VN melden dat Israël op UNIFIL-posities schoot in zuiden Libanon
BEIROET/NAQOURA (ANP/RTR/AFP) - Israëlische troepen hebben donderdag in het zuiden van Libanon volgens de Verenigde Naties drie posities van de VN-macht UNIFIL onder vuur genomen, inclusief het hoofdkwartier van de missie aan de kust in Naqoura. Volgens UNIFIL zijn in Naqoura twee leden van de vredesmacht gewond geraakt en naar een ziekenhuis gebracht. De twee zijn gevallen toen een Israëlische tank hun uitkijktoren beschoot.
Volgens UNIFIL komen de twee gewonden uit Indonesië. Israël zou ook een bunker hebben beschoten, waar blauwhelmen zich schuilhielden. Voertuigen en een communicatiesysteem liepen schade op.
Italië en Frankrijk leveren beide militairen aan de missie en hebben verontwaardigd gereageerd op het incident. De Italiaanse minister van Defensie Guido Crosetto noemt het schieten op VN-bases "totaal onacceptabel". De Israëlische ambassadeur is ontboden. De regering in Rome wil samen met die in Parijs een overleg organiseren met de Europese landen die bijdragen aan UNIFIL.
Nederland
UNIFIL is na een Israëlische aanval op Libanon in 1978 opgericht en heeft verscheidene taken gehad. Het is nu een militaire missie die voor het Libanese leger toeziet op het grensgebied met Israël en op terugtrekking van Israëlische troepen en op posities van met name de Hezbollah-beweging. Israël zegt nu die beweging te willen uitschakelen en voert op grote schaal aanvallen uit op Libanon, vooral het zuiden van het land.
Israël heeft de VN-macht recent tevergeefs verzocht zich daar terug te trekken. In de jaren 1979-1985 leverde Nederland in totaal circa 9000 militairen aan UNIFIL. Momenteel nemen zo'n 10.000 vredeshandhavers deel aan de missie.
De VN-macht heeft de afgelopen weken herhaaldelijk opgeroepen tot een staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het treinstation Brussel-Zuid is maandagavond volledig ontruimd, nadat er twee verdachte pakketten zijn aangetroffen. Het treinverkeer ligt volledig stil en ook het metrostation wordt ontruimd. Dat melden spoorbeheerder Infrabel, spoormaatschappij NMBS en de politie.
42 minuten geledenBOGOTÁ (ANP/RTR/AFP) - In Colombia is een militair vliegtuig neergestort, kort na het opstijgen. Dat heeft het ministerie van Defensie bekendgemaakt. Een bron bij het leger zegt tegen persbureau AFP dat waarschijnlijk tachtig soldaten zijn omgekomen. Het lokale medium Blu Radio schrijft dat er 110 militairen aan boord waren en er vooralsnog twintig zijn gered.
1 uur geledenROME (ANP/AFP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft haar verlies toegegeven bij het referendum over hervormingen van het rechtssysteem. "De Italianen hebben hun keuze gemaakt. En we respecteren deze beslissing", schreef ze online.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De voorzitter van het Iraanse parlement, Mohammad Baqer Qalibaf, heeft ontkend dat er gesprekken met de Verenigde Staten zijn geweest over een einde aan de oorlog. Hij doet die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump af als nepnieuws, dat volgens hem bedoeld is "om de financiële en oliemarkten te manipuleren en te ontsnappen aan het moeras waarin de VS en Israël gevangenzitten".
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland ervan het regime in Iran te blijven helpen door inlichtingen te verstrekken. Zelensky claimt in een bericht op X daar "onweerlegbaar bewijs" van te hebben.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Europese leiders zijn blij met de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump dat er voorlopig geen aanvallen worden uitgevoerd op de Iraanse energie-infrastructuur.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Burgemeesters van plaatsen in het zuiden van Libanon zeggen bevelen van de Israëlische krijgsmacht (IDF) te hebben gekregen om de ontheemden die daar worden opgevangen weer weg te sturen. Het gaat om mensen die gevlucht zijn uit andere dorpen en steden, plaatsen die bekendstaan als bolwerken van Hezbollah.
2 uur geleden