VN-mensenrechtenchef: Iran gebruikt doodstraf als angstmiddel
GENÈVE (ANP) - Iran gebruikt strafprocessen en de doodstraf als wapen "om individuen die deelnemen aan protesten te straffen en om de bevolking angst aan te jagen", zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Ook roept hij Iran op om de executies te staken.
Volgens Türk zijn er de afgelopen maand vier personen geëxecuteerd zonder eerlijk proces. De Oostenrijker spreekt in een verklaring over "door de staat goedgekeurde moord."
De mensenrechtenchef wijst erop dat de Iraanse overheid er beter aan doet "om naar de grieven van het volk te luisteren" en het beleid te hervormen voor de vrijheid van meningsuiting en de bescherming van vrouwenrechten.
De eerste van de vier executies, die van Mohsen Shekari, werd uitgevoerd op 8 december. Vier dagen later werd Majidreza Rahnavard geëxecuteerd, slechts 23 dagen na zijn arrestatie. Op 7 januari werden Mohammad Mehdi Karami en Mohammad Hosseini ter dood gebracht. Zij werden allen geëxecuteerd zonder dat de families werden ingelicht. Zeker zeventien anderen zouden ook ter dood zijn veroordeeld. Volgens het mensenrechtenbureau van de VN zijn er bovendien nog twee executies op handen. Nog tot honderd anderen lopen het risico op zware straffen.
In september braken er grootschalige protesten uit in Iran na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. Deze vrouw van Koerdische afkomst stierf in detentie nadat ze door de politie was opgepakt omdat ze haar hoofddoek te los zou hebben gedragen. Het is de grootste protestgolf sinds jaren in het land.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
9 minuten geledenLOS ANGELES (AFP) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
23 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
26 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.
3 uur geleden