Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-mensenrechtenchef: Iran gebruikt doodstraf als angstmiddel

VN-mensenrechtenchef: Iran gebruikt doodstraf als angstmiddel

GENÈVE (ANP) - Iran gebruikt strafprocessen en de doodstraf als wapen "om individuen die deelnemen aan protesten te straffen en om de bevolking angst aan te jagen", zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Ook roept hij Iran op om de executies te staken.

Volgens Türk zijn er de afgelopen maand vier personen geëxecuteerd zonder eerlijk proces. De Oostenrijker spreekt in een verklaring over "door de staat goedgekeurde moord."

De mensenrechtenchef wijst erop dat de Iraanse overheid er beter aan doet "om naar de grieven van het volk te luisteren" en het beleid te hervormen voor de vrijheid van meningsuiting en de bescherming van vrouwenrechten.

De eerste van de vier executies, die van Mohsen Shekari, werd uitgevoerd op 8 december. Vier dagen later werd Majidreza Rahnavard geëxecuteerd, slechts 23 dagen na zijn arrestatie. Op 7 januari werden Mohammad Mehdi Karami en Mohammad Hosseini ter dood gebracht. Zij werden allen geëxecuteerd zonder dat de families werden ingelicht. Zeker zeventien anderen zouden ook ter dood zijn veroordeeld. Volgens het mensenrechtenbureau van de VN zijn er bovendien nog twee executies op handen. Nog tot honderd anderen lopen het risico op zware straffen.

In september braken er grootschalige protesten uit in Iran na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. Deze vrouw van Koerdische afkomst stierf in detentie nadat ze door de politie was opgepakt omdat ze haar hoofddoek te los zou hebben gedragen. Het is de grootste protestgolf sinds jaren in het land.

Meer uit Buitenland

Grootste deel Tsjernihiv zonder stroom na Russische droneaanval

TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.

1 uur geleden
WSJ: Iran vuurde raketten af richting basis in Indische Oceaan

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.

5 uur geleden
Iran praat met Japan over toegang Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.

5 uur geleden
New York Times wint zaak rond persvrijheid Pentagon

NEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.

7 uur geleden
Trump overweegt militaire operaties Iran af te schalen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.

8 uur geleden
Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

12 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

16 uur geleden