Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-mensenrechtenchef teleurgesteld in referendum Australië

VN-mensenrechtenchef teleurgesteld in referendum Australië

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk is "zeer teleurgesteld" in de uitslag van een referendum in Australië en roept op tot inclusiviteit. Het merendeel van de kiezers stemde deze maand tegen extra rechten voor de oorspronkelijke bewoners van het land.

Het referendum draaide om het oprichten van een commissie van aboriginals en Straat Torres-eilanders die het parlement adviseert over kwesties die hen aangaan. Dit moest de historische ongelijkheden die deze groep ervaart tegengaan en het land verenigingen, maar ongeveer 60 procent van de kiezers stemde tegen het door de regering gesteunde plan.

De VN-commissaris spreekt in een verklaring van een "gemiste kans" om de inheemse volkeren te erkennen in de grondwet. Ook laat hij weten geschokt te zijn door de "negativiteit, bangmakerij, misinformatie en desinformatie" in de campagne tegen de oprichting van het adviesorgaan.

Debat

Türk verwelkomt wel het debat dat in Australië wordt gevoerd. Dat veel jongeren voorstemden, is volgens hem "bemoedigend" voor de toekomst. Hij wijst erop dat het recht op gelijkheid, zelfbeschikking en deelname van de oorspronkelijke bewoners bij beslissingen die hen aangaan "centraal blijft in de toekomst van Australië" en dat dit wordt "versterkt" door de mensenrechtenverplichtingen van het land.

De verklaring van Türk komt een dag na die van inheemse leiders. Een deel van hen haalde maandag, na een week stilte en rouw, in een open brief aan de regering uit naar het "verschrikkelijke en kleingeestige" standpunt van miljoenen Australiërs. "Terwijl dit moment voor altijd in de geschiedenis van Australië zal zijn gegrift, denken we vandaag aan onze kinderen en de kinderen van onze kinderen."

Meer uit Buitenland

VK zegt 600 miljoen pond toe aan luchtverdediging Oekraïne

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.

5 uur geleden
Braziliaanse president: nu of nooit voor handelsdeal EU

SÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.

6 uur geleden
Zelensky naar EU-top in Brussel

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.

7 uur geleden
Poolse oud-minister aangeklaagd om rol in onderzoek vliegramp

WARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.

11 uur geleden
VK gaat miljarden van Russische miljardair naar Oekraïne sturen

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.

11 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vertrokken uit Noorwegen

OSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.

11 uur geleden
Zeker 26 gewonden in Zaporizja na glijbomaanval

KYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.

11 uur geleden