VN-mensenrechtenchef heeft geen publicatiedatum Xinjiang-rapport
GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Michelle Bachelet weet nog niet wanneer ze haar langverwachte rapport over de Chinese provincie Xinjiang publiceert, maar streeft er nog wel steeds naar om dat voor haar aftreden te doen. Haar termijn eindigt op 31 augustus.
Bachelet erkende donderdag tijdens haar laatste persconferentie in functie "enorme druk" te ervaren over het wel of niet publiceren van haar bevindingen over de behandeling van Oeigoeren en andere moslimminderheden, maar daar niet naar te zullen handelen. Ze had eerder beloofd het rapport voor het einde van haar termijn te delen.
Critici vinden dat Bachelet niet hard genoeg optreedt tegen China, ook niet na haar zesdaagse reis eerder dit jaar door Xinjiang en andere delen van het Aziatische land. De publicatie van het rapport is meermaals uitgesteld en dat komt nu mede doordat Bachelet haar bevindingen van haar reis erin wil verwerken en door China geleverde informatie moet worden beoordeeld. Er wordt al drie jaar aan het rapport gewerkt.
De Chinese autoriteiten worden beschuldigd van onder meer massale opsluiting, dwangarbeid en verplichte sterilisatie. De Verenigde Staten en ook politici in andere westerse landen zeggen dat China zich schuldig maakt aan genocide tegen minderheden. De regering in Peking ontkent en stelt dat de "trainingscentra" worden ingezet tegen extremisme.
Meer uit Buitenland
KRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
1 uur geledenAL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
8 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
10 uur geleden