Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-mensenrechtenchef: Iran gebruikt doodstraf als angstmiddel

VN-mensenrechtenchef: Iran gebruikt doodstraf als angstmiddel

GENÈVE (ANP) - Iran gebruikt strafprocessen en de doodstraf als wapen "om individuen die deelnemen aan protesten te straffen en om de bevolking angst aan te jagen", zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Ook roept hij Iran op om de executies te staken.

Volgens Türk zijn er de afgelopen maand vier personen geëxecuteerd zonder eerlijk proces. De Oostenrijker spreekt in een verklaring over "door de staat goedgekeurde moord."

De mensenrechtenchef wijst erop dat de Iraanse overheid er beter aan doet "om naar de grieven van het volk te luisteren" en het beleid te hervormen voor de vrijheid van meningsuiting en de bescherming van vrouwenrechten.

De eerste van de vier executies, die van Mohsen Shekari, werd uitgevoerd op 8 december. Vier dagen later werd Majidreza Rahnavard geëxecuteerd, slechts 23 dagen na zijn arrestatie. Op 7 januari werden Mohammad Mehdi Karami en Mohammad Hosseini ter dood gebracht. Zij werden allen geëxecuteerd zonder dat de families werden ingelicht. Zeker zeventien anderen zouden ook ter dood zijn veroordeeld. Volgens het mensenrechtenbureau van de VN zijn er bovendien nog twee executies op handen. Nog tot honderd anderen lopen het risico op zware straffen.

In september braken er grootschalige protesten uit in Iran na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. Deze vrouw van Koerdische afkomst stierf in detentie nadat ze door de politie was opgepakt omdat ze haar hoofddoek te los zou hebben gedragen. Het is de grootste protestgolf sinds jaren in het land.

Meer uit Buitenland

Pentagon denkt atoomprogramma Iran twee jaar te hebben vertraagd

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Iraanse atoomprogramma heeft tot twee jaar vertraging opgelopen door de zware bombardementen vorige maand van de Verenigde Staten. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft dat woensdag gezegd.

7 uur geleden
Israël zegt 'dicht bij akkoord' Gaza te zijn

TEL AVIV (ANP/RTR) - Volgens buitenlandminister Gideon Saar is Israël "dicht bij een akkoord" over een wapenstilstand in Gaza. "We zijn zeer van wil om een akkoord over de gijzelaars en een wapenstilstand te bereiken", aldus de minister op een persconferentie. "We zijn akkoord met alle Amerikaanse voorstellen."

11 uur geleden
Hamas bestudeert voorstel wapenstilstand, nog geen reactie Israël

GAZA (ANP/RTR) - Hamas zegt het nieuwe voorstel voor een wapenstilstand in Gaza te bestuderen. Israël heeft nog geen reactie gegeven op de verklaring van de Amerikaanse president Donald Trump dat Israël "akkoord is met een staakt-het-vuren".

13 uur geleden
Rapper Diddy deels schuldig bevonden door jury

NEW YORK (ANP/RTR) - Rapper Sean 'Diddy' Combs is deels schuldig bevonden in een omvangrijke zedenzaak tegen hem. De jury oordeelde dat de Amerikaanse artiest schuldig is aan twee gevallen van het vervoeren van personen met het oog op prostitutie. De jury achtte hem niet schuldig aan de overige drie aanklachten.

13 uur geleden
Tientallen doden bij overstromingen in Pakistan

ISLAMABAD (ANP/AFP) - Overstromingen in Pakistan hebben tot dusver 64 levens geëist. Er zijn 117 gewonden. Mogelijk lopen die aantallen verder op omdat de zware regens zeker tot zaterdag zullen aanhouden, met waarschijnlijk nieuwe overstromingen tot gevolg, waarschuwt het Pakistaanse weerinstituut.

15 uur geleden
Chinese president Xi slaat voor het eerst BRICS-top over

RIO DE JANEIRO (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping reist komend weekend niet af naar Brazilië voor de top van BRICS-landen. Het is voor het eerst sinds hij in 2013 aan de macht kwam dat Xi een jaarlijkse BRICS-top overslaat.

15 uur geleden
Oekraïne zegt nog niets van VS gehoord te hebben over wapens

KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense ministerie van Defensie zegt nog niets gehoord te hebben over het opschorten van wapenleveranties vanuit de Verenigde Staten. De Amerikanen is om meer informatie gevraagd. Bronnen zeggen dat de levering van luchtverdedigingsraketten en andere precisiemunitie is opgeschort.

15 uur geleden