Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-mensenrechtenchef teleurgesteld in referendum Australië

VN-mensenrechtenchef teleurgesteld in referendum Australië

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk is "zeer teleurgesteld" in de uitslag van een referendum in Australië en roept op tot inclusiviteit. Het merendeel van de kiezers stemde deze maand tegen extra rechten voor de oorspronkelijke bewoners van het land.

Het referendum draaide om het oprichten van een commissie van aboriginals en Straat Torres-eilanders die het parlement adviseert over kwesties die hen aangaan. Dit moest de historische ongelijkheden die deze groep ervaart tegengaan en het land verenigingen, maar ongeveer 60 procent van de kiezers stemde tegen het door de regering gesteunde plan.

De VN-commissaris spreekt in een verklaring van een "gemiste kans" om de inheemse volkeren te erkennen in de grondwet. Ook laat hij weten geschokt te zijn door de "negativiteit, bangmakerij, misinformatie en desinformatie" in de campagne tegen de oprichting van het adviesorgaan.

Debat

Türk verwelkomt wel het debat dat in Australië wordt gevoerd. Dat veel jongeren voorstemden, is volgens hem "bemoedigend" voor de toekomst. Hij wijst erop dat het recht op gelijkheid, zelfbeschikking en deelname van de oorspronkelijke bewoners bij beslissingen die hen aangaan "centraal blijft in de toekomst van Australië" en dat dit wordt "versterkt" door de mensenrechtenverplichtingen van het land.

De verklaring van Türk komt een dag na die van inheemse leiders. Een deel van hen haalde maandag, na een week stilte en rouw, in een open brief aan de regering uit naar het "verschrikkelijke en kleingeestige" standpunt van miljoenen Australiërs. "Terwijl dit moment voor altijd in de geschiedenis van Australië zal zijn gegrift, denken we vandaag aan onze kinderen en de kinderen van onze kinderen."

Meer uit Buitenland

UNICEF: humanitaire nood voor kinderen groter dan in decennia

DEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.

1 uur geleden
Internationale bezorgdheid over opmars rebellen in Congo

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.

5 uur geleden
Nnena Kalu wint Turner Prize

BRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.

6 uur geleden
Frans lagerhuis steunt begrotingsvoorstel sociale zekerheid

PARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.

7 uur geleden
President Honduras: verkiezingen zijn gemanipuleerd

TEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese president Xiomara Castro beschuldigt de Amerikaanse president Donald Trump van inmenging in de verkiezingen in haar land en spreekt over manipulatie van de uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezingen van 30 november is nog niet bekend, maar de door Trump gesteunde conservatieve kandidaat Nasry Asfura heeft een krappe voorsprong in de voorlopige resultaten.

7 uur geleden
Honderdduizenden mensen op de vlucht na nieuw geweld Oost-Congo

UVIRA (ANP/RTR) - Door het oplaaiende geweld in Oost-Congo hebben de afgelopen dagen ongeveer 200.000 mensen hun huizen ontvlucht, terwijl de door Rwanda gesteunde M23-rebellen een opmars maakten richting de strategisch gelegen stad Uvira, op de grens met Burundi. Volgens de VN zijn 74 mensen gedood, vooral burgers. 83 mensen zouden gewond zijn afgevoerd naar het ziekenhuis.

7 uur geleden
Zelensky zegt klaar te zijn voor verkiezingen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Zelensky zegt klaar te zijn om verkiezingen te houden. Hij vraagt de VS en Europese partners om de veiligheid te garanderen tijdens dat proces.

8 uur geleden