VN-mensenrechtenchef teleurgesteld in referendum Australië
GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk is "zeer teleurgesteld" in de uitslag van een referendum in Australië en roept op tot inclusiviteit. Het merendeel van de kiezers stemde deze maand tegen extra rechten voor de oorspronkelijke bewoners van het land.
Het referendum draaide om het oprichten van een commissie van aboriginals en Straat Torres-eilanders die het parlement adviseert over kwesties die hen aangaan. Dit moest de historische ongelijkheden die deze groep ervaart tegengaan en het land verenigingen, maar ongeveer 60 procent van de kiezers stemde tegen het door de regering gesteunde plan.
De VN-commissaris spreekt in een verklaring van een "gemiste kans" om de inheemse volkeren te erkennen in de grondwet. Ook laat hij weten geschokt te zijn door de "negativiteit, bangmakerij, misinformatie en desinformatie" in de campagne tegen de oprichting van het adviesorgaan.
Debat
Türk verwelkomt wel het debat dat in Australië wordt gevoerd. Dat veel jongeren voorstemden, is volgens hem "bemoedigend" voor de toekomst. Hij wijst erop dat het recht op gelijkheid, zelfbeschikking en deelname van de oorspronkelijke bewoners bij beslissingen die hen aangaan "centraal blijft in de toekomst van Australië" en dat dit wordt "versterkt" door de mensenrechtenverplichtingen van het land.
De verklaring van Türk komt een dag na die van inheemse leiders. Een deel van hen haalde maandag, na een week stilte en rouw, in een open brief aan de regering uit naar het "verschrikkelijke en kleingeestige" standpunt van miljoenen Australiërs. "Terwijl dit moment voor altijd in de geschiedenis van Australië zal zijn gegrift, denken we vandaag aan onze kinderen en de kinderen van onze kinderen."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer (Labour) heeft opdracht gegeven tot een spoedonderzoek naar de banden van ex-minister Peter Mandelson en de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Starmer vindt dat Mandelson zijn titel als lord moet worden ontnomen en niet langer zitting mag hebben in het Hogerhuis van het parlement.
1 uur geledenRABAT (ANP/RTR) - Meer dan 50.000 mensen zijn uit een Marokkaanse stad geëvacueerd omdat er door aanhoudende hevige regenval watersnood dreigt. Bijna de helft van de bevolking van Ksar el-Kebir in het noordwesten moest vertrekken. Niemand mag naar de stad toe, waarvan delen al zijn overstroomd.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft maandagavond twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. Dit betekent dat premier Sébastien Lecornu succesvol een stemming in het parlement heeft omzeild om de begroting van 2026 goed te keuren. Vorig jaar vielen twee regeringen bij hun pogingen een begroting vast te stellen.
4 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - In een periode van hoogopgelopen spanningen en forse Amerikaanse druk willen Iran en de Verenigde Staten vrijdag in Turkije hun onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma hervatten. Volgens een diplomaat doen ook vertegenwoordigers van onder meer Saudi-Arabië en Egypte mee.
6 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - In Vaticaanstad zijn restaurateurs begonnen met het herstelwerk van Het laatste oordeel, een groot fresco van Michelangelo in de Sixtijnse Kapel. Het werk van 180 vierkante meter wordt maandenlang opgeknapt, maar de beroemde zaal blijft in die tijd gewoon open voor publiek.
6 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby blijft ten minste vier weken vastzitten. Dat heeft een rechter in Oslo maandag besloten, meldt het Noorse persbureau NTB. Het besluit werd volgens NTB genomen zonder aanwezigheid van de verdachte. De politie van Oslo had een verzoek ingediend om Høiby vast te houden wegens kans op recidive.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis bevestigt nieuw overleg met Oekraïne en Rusland. De speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, is woensdag en donderdag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), voor gesprekken met Oekraïense en Russische delegaties.
8 uur geleden