VN: mensenrechten tienduizenden inwoners Belarus geschonden
GENÈVE (ANP/DPA) - In Belarus zijn rond de omstreden verkiezingen van 2020 in een jaar tijd ten minste 37.000 mensen vastgezet. Dat staat in een woensdag openbaar gemaakt rapport van de mensenrechtenorganisatie van de VN. De mensenrechten van tienduizenden in het land zouden zijn geschonden.
Begin maart zaten 1084 mensen vast op grond van politiek gemotiveerde aanklachten. Tegenstanders van de regering, journalisten, advocaten en vertegenwoordigers van het maatschappelijk middenveld worden lastiggevallen. Bij acties tegen opponenten zijn gemaskerde mannen betrokken die geen uniform dragen en zo een klimaat van angst en wetteloosheid verspreiden, zo staat in de rapportage.
"De informatie die tijdens het onderzoek is verzameld, geeft aan dat marteling en mishandeling wijdverbreid en systematisch zijn, waarbij individuen het doelwit zijn vanwege hun echte of vermeende oppositie tegen de regering of de verkiezingsresultaten", aldus de VN.
Rond de verkiezingen van augustus 2020 waren er massale protesten tegen de pro-Russische president Alexandr Loekasjenko. Hij heeft zichzelf tot winnaar van de verkiezingen uitgeroepen, maar veel organisaties beschuldigen hem van verkiezingsfraude. De verbannen oppositieleider Svetlana Tichanovskaja beweert de echte winnaar te zijn.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Tijdens de 'No Kings'-protesten in de Verenigde Staten zijn minstens acht miljoen mensen de straat op gegaan, meldt de organisatie. De demonstranten protesteerden zaterdag tegen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn leiderschap.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/DPA) - Het Iraanse regime laat nog eens twintig Pakistaanse schepen de Straat van Hormuz passeren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar gemeld in een bericht op X. Het zou volgens de minister gaan om twee schepen per dag.
7 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi's zeggen een tweede aanval met raketten en drones op Israël te hebben uitgevoerd.
8 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De twee zeilboten met hulpgoederen voor Cuba die eerder vermist raakten, hebben de Cubaanse hoofdstad Havana bereikt.
8 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - Het parket in Oost-Vlaanderen heeft een tiener vastgezet voor zijn rol in een sadistisch Telegram-netwerk. Dat heeft Het Laatste Nieuws gemeld, wat nu wordt bevestigd door een bron aan persbureau Belga. Het parket doet nog geen mededelingen over de zaak.
8 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.
9 uur geleden