VN-mensenrechtenchef gaat na kritiek niet voor tweede termijn
GENÈVE/BEIJING (ANP/AFP) - Michelle Bachelet gaat niet voor een tweede termijn als mensenrechtenchef van de Verenigde Naties. De Chileense zei maandag bij de opening van een vergadersessie dat deze de laatste was die zij zou voorzitten, nu haar termijn in augustus tot een einde komt.
Bachelet kreeg vorige maand veel kritiek na een zesdaags bezoek aan China, waar ze onder anderen met president Xi Jinping sprak. Mensenrechtenorganisaties constateerden verontwaardigd dat ze zich openbaar niet kritisch had durven uitlaten over de situatie in het land. Op deze manier zou de reis slechts een propagandamogelijkheid voor China zijn geweest. Bachelet zei juist dat ze tijdens haar ontmoetingen "op openhartige wijze" met de Chinezen heeft kunnen spreken over de mensenrechtensituatie in het land.
Ze was onder meer op bezoek in de regio Xinjiang, waar volgens waarnemers en westerse landen de Oeigoerse moslimminderheid wordt onderdrukt. Mensenrechtenorganisaties beschuldigen Beijing meer dan een miljoen Oeigoeren en andere moslims gevangen te houden, dwangarbeid op te leggen en vrouwen gedwongen te steriliseren. Bachelet kon naar eigen zeggen zonder Chinese inmenging gesprekken voeren met betrokkenen.
De 70-jarige Bachelet was de eerste vrouwelijke president van Chili. Sinds 2018 is ze de hoge commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties. De vergadersessie die maandag is gestart, duurt vier weken. Bachelet gaf bij de opening aan dat ze de beoordeling van de situatie in Xinjiang wil aanpassen, naar aanleiding van haar reis in de regio.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.
42 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De bedreigingen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het adres van de Hongaarse premier Viktor Orbán zijn voor de Europese Commissie "onaanvaardbaar". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Er mogen geen bedreigingen aan het adres van EU-lidstaten worden geuit en we zijn hierover actief in gesprek met alle betrokken partijen."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil met Iran alleen een deal sluiten als het land zich onvoorwaardelijk overgeeft. Dat schrijft Trump in een bericht op Truth Social, waarin hij het land ook een "geweldige toekomst" in het vooruitzicht stelt.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney beloofde vrijdag de defensiesamenwerking en economische veiligheid met Tokio te versterken. Dat deed hij tijdens het Japanse deel van zijn rondreis door meerdere landen, die erop gericht is de afhankelijkheid van de Verenigde Staten te verminderen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De ondergrondse bunker van de voormalige Iraanse opperste leider ayatollah Ali Khamenei is vrijdagochtend door de Israëlische luchtmacht vernietigd, meldt het leger volgens The Times of Israel.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie schort het visumvrij reizen op voor Georgische diplomaten. Als zij naar het Schengengebied willen, moeten ze daarvoor een visum aanvragen. De maatregel is een reactie op de aanhoudende schendingen van de democratie en fundamentele rechten door het Georgische regime, verklaart het dagelijks bestuur van de Europese Unie.
3 uur geleden