VN-mensenrechtenchef: er moet in oorlog Gaza echt iets veranderen
GENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties waarschuwt dat er echt iets moet veranderen in de oorlog tussen Israël en Hamas. Volker Türk sprak in een persconferentie over een "vuurzee van geweld" en een "instorting van het meest basale respect voor menselijke waarden" in zowel de Palestijnse gebieden als in Israël.
Türk hekelde de aanvallen op en gijzelingen van Israëli's door Palestijnse militanten, maar richtte zich ook tot Israël zelf. "Het doden van zoveel burgers kan niet afgedaan worden als nevenschade. De enige winnaar van zo'n oorlog is waarschijnlijk extremisme, en méér extremisme." Dat heeft het verleden aangetoond, zei Türk. Landen hebben "vele jaren waarschuwingen genegeerd" over de zorgelijke mensenrechtensituatie. Hij noemde ook daarbij Israël, maar zei dat er meer landen zijn die invloed uitoefenen op de strijdende partijen.
Volgens de mensenrechtencommissaris moet direct gevolg gegeven worden aan de resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties van de voorbije nacht. Daarin werd "volstrekt helder" opgeroepen tot onder meer langere humanitaire gevechtspauzes.
Türk eiste verder meer humanitaire hulp, een einde aan "collectieve bestraffing" van burgers en vrijlating van de gijzelaars. Uiteindelijk moeten de wapens helemaal neergelegd worden, zei Türk. "Dat is niet alleen noodzakelijk om levens te redden, maar ook om politieke ruimte te maken voor een weg uit deze gruwel."
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
9 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
10 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
10 uur geleden