VN-mensenrechtenchef gaat na kritiek niet voor tweede termijn
GENÈVE/BEIJING (ANP/AFP) - Michelle Bachelet gaat niet voor een tweede termijn als mensenrechtenchef van de Verenigde Naties. De Chileense zei maandag bij de opening van een vergadersessie dat deze de laatste was die zij zou voorzitten, nu haar termijn in augustus tot een einde komt.
Bachelet kreeg vorige maand veel kritiek na een zesdaags bezoek aan China, waar ze onder anderen met president Xi Jinping sprak. Mensenrechtenorganisaties constateerden verontwaardigd dat ze zich openbaar niet kritisch had durven uitlaten over de situatie in het land. Op deze manier zou de reis slechts een propagandamogelijkheid voor China zijn geweest. Bachelet zei juist dat ze tijdens haar ontmoetingen "op openhartige wijze" met de Chinezen heeft kunnen spreken over de mensenrechtensituatie in het land.
Ze was onder meer op bezoek in de regio Xinjiang, waar volgens waarnemers en westerse landen de Oeigoerse moslimminderheid wordt onderdrukt. Mensenrechtenorganisaties beschuldigen Beijing meer dan een miljoen Oeigoeren en andere moslims gevangen te houden, dwangarbeid op te leggen en vrouwen gedwongen te steriliseren. Bachelet kon naar eigen zeggen zonder Chinese inmenging gesprekken voeren met betrokkenen.
De 70-jarige Bachelet was de eerste vrouwelijke president van Chili. Sinds 2018 is ze de hoge commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties. De vergadersessie die maandag is gestart, duurt vier weken. Bachelet gaf bij de opening aan dat ze de beoordeling van de situatie in Xinjiang wil aanpassen, naar aanleiding van haar reis in de regio.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De volgende ronde van onderhandelingen over vrede in Oekraïne wordt 17 en 18 februari in Genève gehouden, volgens het Kremlin. Oekraïne en Rusland onderhandelen onder begeleiding van de VS over een einde aan de strijd en een vredesregeling. Eerdere onderhandelingen in deze reeks waren in Abu Dhabi.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby had niet door dat de vrouw die hem beschuldigt van verkrachting in haar huis in Oslo in slaap was gevallen. "Ik heb dat op geen enkel moment gemerkt", verklaarde de zoon van kroonprinses Mette-Marit volgens Noorse media vrijdag in de rechtbank in Oslo.
1 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/RTR) - Vier astronauten zijn opgestegen met een SpaceX-raket en onderweg naar het internationale ruimtestation ISS, is te zien op beelden van de NASA. Ze komen naar verwachting zaterdag aan, na een vlucht van zo'n 34 uur.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Rond de vulkaan de Teide op Tenerife zijn er al dagen seismische activiteiten, maar dat geschok wijst volgens minister Víctor Ángel Torres niet op een nabije uitbarsting van de vulkaan. De minister van Territoriaal Beleid erkende in een vraaggesprek dat de trillingen die ook vrijdagochtend zijn gevoeld, "niet normaal zijn". Ze zijn anders dan in de afgelopen jaren, aldus Torres.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het verbod op de Britse pro-Palestijnse actiegroep Palestine Action is onwettig, oordeelt de rechter. De regering plaatste de organisatie in juli op de lijst met terroristische organisaties, maar volgens de rechter is dat in strijd met het recht op vrijheid van meningsuiting.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse hof heeft deze week een sms gestuurd naar verschillende organisaties waarvan kroonprinses Mette-Marit beschermvrouwe is. Daarin staat een uitnodiging om verder te praten over de ophef die ontstond over de banden van de kroonprinses met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, melden Noorse media.
2 uur geledenTUCSON (ANP) - De FBI heeft de beloning voor informatie die leidt tot de opsporing van de ontvoerde Nancy Guthrie of haar kidnapper verhoogd tot 100.000 dollar (84.000 euro). Dat is een verdubbeling van het bedrag dat eerder was uitgeloofd.
3 uur geleden