VN-mensenrechtenchef: er moet in oorlog Gaza echt iets veranderen
GENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties waarschuwt dat er echt iets moet veranderen in de oorlog tussen Israël en Hamas. Volker Türk sprak in een persconferentie over een "vuurzee van geweld" en een "instorting van het meest basale respect voor menselijke waarden" in zowel de Palestijnse gebieden als in Israël.
Türk hekelde de aanvallen op en gijzelingen van Israëli's door Palestijnse militanten, maar richtte zich ook tot Israël zelf. "Het doden van zoveel burgers kan niet afgedaan worden als nevenschade. De enige winnaar van zo'n oorlog is waarschijnlijk extremisme, en méér extremisme." Dat heeft het verleden aangetoond, zei Türk. Landen hebben "vele jaren waarschuwingen genegeerd" over de zorgelijke mensenrechtensituatie. Hij noemde ook daarbij Israël, maar zei dat er meer landen zijn die invloed uitoefenen op de strijdende partijen.
Volgens de mensenrechtencommissaris moet direct gevolg gegeven worden aan de resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties van de voorbije nacht. Daarin werd "volstrekt helder" opgeroepen tot onder meer langere humanitaire gevechtspauzes.
Türk eiste verder meer humanitaire hulp, een einde aan "collectieve bestraffing" van burgers en vrijlating van de gijzelaars. Uiteindelijk moeten de wapens helemaal neergelegd worden, zei Türk. "Dat is niet alleen noodzakelijk om levens te redden, maar ook om politieke ruimte te maken voor een weg uit deze gruwel."
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Amerikaanse minister van Energie Chris Wright verwacht dat er binnen 18 tot 24 maanden verkiezingen gehouden zullen worden in Venezuela, zegt hij tegen nieuwssite Politico. Hij benadrukte daarbij dat er geen verandering is in "het plan" een democratie te bewerkstelligen in het land. Dat gebeurt volgens hem alleen niet van de ene op de andere dag. "Maar hoe sneller we dat voor elkaar krijgen, hoe beter."
22 minuten geledenGENEVE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft zich uitgesproken tegen de veroordeling van Jimmy Lai (78) in Hongkong. Hij roept op tot de vrijlating van de mediamagnaat, die maandag twintig jaar celstraf kreeg onder een omstreden veiligheidswet.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - De aanklagers van het Kosovotribunaal hebben een gevangenisstraf van 45 jaar geëist voor de Kosovaarse oud-president Hashim Thaçi. Hij wordt in Den Haag vervolgd voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië, eind jaren negentig.
1 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door het instorten van woongebouwen in het Libanese Tripoli is gestegen naar veertien. Acht mensen konden worden gered, melden de autoriteiten in Libanese media.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier Sanae Takaichi ziet in haar monsterzege bij de parlementsverkiezingen een signaal dat er draagvlak is voor grote veranderingen. "Wij geloven dat het publiek begrip en sympathie heeft getoond voor onze oproepen over de dringende noodzaak van een grote beleidsverandering", zei ze op een persconferentie.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins William en zijn vrouw Catherine zijn "diep verontrust" door de onthullingen in het schandaal rond de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, waarbij ook de voormalige Britse prins Andrew betrokken is. Het is de eerste keer dat ze publiekelijk reageren op de kwestie.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft in Australië een krans gelegd bij Bondi Beach. Het bezoek van het staatshoofd ging volgens de Australische omroep ABC gepaard met protesten.
2 uur geleden