeestige" standpunt van miljoenen Australiërs. "Terwijl dit moment voor altijd in de geschiedenis van Australië zal zijn gegrift, denken we vandaag aan onze kinderen en de kinderen van onze kinderen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat er onenigheid bestaat tussen hem en zijn generaal Daniel Caine over aanvallen op Iran. Amerikaanse media schreven dat Caine had gewaarschuwd dat zo'n aanval risico's met zich meebrengt.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Een groot aantal landen heeft zich uitgesproken tegen recente stappen van Israël om de controle over de Westelijke Jordaanoever te vergroten. In een gezamenlijke verklaring bestempelden de buitenlandministers van bijna twintig landen, waaronder een groot aantal Europese landen, deze stappen als "pogingen om het gebied te annexeren en de Palestijnse staat te ondermijnen".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Door een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in de Caribische Zee zijn opnieuw drie doden gevallen. Dat meldt het Amerikaanse leger.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Amerikaanse functionarissen voeren in Genève gesprekken met Russische en Chinese delegaties over kernwapens. Maandag spraken ze al met de Russen, dinsdag volgen de Chinezen, meldt een hooggeplaatst figuur van het Amerikaanse buitenlandministerie.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur Charles Kushner is niet komen opdagen bij het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hem zondag had ontboden. Het ministerie legt Kushner daarom beperkingen op voor het contact dat hij kan hebben met de Franse regering.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Nick Reiner zegt dat hij de moord op zijn vader en moeder, regisseur Rob Reiner en Michele Singer, niet heeft gepleegd. Tijdens een hoorzitting in Los Angeles pleitte hij onschuldig, melden Amerikaanse media.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.
5 uur geleden