VN-mensenrechtenchef: Iran gebruikt doodstraf als angstmiddel
GENÈVE (ANP) - Iran gebruikt strafprocessen en de doodstraf als wapen "om individuen die deelnemen aan protesten te straffen en om de bevolking angst aan te jagen", zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Ook roept hij Iran op om de executies te staken.
Volgens Türk zijn er de afgelopen maand vier personen geëxecuteerd zonder eerlijk proces. De Oostenrijker spreekt in een verklaring over "door de staat goedgekeurde moord."
De mensenrechtenchef wijst erop dat de Iraanse overheid er beter aan doet "om naar de grieven van het volk te luisteren" en het beleid te hervormen voor de vrijheid van meningsuiting en de bescherming van vrouwenrechten.
De eerste van de vier executies, die van Mohsen Shekari, werd uitgevoerd op 8 december. Vier dagen later werd Majidreza Rahnavard geëxecuteerd, slechts 23 dagen na zijn arrestatie. Op 7 januari werden Mohammad Mehdi Karami en Mohammad Hosseini ter dood gebracht. Zij werden allen geëxecuteerd zonder dat de families werden ingelicht. Zeker zeventien anderen zouden ook ter dood zijn veroordeeld. Volgens het mensenrechtenbureau van de VN zijn er bovendien nog twee executies op handen. Nog tot honderd anderen lopen het risico op zware straffen.
In september braken er grootschalige protesten uit in Iran na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. Deze vrouw van Koerdische afkomst stierf in detentie nadat ze door de politie was opgepakt omdat ze haar hoofddoek te los zou hebben gedragen. Het is de grootste protestgolf sinds jaren in het land.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
3 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
6 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
6 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
9 uur geleden